Najlepsza piosenka 25 lat temu: Portishead – „Glory Box”Piosenka „Glory Box” ma już 25 lat. Ja też miałem 25 lat jak pierwszy raz usłyszałem ten genialny utwór 🙂

W Australii terminem Glory Box określa się skrzyneczkę, w której panna młoda zbiera ubrania i inne przedmioty potrzebne w dniu ślubu. Piosenka Portishead to jednak nie jest miłosne wyznanie zakochanej panny młodej. Autorką jest kobieta dojrzała, która chce świadomie wybrać mężczyznę i nie chce bawić się w miłosne podchody (I’m so tired of playing, playing with this bow and arrow). Kobieta która także od swojego mężczyzny wymaga dojrzałości. Ta męska dojrzałość powinna polegać miedzy innymi na tym, że mężczyzna potrafi spojrzeć na rzeczywistość oczami kobiety (so don’t you stop, being a man, just take a little look from our side when you can), ale także na umiejętności okazywania uczuć (sow a little tenderness, no matter if you cry).

„Glory Box” to był trzeci singel z debiutanckiego albumu Portishead zatytułowanego „Dummy”. Muzycy nie chcieli by kompozycja znalazła się na singlu, gdyż była zbyt popową i zbyt komercyjną przedstawicielką płyty. Ostatecznie jednak zgodzili się na to i z zysków z singla kupili sobie domy. Longplay „Dummy” został wybrany płytą roku przez „Melody Maker”, „Mixmag” oraz „The Face”.

Piosenka Portishead „Glory Box” była wykorzystana w wielu filmach i serialach. Ostatnio pojawiła się m.in w produkcjach „Dzika droga” z Reese Witherspoon czy „Colombiana” z Zoe Saldaną. Bernardo Bertolucci wykorzystał „Glory Box” w „Ukrytych pragnieniach”.

Choć wkład Beth Gibbons, Geoffa Barrowa i Adriana Utleya w kompozycję jest nie do przecenienia, nie można zapominać o tym, że w „Glory Box” wykorzystano dwa inne utwory. Po pierwsze numer Isaaca Hayesa „Ike’s Rap II”, a po drugie kompozycję „Daydream” grupy Wallace Collection. Co ciekawe niemal w tym samym czasie Tricky, który podobnie jak Portishead pochodzi z Bristolu wydał kompozycję „Hell Is Round the Corner”, w której także pojawiły się sample z numeru Isaaca Hayesa „Ike’s Rap II”.

Tricky – 'Hell Is Round the Corner' (Official Video)

W klipie, który dziś wygląda jakby został nakręcony przed narodzinami Chrystusa Beth Gibbons występuje jako jazzowa wokalista w nocnym klubie. Poza członkami zespołu resztą osób występujących w teledysku gra w przebraniach imitujących odmienną płeć.


Portishead – „Glory Box”

I’m so tired of playing,
Playing with this bow and arrow,
I’m Gonna give my heart away,
Leave it to the other girls to play,
For I’ve been a temptress too long.

Hmm just,
Give me a reason to love you,
Give me a reason to be,
A woman,
I just wanna be a woman.

From this time, unchained,
We’re all looking at a different picture,
Through this new frame of mind,
A thousand flowers could bloom,
Move over, and give us some room.

Yeah,
Give me a reason to love you,
Give me a reason to be,
A woman,
I just want to be a woman.

So don’t you stop, being a man,
Just take a little look from our side when you can,
Sow a little tenderness,
No matter if you cry.

Give me a reason to love you,
Give me a reason to be,
A woman,
It’s all I wanna be is all woman.

For this is the beginning of forever and ever,
It’s time to move over ,
So I want to be.

I’m so tired of playing,
Playing with this bow and arrow,
Gonna give my heart away,
Leave it to the other girls to play.
For I’ve been a temptress too long.

Hmm just,
Give me a reason to love you
Give me a reason to be…

Portishead – „Glory Box”
Data premiery: 22 sierpnia 1994, 2 stycznia 1995
Autorzy piosenki: Beth Gibbons, Geoff Barrow, Adrian Utley, Isaac Hayes
Liczba odsłon Spotify: 54 923 501
Liczba odsłon YouTube: 12 640 503

Portishead – Glory Box

Komentarze

Wojciech Duś

Wojtek Duś widział więcej koncertów niż zjadł kotletów, a kotlety lubi. Lubi też hip-hop, elektronikę i rock alternatywny. Pracował w korporacjach, ale niezbyt długo. Ulubiona wokalistka: Janelle Monáe. Ulubiony raper: Kendrick Lamar.