12 najlepszych piosenek z serialu „Wielkie kłamstewka”

"Wielkie kłamstewka" fot. HBO/NajlepszePiosenki.pl


Jednych zachwycały widoki, innych architektura. Znaleźli się amatorzy Zoë Kravitz coraz bardziej podobnej do mamy, Lisy Bonet i wielbiciele talentu oraz figury Nicole Kidman. Nas w serialu „Wielkie kłamstewka”, bo o nim mowa, oczywiście najbardziej podobały się piosenki. Oto 12 najlepszych piosenek z serialu „Big Little Lies”.

12. Agnes Obel – „September Song”

Piosenki w „Wielkich kłamstewkach” nierzadko dopełniają treści. Tak właśnie jest m.in. z „September Song”. Delikatne, kruche, melancholijne dźwięki, niby-kołysanka jest swoistą zapowiedzią ciszy przed burzą. Całego wielkiego bałaganu, który spłynie na pozornie idylliczne Monterey.

11. Janis Joplin – „Call On Me”

Jeden z przykładów niezwykłego muzycznego gustu młodziutkiej Chloe (Darby Camp). Piosenka wybrana przez kilkulatkę brzmi poważniej i mocniej.

Call on Me - Janis Joplin

10. Neil Young – „Harvest Moon”

Folkowe, lekko bujające „Harvest Moon” ze swojskim brzmieniem banjo zapewne wybrano na zasadzie kontrastu, co też nie jest rzadkie w serialu. Piosenka o miłości, wiecznym zakochaniu, pojawia się w scenie gdy używający przemocy Perry (Alexander Skarsgård) prosi żonę Celeste (Nicole Kidman) do tańca.

Jeśli chodzi o Neila Younga, to księżyc (moon) jest dla niego ważny a jego motyw pojawia się w 30 jego piosenkach.

Neil Young - Harvest Moon [Official Music Video]

9. Ituana – „You Can’t Always Get What You Want”

Na sam finał „Wielkich kłamstewek” wybrano nietypowy cover przeboju The Rolling Stones. – Tak bardzo podoba mi się ta piosenka, ponieważ wyraża to, co wszyscy czują na koniec – wyjaśnia Sue Jacobs, odpowiedzialna za muzykę w serialu. – Poza tym to naprawdę dziwny, surrealistyczny cover.

O zespole Ituana, który przygotował tę wersję niewiele wiadomo. Pochodzą z Los Angeles i grają bossa novę.

You Can't Always Get What You Want - Ituana - Soundtrack of "Big Little Lies"

8. Martha Wainwright – „Bloody Mother Fucking Asshole”

Utwór siostry Rufusa Wainwrighta stanowi muzyczne ucieleśnienie gniewu, żalu, wściekłości, które targają Jane (Shailene Woodley). Akustyczny walczyk, który po prostu kopie tyłek. Wentyl, którego boleśnie doświadczona kobieta potrzebowała, by dać ujście swym emocjom.

Bloody Mother Fucking Asshole - Martha Wainwright

7. Irma Thomas – „Straight From The Heart”

Ten numer towarzyszy burzliwemu, toksycznemu związkowi Celeste (Nicole Kidman) i Perry’ego (Alexander Skarsgård). Jak w przypadku większości piosenek użytych w serialu „Wielkie kłamstewka”, ważny jest tekst, który stanowi uzupełnienie narracji.

6. Sade – „Cherish the Day”

Podczas sceny kolacji, na której tak naprawdę nikt nie chciał się znaleźć (byli małżonkowie i ich obecni partnerzy) w tle pojawia się piękna, pełna harmonii, egzotyczna (niczym grana przez Zoë Kravitz Bonnie) Sade i jej „Cherish the Day”. Madeline (Reese Witherspoon) myli ją jednak z Adele acz zapewnia, jak bardzo jej się podoba.

Piosence Sade towarzyszy znakomity, seksowny i stylowy czarno-biały klip.

Sade - Cherish The Day - Official - 1993


5. PJ Harvey – „The Wind”

Czego słuchasz? Pyta mała Chloe nowego kolegę z klasy, Ziggy’ego. – Pewnie Bowiego. Od tej sceny wiadomo, że mała ma niezwykły gust muzyczny, czego dowodem jest jej wybór muzyki w aucie, mianowicie „The Wind” PJ Harvey. Później Chloe jeszcze wielokrotnie pokaże, że na muzyce się bardzo dobrze zna.

Nagranie pochodzi z albumu „Is This Desire?”. Cichy, kruchy, na poły szeptany utwór zainspirowany został kaplicą św. Katarzyny w Abbotsbury i jej położeniem na szczycie wzgórza.

PJ Harvey - The Wind

4. The Temptations – ” Papa Was a Rollin’ Stone”

Numer doskonale znany, jak nie z wersji The Temptations, to z interpretacji George’a Micheala, ale chyba nigdy nie zabrzmiał tak sugestywnie jak w „Wielkich kłamstewkach”. Nie dość, że przez spory czas stanowi swoisty puls produkcji, nadaje tempo scenom, gdy Jane (Shailene Woodley) biega, to po prostu rozkłada na łopatki, gdy jej syn zaczyna śpiewać tekst i tańczyć. Znów słowa i klimat piosenki to dodatkowy, niekoniecznie drugoplanowy bohater cyklu.

Albumowa wersja ” Papa Was a Rollin’ Stone” trwa blisko 12 minut.

Po raz pierwszy numer zarejestrowali The Undisputed Truth.

The Temptations - Papa Was A Rolling Stone

3. Alabama Shakes „This Feeling”

Twórcy serialu „Wielkie Kłamstewka” chyba bardzo chcieli by widzowie sięgnęli po muzykę Alabama Shakes. Pokusili się bowiem o kard pokazujący, że to właśnie piosenki „This Feeling” słucha bohaterka filmu (konkretnie to chyba Madeline – Reese Witherspoon). Nie dziwi nas zupełnie ta kompozycja w zestawieniu, bo pośród muzyki współczesnej to właśnie Alabama Shakes wyjątkowo pasują do klimatu serii „Big Little Lies”.

Alabama Shakes This Feeling

2. Jefferson Airplane – „White Rabbit”

Cóż za wspaniała piosenka. Autorką kompozycji jest Grace Slick, obok Janis Joplin najważniejsza wokalistka pokolenia dzieci kwiatów. Jak sama przyznała napisała piosenkę po tym jak pod wpływem LSD przez 24 godziny słuchała „Sketches of Spain” Milesa Davisa. Sama kompozycja inspirowana jest słynnym „Boléro” Maurice’a Ravela. Tytułowy „White Rabbit” to z kolei nawiązanie do „Alicji w Krainie Czarów”.

Jefferson Airplane -White Rabbit-1. Michael Kiwanuka – „Cold Little Heart”

Niezwykły utwór, który zupełnie inaczej brzmi na płycie, w radiu i w czołówce „Wielkich kłamstewek”. Na płycie nie jest najbardziej wyróżniającym się utworem, nie ma wielkiego ładunku emocjonalnego w porównaniu z resztą nagrań. Gdy trafić nań w radiu, sprawia, że czas się zatrzymuje i trudno powstrzymać wzruszenie. We wstępie serialu wydaje się łagodną, ciepłą, zwodniczo sielską piosenką.
W teledysku występuje Keith Stanfield znany z serialu „Atlanta” czy filmu „Straight Outta Compton”.

Ta piosenka pokazuje, co się dzieje z moją muzyką, gdy trafię na blokadę twórczą – opowiadał Michael Kiwanuka w rozmowie z „Mojo”. – Najczęściej siadam wtedy w pokoju z gitarą akustyczną. Tym razem pracowałem jednak z Inflo (hiphopowym producentem), więc musiałem trochę namieszać.

Michael Kiwanuka - Cold Little Heart

„Wielkie kłamstewka” („Big Little Lies”)
występują: Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley, Alexander Skarsgård, Adam Scott, Zoë Kravitz oraz Laura Dern.
reżyseria: Jean-Marc Vallée
stacja: HBO