Najlepsza piosenka 20 lat temu: Jennifer Lopez – „If You Had My Love”

Jennifer Lopez "If You Had My Love" fot. Najlepszepiosenki.pl


W 1999 roku Kevin Spacey stawał się wielką gwiazdą, Wachowscy byli braćmi, europoseł Tomasz Frankowski został polskim królem strzelców, a Reni Jusis otrzymała za swój debiut Fryderyka w kategorii hip-hop. W maju tego roku swój debiutancki singel wydała też blisko 30-letnia Jennifer Lopez. Dziś gwiazda kończy 50 lat, a „If You Had My Love”, wciąż brzmi wspaniale.

Taniec i film

Jennifer Lopez nie pojawiła się na scenie znikąd. Na początku lat 90. była tancerką podczas trasy New Kids On The Block, później w tym samym charakterze współpracowała krótko z Janet Jackson. Nim zdecydowała się chwycić za mikrofon, wystąpiła w kilku filmach i serialach w tym bardzo niedocenianym „Pociągu z forsą” u boku Wesleya Snipesa i Woody’ego Harrelsona czy w jednym z najgorszych filmów w historii kina – „Anacondzie”.

Wystarczy wczuć się w rolę

Z uwagi na apetyczne warunki fizyczne i już pewną sławę aktorską, Lopez dostała kontrakt płytowy. Choć wiedziała, że nie do końca wierzono w jej talent muzyczny, postanowiła wszystkim niedowiarkom udowodnić, że są w błędzie. Stało się to dość szybko, bo już jej pierwszy singel okazał się sukcesem. – Powtarzałem jej, że to niewiele różni się od aktorstwa – wspominał producent Rodney Jerkins („Say My Name” Destiny’s Child). – Kazałem zapomnieć o technikach śpiewania, zamknąć oczy i po prostu wczuć się w słowa. Powiedziałem, by wczuła się w rolę, a resztą zajmą się ludzie w studiu.

Śladami Britney Spears

Utwór „If You Had My Love” ukazał się 4 maja 1999 roku. Lopez była pierwszą artystką od czasu Britney Spears (4 miesiące wcześniej), która z debiutanckim singlem dotarła na szczyt notowania Billboardu. Ostatecznie kawałek otrzymał platynowy status w Stanach, Australii i Belgii.

Piosenka dla Jacksona

Piosenką, którą napisali LaShawn Daniels i Cory Rooney, podobno zainteresowany był Michael Jackson, ale ówczesny król popu uznał, że numer bardziej pasuje do kobiety. Nie wiemy, o czym była, gdy interesował się nią Jackson, ale Jennifer śpiewa o tym, czego oczekuje od mężczyzny, jeśli chce z nią być. Zasadniczo chodziło o bycie wiernym i prawdziwą miłość.

Lopez w pełnej krasie

Lopez w tym dość długim (jak na dzisiejsze czasy), bo aż czteroipółminutowy nagraniu zdołała pokazać całą siebie. Oczywiście to zasadniczo popowa piosenka z typową dla tamtych czasów „britneyową” produkcją (za co odpowiadał Rodney Jerkins), ale mamy tu również elementy R&B, hip-hopu i muzyki latynoskiej. Dziennikarze porównywali ją do Faith Evans czy bardziej funkowej Vanessy Williams. Ten jeden numer wystarczył, by Jennifer Lopez z kinowej gwiazdki stała się gwiazdą popu.

Jak „Matrix”

Latem 1999 roku do kin trafił „Matrix” i chyba wszyscy wówczas chcieli przeniknąć do cyberprzestrzeni. W podobnym klimacie utrzymany jest właśnie teledysk do „If You Had My Love”. Pozornie widzimy tańczącą kobietę, ale szybko się okazuje, że tematem jest internetowe podglądanie. Za kamerą wideo, które istniało także w interaktywnej formie, stanął Paul Hunter (nakręcił również „Wild Wild West” Willa Smitha, „I Don’t Like the Drugs (But the Drugs Like Me)” Marilyn Manson, „Malibu” Hole, „Back to School (Mini Maggit)” Deftons czy „Lady Marmalade” Christiny Aguilery, Mýi, Lil’ Kim i P!nk). W teledysku wystąpił Adam Rodriguez znany z seriali „CSI: Kryminalne zagadki Miami” czy „Zabójcze umysły”, a także filmu „Magic Mike”.


Jennifer Lopez – „If You Had My Love”

If you had my love and I gave you all my trust would you comfort me
And if somehow you knew that your love would be untrue would you lie to me
And call me baby
Now if I give you me, this is how it’s got to be
First of all I won’t take your cheating on me
Tell me who can I trust if I can’t trust in you
And I refuse to let you play me for a fool
You said that we could possibly spend eternity
See, that’s what you told me, that’s what you said
But if you want me you’ll have to be fulfilling all my dreams
If you really want me baby
If you had my love and I gave you all my trust would you comfort me
Tell me baby
And if somehow you knew that your love would be untrue would you lie to me
And call me baby
You say you want my love and you got to have it all
But…

Jennifer Lopez – „If You Had My Love”
Data premiery: 4 maja 1999 roku
Autorzy piosenki: Rodney Jerkins, LaShawn Daniels, Cory Rooney, Jennifer Lopez
Liczba odsłon Spotify: 58 222 812
Liczba odsłon YouTube: 102 136 627

Jennifer Lopez – If You Had My Love (Official Video)

Komentarze

Anka Szymla

Mimo młodego wieku Anka Szymla napisała już 7895 recenzji, które ukazywały się m.in. w Onecie i WirtualnejPolsce. Za swoim ulubionym zespołem potrafi pojechać nawet do... Berlina. Nie proście jej o przysługę podczas Australian Open bo jest wtedy mocno niewyspana. Kocha Dave'a Grohla, Roba Zombie, Trenta Reznora i Josha Homme'a. Zapomina o nich szybko gdy Polsat puszcza pierwszą "Szklaną pułapkę", bo najbardziej kocha Bruce'a Willisa z czasów gdy miał jeszcze odrobinę włosów.