11 najlepszych piosenek festiwalu Tauron Nowa Muzyka 2016

Fat Freddys Drop fot. Archiwum/NajlepszePiosenki.pl


Nie ma jak wakacje w Katowicach, dlatego raz jeszcze proponujemy wycieczkę na Festiwal Tauron Nowa Muzyka 😉

Oczywiście, będzie można tam sprawdzić wyśmienitych twórców muzyki elektronicznej (jak The Orb, Roni Size), ale także proponujące fuzję rozmaitych gatunków kolektywy (Fat Freddy’s Drop, Snarky Puppy), a nawet pewną lubiącą Depeche Mode rodzinę z Kolumbii.

Oto 11 najlepszych zagranicznych piosenek na Tauron Nowa Muzyka.

11. Battles – „Leyendecker”

Dużo perkusji, dużo basu, czyli dokładnie tak jak lubimy. Surowa rytmiczna konstrukcja ocieplona niemal niezauważalnie dźwiękami smyków.

Tytuł „Leyendecker” pochodzi podobno od Leyendecker Strasse, nazwy stacji metra w Kolonii.

Amerykanów będzie można sprawdzić na finał występów na głównej scenie pierwszego dnia Festiwalu Tauron Nowa Muzyka.

leyendecker by battles.wmv10. King Midas Sound / Fennesz – „Lighthouse Version”

Gęsty, nieco mroczny, pełen „niemuzycznych” dźwięków numer z niemal post-rockowym klimatem.

Do instrumentalnej kompozycji powstał krótkometrażowy film, który zrealizował Paul Clipson.

– Kiedy po raz pierwszy usłyszałem „Lighthouse”, z miejsca zachwyciły mnie subtelne warstwy i tony towarzyszące rytmicznej strukturze tego nagrania – opowiada reżyser. – W mojej głowie od razu pojawiły się filmowe obrazy – jakbym śnił na jawie.

Występ King Midas Sound na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka zaplanowano na 19 sierpnia na Tent Stage.

King Midas Sound / Fennesz - “Lighthouse Version” (Official Music Video)

9. Floating Points – „Silhouettes”

Ukrywający się pod szyldem Floating Points, Sam Shepherd przyjeżdża do Katowic z projektem live i zapewne zagra zawartość płyty „Elaenia”, którą serwis Resident Advisor uznał za Płytę 2015 roku (Björk z zestawem „Vulnicura” znalazła się dopiero na 5. pozycji).

Floating Points - Silhouettes (Live on KEXP)

8. DMK – „Enjoy The Silence”

Jedna z najbardziej uroczych rzeczy, jakie zobaczycie na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. DMK to cover band Depeche Mode, ale niezwykły cover band. Zespół tworzą Dicken Schrader oraz jego 12-letnia córka Milah i 10-letni syn Korben. Swoje interpretacje tworzą przy pomocy dziecięcych instrumentów, jak cymbałki czy tak „wyrafinowanych sprzętów”, jak pusta plastykowa butelka. Po klipie do „Enjoy The Silence” wygląda, że mała ma większe zacięcie do muzyki niż brat.

Wesoła, muzykalna rodzina pochodzi z Bogoty, w Kolumbii. Nie przegapcie ich. Zagrają 20 sierpnia w ramach Carbon Continent.

DMK: "Enjoy The Silence"

7. Tiga – „Sunglasses At Night”

Klubowy przebój początku XXI wieku. Wtedy mniej więcej zaczęła się moda na powrót do brzmień lat 80. Mocno syntezatorowy, neonowy numer stanowi interpretację piosenki Corey Harta z 1983 roku.

Dość ciekawa jest historia tytułu. Hart nagrywał w Anglii, gdzie – jak wiemy – słońce gości rzadko. Miał ze sobą parę Ray Banów, ale nie miał kiedy ich nosić. Pracując nad utworem, po prostu zaśpiewał słowa „I wear my sunglasses at night”.

Tiga przygotował swój utwór z Zyntheriusem, który naprawdę nazywa się Jori Hulkkonen.

EP-ka „Sunglasses At Night” ukazała się w 2001 roku, nakładem International Deejay Gigolo Records – wytwórni DJ-a Hella.

Tiga wystąpi 19 sierpnia, na Tent Stage po godzinie 3:00. Piosenka „Sunglasses At Night” we wczesnoporannej porze spisuje się najlepiej.

Tiga and Zyntherius - Sunglasses At Night

6. Snarky Puppy – „Lingus (We Like It Here)”

„Lingus” to podobno najpopularniejsza piosenka Snarky Puppy, czyli instrumentalnego kolektywu bawiącego się jazzem, funkiem, R&B, soulem i rockiem. Krótko mówiąc, dużo dęciaków i trochę gitar, najczęściej głośno i donośnie. W „Lingus” jest przyjemny groove, zainspirowany dubstepem rytm, odrobina południowego klimatu, szalejące klawisze i przekrzykujące się trąbki. Takiej dźwiękowej orgii nie można zignorować (grają na głównej scenie, pierwszego dnia).

Snarky Puppy - Lingus (We Like It Here)


5. The Orb – „Little Fluffy Clouds”

Klasyka The Orb. Słoneczny, ambientowy, nieco zaostrzony laserowymi dźwiękami numer. Pitchfork zamieścił kompozycję na 40. miejscu zestawienia Top 200 utworów z lat 90.

Współtwórcą jest Martin Glover, znany także jako Youth, wzięty producent i członek Killing Joke.

W numerze wykorzystano sample harmonijki z utworu „The Man With The Harmonica” Ennio Morricone z filmu „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, a tekst to w zasadzie fragmenty wywiadu z Rickie Lee Jones.

Obecną formę The Orb będzie można sprawdzić 20 sierpnia na scenie Red Bull Music Academy.

The Orb - Little Fluffy Clouds [Ft.] Rickie Lee Jones [HD Video]

4. Roots Manuva – „Too Cold”

Roots Manuva poniżej pewnego poziomo nie schodzi, ale nadal za jego najlepsze dzieło uważam album „Awfully Deep” z 2005 roku i mam nadzieję, że na koncercie w ramach Festiwalu Tauron Nowa Muzyka nie braknie numerów z tego krążka. Np. „Too Cold” z figlarnymi smyczkowymi smykami i miękkim rytmem. Utwór, jak reszta płyty, raczej ponury, mroczny za to przepięknie wyprodukowany.

Rodney Smith, jak naprawdę nazywa się raper, zaprezentuje się w Katowicach 19 sierpnia na Tent Stage.

Roots Manuva - Too Cold

3. Roni Size & DJ Krust/ Reprazent – „Share The Fall”

Wprawdzie obaj mają zagrać set poświęcony swojej oficynie Full Cycle (której początki sięgają 1994 roku), ale razem (jak i Dynamite MC, który ma im towarzyszyć w Katowicach) współtworzyli również kolektyw Reprazent, stąd coś z ich nagrodzonego Mercury Music Prize albumu „New Forms”, który za rok będzie obchodzić 20-lecie.

Skoro Roni Size, musi być połamany, nierówny rytm i trochę trzaskających dźwięków. Wciągająca, dzika, przyjemnie rozedrgana rzecz.

Roni Size / Reprazent - Share The Fall [ full vocal mix ]

2. Kamasi Washington – „Cherokee”

Kamasi Washington wystąpi na koncercie zamknięcia Festiwalu Tauron Nowa Muzyka, czyli 21 sierpnia w sali NOSPR-u, ale warto zostać w Katowicach dzień dłużej. Saksofonista ma na koncie współpracę z Lauryn Hill, Snoop Doggiem czy Nasem, a także Herbiem Hancockiem i Wayne’em Shorterem. Można go też było usłyszeć na płytach Flying Lotusa, Thundercata oraz Kendricka Lamara.

„Cherokee” to jazzowy standard, którego autorem jest Ray Noble. Wokalnie i bardzo pięknie udziela się tutaj Patrice Quinn. Wcześniej po kompozycję sięgali m.in. Charlie Parker, Duke Ellington, Sarah Vaughan oraz The Count Basie Orchestra.

Kamasi Washington - 'Cherokee'

1. Fat Freddy’s Drop – „Razor”

Głębokie basowe brzmienie, mocny, transowy rytm i zachęcająca drapieżność. Kapitalnie rozwijający i rozkręcający się, obrastający w dźwięki numer z mnóstwem produkcyjnych skarbów. Rzecz do słuchania tylko w nocy. Ponieważ to singel z ostatniej płyty „Bays”, powinniśmy się go doczekać w Katowicach (koncert drugiego dnia na głównej scenie, oczywiście w nocy).

Fat Freddy's Drop BAYS Album Razor

Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w dniach 18-21 sierpnia na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach. Na festiwalu wystąpią Fat Freddy’s Drop, Smolik/Kev Fox, Snarky Puppy, Maria Peszek, Roots Manuva, The Orb, Stara Rzeka, Sonar, Battles, Kamasi Washington, Roni Size czy Tarwater.

Karnety i bilety dostępne na stronie Festiwalu Tauron Nowa Muzyka.


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze