Sade – Smooth Operator – Najlepsza piosenka 1984 rokuMoże i „Your Love Is King” wywołało na Wyspach Brytyjskich większy szum, lecz to właśnie „Smooth Operator” sprawiło, iż na Sade otworzyły się serca słuchaczy na całym świecie. Dziś, gdy artyści wciąż odsypiają Sylwestra, wspominamy jedną z najładniejszych piosenek pierwszej połowy lat 80.

1984 rok. Królują takie przeboje jak „Like a Virgin” Madonny, „Cruel Summer” Bananarama i „Born in the USA” Bruce Springsteena. A obok nich powoli wybucha szał na twórczość debiutującego brytyjskiego zespołu Sade. Swoją nazwę wziął on od imienia wokalistki Sade Adu, która czaruje głębokim, dojrzałym wokalem.

Piękna Sade Adu pozująca przed obiektywem w latach 80.

Jedną z najbardziej znanych piosenek w repertuarze tej soulowo-smooth jazzowej kapeli jest utwór „Smooth Operator”. Wybrany został na trzeci singiel promujący krążek „Diamond Life”. Płyta ta jest debiutanckim albumem w dyskografii Sade Adu i spółki. I, szczerze mówiąc, jedną z ich niewielu, gdyż od 2010 roku czekamy na następcę „Soldier of Love”. Same „Smooth Operator” ujmuje od pierwszych sekund swym kołyszącym rytmem i ogromnym ciepłem bijącym z całej aranżacji. Kontrastuje to z samą historią. Sade śpiewa bowiem o mężczyźnie, któremu nie może się oprzeć, nawet gdy zdaje sobie sprawę, że powinna trzymać się od niego z daleka.

Małe sukcesy

W Wielkiej Brytanii „Smooth Operator” nie powtórzyło sukcesu „You Love Is King”. Utwór doszedł do 19. miejsce na brytyjskiej liście przebojów, był także 11. w Niemczech i 12. w Austrii. Cieplej przyjęty został za Oceanem, gdzie zajął 5. miejsce na Billboard Hot 100 a także 1. na Billboard Adult Contemporary. Warto zerknąć na płytkę z singlem, gdyż Sade Adu i spółka ukryli na niej dwa dodatkowe kawałki – „Spirit” i „Red Eye”.

O innej piosence z repertuaru Sade – „No Ordinary Love” – przeczytać możecie pod tym linkiem.

Sade – Smooth Operator

Data premiery: 3 września 1984 roku
Autorzy piosenki: Sade Adu, Ray St. John
Liczba odtworzeń na YouTube: 73 966 923


Sade - Smooth Operator - Official - 1984


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze