Najlepsza premiera: Gary Clark Jr. – „This Land”

Gary Clark Jr. fot. Najlepszepiosenki.pl


Od przybytku podobno głowa nie boli, ale nie do końca jest to prawdą. Weźmy muzykę, co miesiąc ukazują się dziesiątki nowych płyt. Czasem trudno za wszystkimi premierami nadążyć, dlatego pomyśleliśmy, że trochę pomożemy i Wam, i sobie. Co jakiś czas będziemy więc delikatnie nagłaśniać obiecującą dla nas premierę. Nic z wielkich nazwisk, nic z supergwiazd, raczej dobrych, zacnych artystów, których wydawnictwa mogą jednak w natłoku premier umknąć, a warto przynajmniej sprawdzić. Na pierwszy ogień idzie Gary Clark Jr.

Gary Clark Jr. fot. Najlepszepiosenki.pl

Gary Clark Jr. pochodzi z Austin, w stanie Teksas. Teksas pewnie większości kojarzy się z rodeo czy bronią palną, ale w Teksanie, a dokładnie w stolicy stanu, Austin, odbywają się alternatywne festiwale South by Southwes i Austin City Limit, a samo miasto nazywane jest światową stolicą muzyki granej na żywo. Krótko mówiąc, dla aspirującego artysty, nie jest to najgorsze miejsce pod słońcem. Gary jako dzieciak umiłował sobie gitarę. Naukę gry na instrumencie zaczął w wieku 12 lat, a już jako starszy nastolatek zaczął dawać pierwsze koncerty. Jego muzyka wychodziła z bluesa, ale lubił dodać nieco rockowego pazura i soulowej miękkości. Czasem lubi się też zapędzić w jazzowe rejony czy pokusić się o hiphopowe elementy.

Sheryl Crow, Foo Fighters i Junkie XL

Jedną z pierwszych osób, która poznała się na Garym Clarku Jr. była Sheryl Crow, która zaprosiła go do udziału w płycie „100 Miles from Memphis”, na której zaśpiewał w coverze „I Want You Back” The Jackson 5. Później współpracował z Alicią Keys, Foo Fighters (przeczytaj recenzję „Sonic Highways”, Childishem Gambino czy Tom Morello, a w tak zwanym międzyczasie wydał dwa bardzo dobrze ocenione albumy – „Blak and Blu” (2012) i „The Story of Sonny Boy Slim” (2015) (o promującej płycie piosence „Grinder” przeczytaj w tekście 8 piosenek weryfikujących wizję z „Powrotu do przyszłości II”). Do naprawdę szerokiej publiczności dotarł jednak za sprawą „Ligi Sprawiedliwości”. Razem z Junkie XL przygotował bowiem przeróbkę „Come Together” The Beatles, którą wykorzystano w trailerze i na soundtracku do komiksowej superprodukcji.

Gary Clark Jr – Come Together (Official Music Video) [From The Justice League Movie Soundtrack]

Nowa płyta: „This Land”

Obecenie Gary Clark Jr. przygotowuje się do premiery nowego długogrającego wydawnictwa „This Land”, które ukaże się 22 lutego. Zestaw wypełni 17 piosenek, w tym dwa bonusowe nagrania.

„This Land”: Mam dosyć takiego myślenia

Na pierwszy singel promujący wydawnictwo gitarzysta wybrał mocne nagranie tytułowe, w którym bez ogródek rozlicza się z rasizmem i swymi doświadczeniami afro-amerykańskiego dzieciaka dorastającego na Południu Stanów Zjednoczonych. – Byłem czarnym chłopakiem w Teksasie, więc zasadniczo miałem przejebane – mówi Gary Clark Jr. – Kupa w skrzynce na listy, na płocie przed domem rodziców pisano „czarnuch” czy wywieszano na nim flagę konfederatów. Nie były to incydenty, to powtarzało się regularnie. Miałem w sobie wiele gniewu, nadal go zresztą odczuwam. Przez lata obiecywałem sobie, że nie będę poruszał tego tematu, bo to dla mnie wielkie przeżycie, ale coś się wydarzyło. Kupiłem posiadłość. Odniosłem sukces, było mnie stać, więc nabyłem dom, o czym od zawsze marzyłem. I podchodzi do mnie sąsiad i pyta, kto jest właścicielem, dopytywał, bo nie wierzył, że czarny koleś może mieć nieruchomość. Może nie było to z jego strony rasistowskie, ale ja tak to odebrałem. Stwierdziłem, że mam dosyć takiego myślenia, mam dosyć tego, że tak czujemy.


