12 najlepszych coverów „Knockin’ on Heaven’s Door” Boba Dylana

Bob Dylan fot. Archiwum


Już grana przez Michelle Pfeiffer bohaterka filmu „Młodzi gniewni” miała pomysł, by na lekcjach angielskiego uczyć Boba Dylana. Wówczas również nie wszystkim się to podobało.

Bob Dylan został laureatem literackiej nagrody Nobla, co wywołało mnóstwo komentarzy. Pisarze, poeci, literaci zasadniczo uważają, że to profanacja. Zupełnie inne reakcje można zaobserwować wśród fanów Dylana i muzyki w ogóle. Z pewnością Dylan jest noblistą z najbardziej różnorodnym gronem odbiorców. Wzięliśmy jeden z bardziej znanych utworów muzyka – „Knockin’ on Heaven’s Door” i przygotowaliśmy zestawienie najlepszych coverów, by pokazać jak różni, poruszający się po odmiennych muzycznych rejonach twórcy sięgnęli po jego twórczość.

14. Dolly Parton & Lady Smith Black Mambazo

Dość dziwna interpretacja. Ni to country, ni to klasyczna ballada. Do tego afrykański zespół ze swoimi brzmieniami. Jak dla nas trochę zbyt dramatyczna ta wersja.

Dolly Parton & Lady Smith Black Mambazo – Knocking On Heavens Door

13. Avril Lavigne

Niewykluczone, że Avril Lavigne myślała, że wykonuje cover przeboju Guns N’ Roses, ale może po prostu jesteśmy złośliwi 😉 W każdym razie, po raz pierwszy zaśpiewała piosnkę w radiu w 2003 roku, a następnie włączyła ją do koncertowego repertuaru i nagrała na potrzeby charytatywnej składanki.

Knockin' on Heaven's Door (Live) [HD] – Avril Lavigne

12. Zé Ramalho

Zé Ramalho to brazylijski wokalista, który swoją przeróbkę wykonał po portugalsku. Twórczość Dylana musiała być bliska artyście, który obecnie ma 67 lat, gdyż w swoich utworach porusza problemy społeczno-ekonomiczne, jakie dotykają Brazylijczyków.

Zé Ramalho – Knockin' On Heaven`s Door

11. Heaven

Grupa Heaven zrobiła z „Knockin’ On Heaven’s Door” klasyczną, hardrockową power balladę. Bardzo ejtisową, z syntezatorami i rozwianym włosem w klipie. Trochę w stylu Whitesnake.

Heaven "Knockin On Heaven's Door"

10. Mungo Jerry

„Knockin’ On Heaven’s Door” może być też w klimatach wakacyjnych, rozbujanych. Lider formacji Mungo Jerry, Ray Dorset, przygotował karaibską wersję. Na uwagę zwracają hippisowskie chórki.

Mungo Jerry " Knocking On Heavens Door "

9. Aretha Franklin

Aretha Franklin zaproponowała dość popową, wyważoną i bezpieczną interpretację. Jest jednak saksofon, no i ten głos zawsze jest wartością dodaną.

Aretha Franklin – Knockingon heavens door

8. Eric Clapton

W klimaty reggae poszedł też Eric Clapton. Jak na dość proste nagranie, sporo tu muzycznych smaczków. Chórki, analogowe klawisze, grzechotki, harmonijka, gitarowe solo.

Eric Clapton ♫KNOCKING ON HEAVEN'S DOOR

7. Martyna Jakubowicz

Istnieje oczywiście polska wersja „Knockin’ On Heaven’s Door”. Delikatna, lekko bujająca, z plumkającymi, ciepłymi dźwiękami i niemal szepczącym głosem… „pukam do nieba bram”.


Martyna Jakubowicz – Pukając do nieba bram

6. U2

U2 nagrali naprawdę świetna wersję „All Along The Watchtower”, ale zdarzało im się na koncertach czy podczas telewizyjnych występów sięgać też po „Knockin’ On Heaven’s Door”. – To piosenka, która ma tylko 4 akordy i jest bardzo łatwa do grania, a została napisana przez bardzo sławnego człowieka, który nazywa się Bob Dylan – mówił ze sceny w 1986 roku Bono.

U2 – Knockin on Heaven's Door (Live TV Gaga 1986 Bob Dylan Cover) HD

5. Ted Christopher

Bob Dylan zezwolił Tedowi Christopherowi na dodanie nowego wersu do jego wersji „Knockin’ on Heaven’s Door”. Nie była to częsta praktyka w przypadku Dylana. Zrobił wyjątek ponieważ Christopher napisał kilka dodatkowych słów ku pamięci dzieci i nauczycielki zastrzelonych w 1996 roku w Dunblane. W nagraniu na gitarze zagrał Mark Knopfler, a cover dotarł na 1. miejsce UK Charts.

4. The Sisters of Mercy

Bodaj najdziwniejsza propozycja w naszym zestawie. Typowa dla Sisters of Mercy, z suchym, perkusyjnym rytmem wybijanym przez Doktora Avalanche’a i mrocznym „wampirzym” wokalem. Andrew Eldritch i spółka nagrali swoją wersję w Stuttgarcie.

Sisters Of Mercy-Knockin' On Heavens Door.wmv

3. Antony and the Johnsons

Grupa Antony and the Johnsons swój cover nagrała na potrzeby niezwykłego filmu „I’m Not There. Gdzie indziej jestem”, w którym Boba Dylana zagrało sześcioro aktorów, w tym Cate Blanchett. Wersja Antony and the Johnsons jest bardzo oszczędna, fortepianowa i bardzo poruszająca, z charakterystycznym, rozedrganym głosem Anohni, wówczas jeszcze – przed zmianą płci -znanego jako Antony Hegarty.

2. Cat Power

Bodaj najpiękniejsza wersja „Knockin’ On Heaven’s Door”. Krucha, delikatna, akustyczna, ale za sprawą lekko zachrypniętego głosu Cat Power niezwykła.

Cat Power – Knocking on Heavens Door / Oh Sister1. Guns N’ Roses

Chyba nie będzie przesadą stwierdzenie, że popularność przeróbki Guns N’ Roses przerosła oryginał. Numer z wszystkimi charakterystycznymi dla Guns N’ Roses elementami z histerycznym (co nie znaczy złym) wokalem Axla na czele. Numer trafił na soundtrack „Szybki jak błyskawica” i album „Use Your Illusion II”. Najważniejsza pozostaje jednak wersja live z koncertu w hołdzie Freddiemu Mercury z 1992 roku.


Komentarze

Anka Szymla

Mimo młodego wieku Anka Szymla napisała już 7895 recenzji, które ukazywały się m.in. w Onecie i WirtualnejPolsce. Za swoim ulubionym zespołem potrafi pojechać nawet do... Berlina. Nie proście jej o przysługę podczas Australian Open bo jest wtedy mocno niewyspana. Kocha Dave'a Grohla, Roba Zombie, Trenta Reznora i Josha Homme'a. Zapomina o nich szybko gdy Polsat puszcza pierwszą "Szklaną pułapkę", bo najbardziej kocha Bruce'a Willisa z czasów gdy miał jeszcze odrobinę włosów.