11 piosenek dla zakochanych + bonus

Jennifer Lopez fot. Archiwum Artystki/NajlepszePiosenki.pl


Zbliża się walentynkowy weekend. I wszędzie będzie mnóstwo serduszek i smętnych, pojedynczych róż. My chcemy was zachęcić, byście nie bali się mówić o swoich uczuciach. Nawet jeśli wydaje wam się to głupie. Tak bowiem to wygląda, stan zakochania mocno wypływa na sposób wysławiania 😉 Na dowód, mamy utwory napisane, gdy mózg tapla się w endorfinach (albo przynajmniej chciałby). W normalnych warunkach to zero logiki, brednie, bełkot i grafomania. Z lekkim przymrużeniem oka – 11 piosenek, których teksty rozumieją tylko zakochani oraz bonus dla zakochanych.

11. Selena Gomez – „Hands To Myself”

Rozklaskany, rytmiczny numer ze śpiewającą raz kruchym raz mocnym głosem Seleną Gomez.

W klipie, w którym mamy ostre lokowanie produktu, widzimy wokalistkę prześladującą byłego chłopaka.

Dziewczyna nie może się oprzeć i chętnie, by schrupała swego wybranka. Bo, nie zapominajmy, miłość to także aspekt fizyczny. – Myślę, że każdemu, szczególnie dziewczynom, zdarza się fantazjować o tym, jakby ich życie wyglądało, gdyby była w nim miłość – tłumaczyła gwiazda.

Tekst, który zrozumieją tylko zakochani: „You’re metaphorical gin and juice”
„Jesteś metaforycznym ginem z sokiem”

10. Pet Shop Boys – „Heart”

Grupa Pet Shop Boys chciała podarować ten utwór Madonnie albo Hazell Dean, ostatecznie jednak postanowili sami nagrać piosenkę. I dobrze wyszło. Mamy świetny, synthpopowy hicior.

Klip zainspirowany został filmem „Nosferatu” z 1922 roku. W teledysku, który wyreżyserował Jack Gold, w roli hrabiego Draculi pojawia się młody Ian McKellen, czyli… Gandalf z „Władcy pierścieni”.

Wyznanie miłości w czystej postaci. Facet po prostu traci głowę, zapiera mu dech w piersiach a serce przestaje mu bić;)

Tekst, który zrozumieją tylko zakochani: „My heart starts missing a beat”
„Moje serce gubi rytm”.

9. New Kids On The Block – „Step By Step”

Śmiejcie się, śmiejcie a to taka dobra piosenka. Skoczna, wesoła, o życiowych ambicjach i planach, z mężczyznami (?) śpiewającymi w różnych tonacjach. Żadna impreza nie powinna się obejść bez tego kawałka.

Panowie są zdeterminowani, na szczęście mają plan, krok po kroku, jak zdobyć dziewczynę. Trzeba przyznać, że krok piąty – „nie wiesz, że już nadszedł czas” – wydaje się przeważać szalę 😉

Tekst, który zrozumieją tylko zakochani: „And girl when you smile,You got to know that you drive me wild”
„Dziewczyno, kiedy się uśmiechasz, budzisz we mnie w dzikie zwierzę” (w wolnym tłumaczeniu)

8. Ariana Grande i The Weeknd – „Love Me Harder”

Nowoczesny numer żeniący R&B i pop. Syntetyczny, zwiewny, zabarwiony metalicznie. O dziwo, i na szczęście, Ariana nie wchodzi za często w swe wysokie rejestry.
– Kiedy dostałem tę piosenkę była dość świetna, ale jakby bez charakteru – wspomina Kanadyjczyk. – Zmieniłem więc ją trochę i zrobiłem bardziej mroczną.

Za reżyserię teledysku odpowiada Hannah Lux Davis. Były chłopak Jennifer Lopez, Casper Smart, przygotował choreografię.

Tekst, który zrozumieją tylko zakochani: „And if in the moment I bite my lip
Baby/in that moment you’ll know this is/Something bigger than us and beyond bliss”
„A jeśli w chwili uniesienia, przygryzę wargę, będziesz wiedziała, ze to coś większego niż my i wspanialszego niż rozkosz”.

7. Bon Jovi – „Born To Be My Baby”

Klasyczne, stare Bon Jovi. Przebojowe, z hardrockowym przytupem, „nanananana”, uszlachetniającymi i łagodzącymi klawiszami oraz refrenem, który was nigdy nie opuści.

Piosenka pierwotnie miała być akustyczna, ale producent Bruce Fairbairn przekonał zespół, by nagrali też wersję z elektrycznymi instrumentami.

Dobra rada: Nie ustawiajcie tej piosenki jako budzika w telefonie, bo dostaniecie zawału;)

Niektórzy są sobie pisani. Są stworzeni dla siebie. Wierzy w to na pewno Jon Bon Jovi. I to chyba naprawdę, bo dziewczyna, którą przytula w klipie (z 1988) to Dorothea Hurley, która do dziś jest jego żoną (pobrali się 1989).

Tekst, który zrozumieją tylko zakochani: „Light a candle, blow the world away”
„Zapal świeczkę, zgaś cały świat”

6. Miguel – „Adorn”

Snujący się niespiesznie, naładowany erotycznymi ładunkami kawałek. Nieco duszny, trochę w stylu Prince’a, z całkiem fajnymi, migocząco-synetetycznymi dźwiękami.

Za reżyserię teledysku odpowiada Jason Beattie. – Wierzę, że sny to najczystsza forma fantazji, którą uwalniamy przez naszą podświadomość – komentował wokalista. – Reprezentują najczystszą wolność, jakiej możemy doświadczyć.

Nie jesteśmy pewni, czy Miguel jest zakochany, czy tylko napalony, ale ponieważ jesteśmy romantykami, chcemy wierzyć, że jednak jest tam jakieś uczucie. W końcu śpiewa, że chce chronić swą wybrankę (i to z pomocą pięści) i nigdy nie będzie jej lekceważyć.

Tekst, który zrozumieją tylko zakochani: „Oh, love aint never looked so good on ya/Ooh, put it on baby”
„Ach, miłość nigdy nie wyglądała na Tobie tak dobrze, och, ubierz się w nią, skarbie”


5. Alice Cooper – „Bed of Nails”

Typowy rockowo-metalowy numer z końca lat 80. Melodyjny, z ładnie wyeksponowanymi gitarami, całkiem harmonijny. Nie ma się jednak co dziwić, że jest tak przebojowy, współautorką jest bowiem Diane Warren, która pisała piosenki dla Whitney Houston, Mariah Carey, Beyoncé i w zasadzie wszystkich popowych twórców.

Cóż, miłość ma różne oblicza. Niektórzy lubią jak jest… ostro;)

Tekst, który zrozumieją tylko zakochani (ci bardzo wyrozumiali): „I’ll drive you like hammer on the bed of nails”
Boimy się to przetłumaczyć;)

4. Sugababes – „Push The Button”

Seksowny, ale niewulgarny numer. Z przyjemnym, ciepłym choć elektronicznym brzmieniem. Dużo w nim kobiecego i popowego wdzięku.

Tak, panowie. Dziewczyny często/zawsze chcą, żebyście wykonali jakiś ruch albo, żebyście chociaż rozumieli nasze sygnały. – Naprawdę podobał mi się ten chłopak – wspomina Keisha Buchanan genezę piosenki. – Wciąż dawałam mu to do zrozumienia, podrzucałam sugestie, że jest taki film w kinie itd. A on, żebym mu dała znać, czy film jest dobry, jak pójdę. Wiem, że też mu się podobałam, ale kompletnie nie rozumiał tego, co ja próbowałam mu dać do zrozumienia.

Tekst, który zrozumieją tylko zakochani (noo, może niekoniecznie aż zakochani): „My sexy ass has got him in the new dimension”
„Mój seksowny tyłek przeniósł go w inny wymiar”

3. Madonna – „Dress You Up”

Jedna z najlepszych piosenek Madonny. Energiczna, flirciarska, pop-rockowa (nawet jest tu solo gitarowe!). Nadaje się do tańca, do śpiewania i – co pokazuje Amerykanka – do tańczenia (zwróćcie uwagę na choreografię;).

Za produkcję odpowiadał sam Nile Rodgers (wiecie, ten od disco i „Get Lucky”).

Kobiecie podoba się styl chłopaka, jego ciuchy. Najwyraźniej to typ strojnisia, dlatego wie, jak go podejść i zdobyć jego serce – ubierze go w swoją miłość.

Tekst, który zrozumieją tylko zakochani: „Let me cover you With velvet kisses/I’ll create a look that’s made for you”
„Pozwól pokryć się aksamitnymi pocałunkami/Stworzę wygląd idealny dla Ciebie”.

Więcej o „Dress You Up” przeczytacie w tekście „20 najlepszych piosenek Madonny”.

2. Rihanna – „We Found Love” (feat. Calvin Harris)

Euforyczna, pełna nadziei piosenka. Za te falujące dźwięki odpowiada oczywiście obecny chłopak Taylor Swift, szkocki producent Calvin Harris.

Część zdjęć do wideo powstała w miasteczku Bangor w Irlandii Północnej. Ukochanego wokalistki w klipie gra bokser Dudley O’Shaughnessy. Harris też na chwilę pojawia się w teledysku.

Dziewczyna cieszy się, że znalazła miłość w beznadziejnym miejscu i słychać, że jest szczęśliwa.

Tekst, który zrozumieją tylko zakochani: „Feel the heartbeat in my mind”
„Poczuj bicie serca w mojej głowie”1. Jennifer Lopez – „Hold It Don’t Drop It”

Piosenka z przyjemną, wirującą disco wibracją, funkowym kolorytem, ładnie okraszona dęciakami. Znakomity singel Jennifer Lopez.

W utworze wykorzystano sample z piosenki „It Only Takes A Minute” zespołu Tavares z 1975 roku.

Piosenka o tym, jak kobieta nie może uwolnić się od ukochanego. Chce uciec, ale nie może. Wciąż wraca i wraca, bo facet ma to, czego ona potrzebuje.

Tekst, który zrozumieją tylko zakochani: „I’ll be the yoyo on a string/Going down and come right back to your hands”
„Będę jak jojo, spadające w dół, by po chwili wrócić w twe ręce”

Bonus:

Żebyście nie myśleli, że jesteśmy skrajnie cyniczni i sarkastyczni, całkiem na poważnie, piosenka o radości z bycia zakochanym. Szczęśliwych walentynek! (i pamiętajcie, walentynki piszemy małą literą, a ortografia jest sexy!)

Jack Peñate – „Be The One”


Komentarze

Wojciech Duś

Wojtek Duś widział więcej koncertów niż zjadł kotletów, a kotlety lubi. Lubi też hip-hop, elektronikę i rock alternatywny. Pracował w korporacjach, ale niezbyt długo. Ulubiona wokalistka: Janelle Monáe. Ulubiony raper: Kendrick Lamar.