Walcie się, nie cofniecie czasu

Kawałek powstał po ostatnich wyborach w USA, gdy na 45. prezydenta wybrano Donalda Trumpa. Inspiracją był dla muzyka Martin Luther King i walka poprzednich pokoleń o równouprawnienie, ale i tragiczne wydarzenia ostatnich lat. – To, co ja przeszedłem to nic w porównaniu z tym, co przeżyli moi ludzie – wyjaśnia dalej artysta. – Jedyne, co mogę zrobić, to podziękować im za poświęcenie, za wszystko, co zrobili, bym mógł teraz grać i śpiewać. Kiedy widzę, jak daleko doszliśmy, a teraz chcą by to wszystko się cofnęło, to mówię „nie”. Walcie się, nie cofniecie czasu, jesteśmy tutaj i musimy nauczyć się żyć obok siebie.

Jak „Moonlight” i „Uciekaj!”

Emocje zawarte w piosence, znakomitej gitarowej piosence, dopełnione zostały obrazkami w teledysku. Widzimy sugestywne obrazy z udziałem czarnoskórych dzieciaków oraz pełnego pasji Gary’ego Clarka Jr. Niektóre ujęcia kojarzą się z filmowymi scenami z „Moonlight” czy „Uciekaj!”. W finale widzimy artystę grającego na ganku spokojniejszą, akustyczną piosenkę „The Governor”, która także znajdzie się na albumie „This Land”. Za reżyserię odpowiada Savanah Leaf.

Paranoid and pissed off
Now that I got the money
Fifty acres and a model A’
Right in the middle of Trump country
I told you, „There goes a neighborhood”
Now Mister Williams ain’t so funny
I see you looking out your window
Can’t wait to call the police on me
Well I know you think I’m up to somethin’
I’m just eating, now we’re still hungry
And this is mine now, legit
I ain’t leavin’ and you can’t take it from me
I remember when you used to tell me

Gary Clark Jr – This Land [Official Music Video]

„I Walk Alone”: Flirt z popem

Drugie nagranie promujące album „This Land” jest zdecydowanie bardziej stonowane, zarówno pod względem emocji, jak samej muzyki. Nie jest to ballada, ale tempo niespieszne, z zapętlonym gitarowym riffem i gęstym brzmieniem dopełnionym wysokimi partiami wokalnymi. Gary Clark Jr. mniej bluesowy niż zazwyczaj, śmiało flirtujący z popem, ale wciąż szczery i autentyczny.

Gary Clark Jr. – I Walk Alone (Official Audio)

Wykonawca: Gary Clark Jr.
Tytuł: „This Land”
Data premiery: 22 lutego 2019
Wytwórnia: Warner Music
Kup/posłuchaj tutaj

Tracklista:

1. This Land
2. What About Us
3. I Got My Eyes On You (Locked & Loaded)
4. I Walk Alone
5. Feelin’ Like A Million
6. Gotta Get Into Something
7. Got To Get Up
8. Feed The Babies
9. Pearl Cadillac
10. When I’m Gone
11. The Guitar Man
12. Low Down Rolling Stone
13. The Governor
14. Don’t Wait Til Tomorrow
15. Dirty Dishes Blues
16. Highway 71 (Bonus Track)
17. Did Dat (Bonus Track)


Komentarze

Anka Szymla

Mimo młodego wieku Anka Szymla napisała już 7895 recenzji, które ukazywały się m.in. w Onecie i WirtualnejPolsce. Za swoim ulubionym zespołem potrafi pojechać nawet do... Berlina. Nie proście jej o przysługę podczas Australian Open bo jest wtedy mocno niewyspana. Kocha Dave'a Grohla, Roba Zombie, Trenta Reznora i Josha Homme'a. Zapomina o nich szybko gdy Polsat puszcza pierwszą "Szklaną pułapkę", bo najbardziej kocha Bruce'a Willisa z czasów gdy miał jeszcze odrobinę włosów.