07 zgłoś się – Najlepsza piosenka z polskiego serialu

07 zgłoś się


Pewnie, a nawet na pewno powinniśmy napisać ten tekst wcześniej. Jednak dopiero, gdy dowiedzieliśmy się, że Bronisław Cieślak nie żyje, zmobilizowaliśmy się, by oddać należyty hołd najlepszemu serialowemu tematowi muzycznemu w historii. Utwór przewodni z „07 zgłoś się” to po prostu mistrzostwo.

Kultowy serial, kultowa muzyka

„07 zgłoś się” dziś ma rangę kultowej, kiedyś wzbudzał jednak mieszane uczucia. Wielu kochało naszego milicyjnego Bonda i jego nieprawdopodobne (także seksualne) przygody. Dla wielu osób funkcjonariusz MO, który dał się lubić, był po prostu nie do zaakceptowania. Cały serial Krzysztofa Szmagiera z jednej strony stanowił przekłamany, wyidealizowany portret PRL-u i ówczesnych służb. Z drugiej zaś jak w soczewce skupiał patologie i wypaczenia słusznie minionego systemu. Dwie kwestie pozostawały jednak bezsporne – Bronisław Cieślak był znakomity w roli porucznika Sławomira Borewicza, a wyśpiewany przez Grzegorza Markowskiego utwór z czołówki/napisów końcowych okazał się absolutnie doskonały.

NAJLEPSZEPIOSENKI.PL polecają 16 najlepszych polskich piosenek lat 80.

Kompozycje z wokalizami, wyłączając może „The Great Gig In The Sky” zespołu Pink Floyd, rzadko zyskują dużą popularność. W końcu nie tak łatwo je zaśpiewać. A jednak taką właśnie formę ekspresji wybrał Włodzimierz Korcz, który napisał i zaaranżował niezapomniany, niepodrabialny temat. Melancholijny, jazzujący, ale i pełen pasji numer. Skomponował go po tym, jak czekał na żonę, aktorkę Elżbietę Starostecką, na lotnisku, ale ona nie przyleciała.

Nikomu nieznany Grzegorz Markowski

Do wykonania piosenki, która miała być motywem przewodnim serialu, Korcz zaprosił początkującego wokalistę Grzegorza Markowskiego, później idola młodzieży, frontmana rockowej grupy Perfect. To właśnie on zasugerował, by nie pisać do tej kompozycji tekstu. – Wybrałem Grzesia, bo był bardzo muzykalny. On wtedy nie był znany nikomu. Nikt nie wiedział, kto to jest – wspominał Włodzimierz Korcz w rozmowie z Polskim Radiem. – A jak już się pojawił w tym filmie, to pomylili mu imię.

Rzeczywiście, w napisach, tzw. creditsach, na początku nie znalazł się Grzegorz Markowski, lecz…

– Byłem nikomu nieznanym refrenistą z Teatru na Targówku, dlatego emisja serialu z moim skromnym udziałem stała się rodzinnym wydarzeniem. Wszyscy krewni z Radomia, Krakowa i Szczecina zostali o tym powiadomieni. W końcu na ekranie pojawiły się napisy, a tam stało, że wokalizę wykonał Ryszard Markowski – wspominał Grzegorz Markowski, w książce „07 zgłasza się. Kulisy powstawania serialu” Piotra K. Piotrowskiego . – Myślałem, że zabiję się z żalu. – Nie można było tego imienia zmienić, bo to by się wiązało ze zmianą napisów w całej pierwszej serii.

Pod osłoną nocy

Choć motyw jest krótki, jego nagranie zajęło ładnych parę godzin. Markowski zapewniał, że uwinie się w pół godziny, ale okazało się, że to niespieszne „tiurururu” jest naprawdę trudne do zaśpiewania.

– Pamiętam, że wtedy film za takie nagrania płacił od minuty. Ja te niespełna sześćdziesiąt sekund muzyki nagrywałem cztery godziny, a zapłacili mi za minutę – przypominał Markowski w książce „07 zgłasza się”. – To były jakieś grosze. Pamiętam, że nagrywaliśmy w nocy, w studiu na Malczewskiego. Usiłowałem skatem oddać uczucie tęsknoty i miłości. Korcz nawet pomagał mi tak, że wyłączał światło w studiu. Skończyliśmy chyba o czwartej nad ranem.

NAJLEPSZEPIOSENKI.PL polecają 33 najlepsze polskie piosenki lat 90.

Saksofon w tej kompozycji, który bez wątpienia nadaje jej klimatu, to dzieło geniusza polskiego jazzu, Henryka Miśkiewicza.


Ballada 07

Oficjalnie utwór znany był jako „Ballada 07”. Numer został wykorzystany w poszczególnych odcinkach w różnych fragmentach, a nawet w różnej formie. Najczęściej jako fragmenty i wariacje, ale można było również usłyszeć pełną piosenkową wersję o tytule „Przed nocą i mgłą”, którą zaśpiewała Alicja Majewska. Tekst napisał Zbigniew Sterecki.

W 2015 roku nakładem GAD Records ukazała się płyta „07 zgłoś się”. Na albumie znalazły się rozmaite kompozycje z serialu, a także tematy, z których wykorzystano zaledwie kilka akordów.

Poniżej cały pierwszy odcinek „07 zgłoś się”. Piosenka rozpoczyna się w okolicy 52.09, a chwilę później można zobaczyć, że autorem wokalizy jest Ryszard Markowski.

Grzegorz Markowski - Ballada 07


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze