Dlaczego warto nauczyć się grać na ukulele? 7 mocnych argumentów



Ukulele to mały, wszechstronny instrument strunowy, zapewniający przyjemne, nieco egzotyczne brzmienia. W XIX wieku przybył z Madery na Hawaje, by dzisiaj cieszyć się popularnością na całym świecie. To jeden z najczęściej polecanych instrumentów dla dzieci i początkujących muzyków, którzy nigdy na niczym nie grali. Ale po ukulele chętnie sięgają również zawodowcy, np. gitarzyści. Dlaczego warto nauczyć się grać akurat na ukulele? Argumentów jest (co najmniej) 7.

  1. Łatwość nauki

Za rozpoczęciem nauki gry na ukulele na pewno przemawia łatwość poskromienia tego instrumentu. Klasyczne ukulele posiada tylko cztery struny, co przekłada się na mniejszą ilość dźwięków do opanowania i mniejsze ryzyko pogubienia się. Nauczenie się kilku chwytów pozwala zagrać różne piosenki. Do tego struny ukulele są cienkie, miękkie i elastyczne, więc nie wymagają takiego przygotowania palców, jak struny gitarowe. Uczniowie z delikatnymi dłońmi, o niskim progu bólu, nie zniechęcą się do nauki. Kolejnym ułatwieniem jest gra palcami jednej ręki. Nie trzeba dodatkowo uczyć się używania kostki. Szybko zauważalnymi efektami zachwycone będą zwłaszcza dzieci oraz niezbyt cierpliwe osoby dorosłe. Kilka prostych utworów można zagrać już po paru dniach regularnych, intensywnych ćwiczeń.

  1. Niska cena

Warto nauczyć się grać na ukulele także ze względu na jego relatywnie niską cenę – w porównaniu do innych instrumentów, które są często polecane na start, jak chociażby gitara klasyczna czy keyboard. Nie trzeba inwestować dużych sum już na samym początku nauki, gdy nie mamy jeszcze pewności, jak długo potrwa nasza przygoda z ukulele. Jeśli szybko się poddamy, niewiele stracimy. Stosunkowo niedrogie są także materiały edukacyjne, np. podręczniki i kursy nauki gry online. Do tego unikamy kosztów związanych z zakupem akcesoriów, np. wzmacniacza.

  1. Mobilność

Ukulele to kompaktowy, poręczny i lekki instrument. Łatwo go zmieścić w walizce, plecaku lub torbie. Można go zabrać praktycznie wszędzie – do szkoły, na wakacje, imprezę w plenerze czy kameralną domówkę. Przewieziemy go każdym środkiem transportu. Mobilność ukulele z pewnością docenią osoby często podróżujące.


  1. Sposób na stres

Gra na ukulele świetnie wpływa na samopoczucie. Może pomóc w rozładowaniu emocji i odprężeniu się po stresującym dniu. Dzięki szybko widocznym efektom, dostarcza wiele satysfakcji. Pozwala poprawić samoocenę i osiągnąć poczucie spełnienia. Naukę gry warto potraktować nie jako obowiązek, ale jako formę codziennego relaksu.

  1. Dostępność materiałów edukacyjnych

W internecie można znaleźć wiele darmowych kursów nauki gry na ukulele – zarówno płatnych, jak i darmowych. Tutoriale zamieszczane w serwisie YouTube uczą, jak krok po kroku grać na ukulele, od czego zacząć naukę itp. Pomocne są też książki i kursy online. Dzięki dużej dostępności i przystępnym cenom materiałów edukacyjnych, można nauczyć się grać na ukulele w swoim tempie, bez wychodzenia z domu. Wsparciem służą również profesjonalni nauczyciele. Można wykupić lekcje gry odbywające się zdalnie lub stacjonarnie.

  1. Instrument dla każdego

Ukulele daje możliwość grania szerokiego repertuaru muzyki. Najbardziej kanoniczne brzmienie zapewnia ukulele sopranowe. Sopran jest też najmniejszym rozmiarem. Z tego powodu od niego właśnie zaczyna większość ukulelistów. Wyższe osoby początkujące (min. 170 cm wzrostu) oraz bardziej doświadczeni muzycy, mający sprecyzowane oczekiwania, często wybierają ukulele koncertowe. Jest ono większe, głośniejsze i dłużej wybrzmiewające od rozmiaru sopranowego. Nadaje się do gry zespołowej na scenie bez nagłośnienia. Z kolei początkującym, bardzo wysokim muzykom oraz zaawansowanym ukulelistom-solistom polecane jest duże, mocne i głośne ukulele tenorowe.

  1. Dobry wstęp do gitary

Jeśli w przyszłości rozważamy naukę gry na gitarze klasycznej lub akustycznej, opanowanie ukulele warto potraktować jako dobry wstęp. Znacznie łatwiej przesiąść się na gitarę lub inny instrument strunowy szarpany po poskromieniu ukulele.

Podsumowanie

Warto nauczyć się grać na ukulele przede wszystkim dla emocji, które towarzyszą każdej minucie spędzonej z tym wdzięcznym instrumentem. By zacząć, nie trzeba mieć ani muzycznego doświadczenia, ani muzycznych planów na przyszłość. Można uczyć się grać w domowym zaciszu przed kameralną publicznością lub w samotności.


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze