15 najlepszych piosenek gwiazd 2017 roku

Rag 'n' Bone Man fot. Archiwum/NajlepszePiosenki.pl


Jak co roku stacja BBC organizuje swój plebiscyt na najlepsze wschodzące gwiazdy. BBC Sound Of… na swój sposób prorokuje, kto zostanie kolejnym idolem i pójdzie w ślady Adele, Ellie Goulding, Jessie J, Sama Smitha, Haim czy Years & Years. Obiecująco na przyszły rok zapowiadają się m.in. dość już znani Anderson .Paak czy Rag ‚n’ Bone Man, ale nie tylko. Oto kandydaci do Sound Of 2017, w kolejności ustalonej przez redakcję Najlepszepiosenki.pl.

15. AJ Tracey – „Buster Cannon”

Grime’owiec, który lubi szybko rymować. Lubi też gdy jego numery są poddane elektronicznej obróbce.

AJ Tracey - Buster Cannon

14. Cabbage – „Kevin”

Nazwa Cabbage (kapusta) może nie brzmi poważnie, ale panowie są jak najbardziej poważni jeśli chodzi o teksty. Zajmuje ich bowiem polityka, więc możecie natknąć się na wzmianki o Donaldzie Trumpie czy Korei Północnej. Muzycznie proponują proste, lekko przybrudzone punkowe brzmienie z delikatnymi elementami psychodelii. Niektórzy porównują ich – chyba jednak ciut na wyrost – do Iggy’ego Popa.

Cabbage - Kevin (Official Video)

13. Stefflon Don – „Real Ting”

Dziewczyna z niebieskimi włosami, która celuje w mocne rytmy, grę słów i nowoczesną produkcję. Pochodzi z Londynu, ale brzmi dość amerykańsko.

Stefflon Don - Real Ting (Official Music Video)

12. Declan McKenna – „Isombard”

Bardzo młody artysta, który ma szansę zdobyć serca miłośników brzmień indie. Proponuje zgrabne melodie, chwytliwe refreny i to „coś”, co sprawia, że chciałoby się go oglądać na letnich festiwalach. Czasem pogodnie i radośnie (jak poniżej), kiedy indziej melancholijnie.

Declan McKenna - Isombard (Official Video)

11. Nadia Rose – „Skwod”

Nadia Rose rapuje, ale chętni robi to na elektronicznych podkładach. Lubi zabawne słowne gry i funkowe rytmy.

Nadia Rose - Skwod (Official Video)

10. Dave – „Picture Me”

Dave (wygooglanie go to koszmar) wśród inspiracji wymienia Pink Floyd i Hansa Zimmera, a jednak jest… raperem. Łączy jednak melancholijne, smutne rapowanie np. z fortepianowymi pasażami. Ma też smykałkę do dramaturgii. Uwagę na 19-latka zwrócił już Drake.

9. Maggie Rogers – „Alaska”

Miłośnicy eterycznych dziewczyn z kryształowymi głosami na pewno pokochają Maggie Rogers i jej liryczne piosenki utkane z delikatnych, kruchych, migoczących dźwięków.

Maggie Rogers - Alaska

8. Ray BLK – „5050”

Ray Building Living Knowing proponuje piękny, miękki, pełen emocji soul z bogatym, różnorodnym brzmieniem. Niektórzy nazywają ją brytyjską Lauryn Hill.

RAY BLK - 5050 (Official Music Video)


7. RAYE – „Bet U Wish”

Trochę popu, nieco elecctro, zabawa współczesnym R&B. Raye ma dwa atuty. Pisze zgrabne piosenki i ma świetny, zmysłowy głos.

6. Jorja Smith – „Where Did I Go?”

Jorja Smith momentami brzmi jak skrzyżowanie Adele i Rihanny, gdy ta druga śpiewa ballady. Jest w sposobie ekspresji, co przywodzi na myśl te dwie gwiazdy (posłuchajcie „So Lonely”). Specjalizuje się w spokojnych, delikatnych, pełnych emocji piosenkach, opartych na fortepianowej linii melodycznej, choć potrafi też pobawić się brzmieniem i poflirtować z nowoczesnymi dźwiękami.

Jorja Smith - Where Did I Go?

5. The Amazons – „Stay With Me”

Najbardziej rockowa z propozycji BBC. Kwartet w sumie proponuje dość klasyczne gitarowe granie. Ze stadionowymi melodiami, mocnymi riffami, młodzieńczą energią i odrobiną melancholii, szczególnie w głosie wokalisty.

The Amazons - Stay With Me

4. Tom Grennan – „Something In the Water”

Tom Grennan spodoba się wszystkim fanom ciepłych męskich wokali i akustycznych dźwięków. 20-latek proponuje proste, za to pełne emocji piosenki. Na jego lekko chropowatym głosie poznali się już Chase & Status.

Tom Grennan - Something In the Water (Live)

3. The Japanese House – „Face Like Thunder”

Pod tym pseudonimem ukrywa się Amber Bain. 21-latka kusi eterycznymi, elektronicznymi, rozmarzonymi utworami. Uwagę zwraca jej niski, dojrzały jak na ten wiek głos, a jej muzyka może kojarzyć się z dokonaniami London Grammar.

The Japanese House - Face Like Thunder

2. Anderson .Paak – „Come Down”

Anderson .Paak to pochodzący z Kalifornii raper, który do hip-hopu chętnie dodaje folk, rock, soul czy nawet jazz. Na koncie ma już dwa albumy „Venice” (2014) i tegoroczny „Malibu”, a także współpracę z Dr. Dre czy A Tribe Called Quest.

Anderson .Paak - Come Down (Official Video)1. Rag’n’Bone Man – „Human”

„Human” to już w sumie przebój. Numer obecny jest w różnych rozgłośniach i robi duże wrażenie (znalazł się na szczycie list przebojów w Austrii, Niemczech i Szwajcarii). Natchniony, z gospelowym feelingiem i tylko trudno dopasować tego brodacza do tego głosu. Z tym wokalem na pewno ma szansę dużo zwojować. Debiutancka płyta zatytułowana „Human” ukaże się 10 lutego 2017 roku, a 2 kwietnia koncert w Warszawie.

Rag'n'Bone Man - Human (Official Video)

Głosowanie na najbardziej obiecujących wykonawców, których kariera powinna nabrać rozpędu przez kolejnych 12 miesięcy odbywa się od 2003 roku. Wyboru dokonują dziennikarze oraz osoby związane z przemysłem fonograficznym na Wyspach Brytyjskich.

Wśród wcześniejszych laureatów znaleźli się Adele, Ellie Goulding, Jessie J, Sam Smith, Haim czy Years & Years. W tym roku laureatem został Jack Garratt.

Zwycięzcę BBC Sound Of 2017 poznamy 6 stycznia 2017 roku. Począwszy od 2 stycznia ujawniani będą twórcy zajmujący miejsca od piątego wzwyż.