Korona Gór Polski – 9 Najpiękniejszych Szczytów

Korona Gór Polski fot. Sarah Balikowski/NajlepszePiosenki.pl


Oto oficjalny ranking najpiękniejszych szczytów z Korony Gór Polski. Ranking jest absolutnie nieobiektywny, jak na porządny ranking przystało. Ranking może ulec zmianie, bo jeszcze nie obejmuje wszystkich szczytów Korony Gór Polski.

9. Czupel 930 m – Korona Gór Polski

Czupel ma jedną dość poważną zaletę. Po zejściu z jego zboczy można od razu wykąpać w Jeziorze Międzybrodzkim na całkiem ładnej plaży. Dobrze więc wybrać się na Czupel w gorące lato. Czupel to najwyższy szczyt Beskidu Małego, który z wysokości 930 metrów spogląda na Jezioro Żywieckie. Choć prawdę mówiąc nie za bardzo spogląda, bo prawie cały jest zalesiony, więc widoki pokazują się z rzadka.

8. Biskupia Kopa 890 m

Biskupia Kopa to najwyższy szczyt w Górach Opawskich w Polsce. Albo może lepiej napisać „przyjmuje się, że” Biskupia Kopa to najwyższy szczyt w Górach Opawskich w Polsce. Prawda wygląda bowiem tak, że jest to szczyt graniczny z Czechami, a jego wierzchołek leży po czeskiej stronie. Czesi kłócić się z nami nie będą, bo mają u siebie wysoki na 975 metrów Příčný Vrch, który naprawdę jest najwyższym szczytem Gór Opawskich.

7. Skrzyczne 1257 m

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego co oczywiście oznacza, ze wierzchołek zalicza się także do Korony Gór Polski. Dość dziwna nazwa góry ma podobno związek ze stawem położonym niegdyś w kotle między Skrzycznem a Małym Skrzycznem. W stawie było tak dużo żab, że ich skrzeczenie słychać było z oddali i stad właśnie wzięła imię góra.

6. Mogielica 1170 m

Na Mogielicę najłatwiej (bo jest najbliżej) wejść z Przełęczy Rydza Śmigłego, gdzie można zostawić auto, a czasem kupić tez borówki. To pierwsze ma sens, to drugie nieco mniejszy, bo po drodze na Mogielicę najemy się tyle borówek, że nie będziemy mogli na nie patrzeć. Rosną one bowiem wszędzie w ilościach hurtowych.


5. Radziejowa 1262 m – Korona Gór Polski

Radziejowa to najwyższy, zbudowany z piaskowców, szczyt Beskidu Sądeckiego. Najprościej wybrać się na górę z Obidzy (dojazd od Piwnicznej-Zdrój). Samochodem można wjechać na parking, który znajduje się na wysokości 920 metrów, czyli do podejścia zostaje tylko 342 metry. Dość stromo jest tylko przy samym podejściu na szczyt z przełęczy Żłobki.

4. Lackowa 997 m

Lackowa, najwyższy szczyt Beskidu Niskiego to jedna z bardziej zdradliwych polskich gór, z trudnością podejścia porównywalną do Tatr. Stracić życie na Lackowej byłoby trudno, ale już złamać nogę naprawdę dość łatwo. Lackowa to góra samotna, pięknie widoczna z pobliskich wsi Beskidu Niskiego, ale z daleka nie wygląda groźnie. Przy bliskim poznaniu okazuje się dość krnąbrna za sprawą bardzo stromego podejścia.

3. Turbacz 1310 m

Poważną wadą sobotnio-niedzielnych wycieczek na Turbacz – szczególnie przy łaskawej pogodzie – są tłumy. Gorce i Turbacz to wyjątkowo piękne okolice, nie dość że na trasie jest bardzo dużo weekendowych turystów to dodatkowo ciągle będziemy musieli usuwać się ze ścieżki by nie wpaść pod koła zjeżdżających rowerzystów.

2. Szczeliniec Wielki 919 m + Adrszpaskie Skalne Miasto

Góry Stołowe, Szczeliniec Wielki czy Adrszpaskie Skalne Miasto to cuda natury. Zazdroszczę tym, którzy jadą tam po raz pierwszy.

1. Wysoka 1050 m + Wąwóz Homole

Wysoka w Pieninach (Wysokie Skałki) należąca do Korony Gór Polski to dość wyjątkowa góra, bo już przy niezbyt dużym wysiłku, odpłaca pięknymi widokami. Niestety w letni weekendowy dzień ludzi na trasie jest tyle co pod Lidlem, gdy rzucą crocsy.


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze