Shakira – Whenever, Wherever – najlepsza piosenka 2001 rokuW połowie listopada 2001 roku odbyła się premiera płyty „Laundry Service”. Jej autorka, kolumbijska wokalistka Shakira, z dnia na dzień stała się światową gwiazdą. Dziś przedstawiamy utwór, który do tego doprowadził.

Początkowo Kolumbijka upierała się, by płytę promowała kompozycja „Objection (Tango)” będąca pierwszą piosenką napisaną z myślą o projekcie). Wytwórnia obstawiała jednak przy „Whenever, Wherever”. Szefostwo Epic Records miało nosa – singiel dziś uznawany jest za jedną z najważniejszych kompozycji artystki. Chyba jedynie „Hips Don’t Lie” i „Waka Waka (This Time for Africa)” są z nią mocniej kojarzone.

Oficjalna okładka przełomowego singla Kolumbijki

Chociaż utwór „Whenever, Wherever” się w 2001 roku, szczyt jego popularności przypadł na 2002 rok. Singiel dotarł na szczyty list przebojów w takich krajach jak Australia, Niemcy, Francja i Włochy. Wybrzmiał podczas występu wokalistki w ramach Super Bowl Half Time Show w 2020 roku. Była to jedyna piosenka z “Laundry Service” przypomniana przez Shakirę. Po występie sprzedaż singla skoczyła o… 1264%.

Sam utwór zasłużył na sukces. Piosenka jest przebojowa, a zawarte w niej wpływy worldmusic wyróżniały ją spośród wielu piosenek hulających wówczas na listach przebojów. Nakręcony do niej teledysk przedstawiający wokalistkę odprawiającą taniec brzucha w 2018 roku magazyn „Billboard” uznał za jeden z najlepszych klipów XXI wieku.

Premiera płyty „Laundry Service” odbyła się 13 listopada 2001 roku. Chociaż o Shakirze najczęściej mówi się w kontekście latynoskiej muzyki, to właśnie “Laundry Service” jest jej najlepiej sprzedającą się płytą. W swoich domach ma ją przeszło 13 milionów słuchaczy. Album dotarł do 1. miejsca na listach bestsellerów w takich krajach jak Australia, Kanada i Hiszpania. W UK i Niemczech był drugi, zaś w USA 3.

Dwie dekady później Kolumbijka nadal jest w dobrej formie. Konieczcie obczajcie jej tegoroczny singiel „Don’t Wait Up”.

Shakira – Whenever, Wherever

Data premiery: 27 sierpnia 2001 roku
Autorzy piosenki: Shakira, Tim Mitchell, Gloria Estefan
Liczba odtworzeń na YouTube: 599 950 548
Liczba odtworzeń w Spotify: 287 308 849


Shakira - Whenever, Wherever (Official HD Video)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze