Piosenki lat 80.: 10 najlepszych polskich

Maanam fot. Archiwum Zespołu/NajlepszePiosenki.pl


W sobotni poranek wielu z nas przywitała smutna wiadomość o śmierci Kory. Wielu spędziło ten dzień z muzyką Maanamu, głównie z lat 80., wspominając wspaniałość liderki zespołu. My także. Jednocześnie jednak, przypomnieliśmy sobie kilka innych klasyków polskiej rockowej sceny tamtych lat – ze łzami w oczach i często ściśniętym gardłem. Oto najlepsze polskie piosenki lat 80. Utwory, które idealnie oddają klimat ówczesnych czasów.

Perfect fot. Najlepszepiosenki.pl

Perfect fot. Najlepszepiosenki.pl

10. Perfect – „Chcemy być sobą”

Perfect to przede wszystkim „Autobiografia” i choć nie podważamy wielkości tego utworu, bardziej przemawia do nas prowadzone rytmicznym basem, przeszyte charakterystyczną gitarą „Chcemy być sobą”.

– Nagrywałem słowa o 2 w nocy, przyznam szczerze, że nawet nie znałem dobrze melodii – wspominał wokalista Perfectu, Grzegorz Markowski w wywiadzie dla Trójki.

W latach 80. publiczność na koncertach śpiewała „Chcemy bić ZOMO”. Jeden z takich koncertów odbył się w Trójce i był transmitowany.

Perfect (Z. Hołdys) "Chcemy być sobą" 1983

 


 

9. Sztywny Pal Azji – „Spotkanie z…”

Megahitem była „Wieża radości, wieża samotności”, ale niewiele gorzej, chociażby na Liście Przebojów Trójki, radził sobie numer „Spotkanie z…”. Piosenka o Polsce dotarła do 2. miejsca radiowego notowania.

sztywny pal azji – spotkanie z..

8. Tilt – „Mówię ci, że…”

Koniec lat 80. i jedna z najbardziej popowych spośród rockowych piosnek. I nie chodzi o to, że w chórkach śpiewała Kayah, która wielką karierę miała dopiero przed sobą. Zgrabna melodia, „ocieplający” saksofon i z miejsca wpadający w ucho refren złożyły się na niezapomniany przebój. Do tego z ważnym i wciąż aktualnym przekazem.

Tilt – Mówię Ci że

Grzegorz Ciechowski - fot Anna Sztuczka

Grzegorz Ciechowski – fot Anna Sztuczka

7. Republika – „Kombinat”

Wyrazisty debiut nowofalowej formacji z Torunia. Dziki, zimny, surowy.

Więcej o tym utworze przeczytacie w tekście 10 najlepszych piosenek Republiki.

Republika – Kombinat

6. Róże Europy – „Mamy dla was kamienie”

Fantastyczny numer i genialny „otwieracz” debiutanckiej płyty Róż Europy. Kapitalne, metaliczne brzmienie gitary, mocna perkusja i dęciaki w tle. Całości dopełnia nieposkromiona młodzieńcza energia.

RÓŻE EUROPY MAMY DLA WAS KAMIENIE

Lombard fot. Najlpszepiosenki.pl

Lombard fot. Najlpszepiosenki.pl

5. Lombard – „Stan gotowości”

Zwodnicze są te błyszczące klawisze we wstępie. „Stan gotowości” to ostry, zadziorny i bardzo rockowy kawałek. Małgorzata Ostrowska w jedynym ze swych najlepszych popisów wokalnych.


Lombard Stan gotowości Opole '84

4. Kult – „Arahja”

Nagranie początkowo nosiło tytuł „Nowa piosenka o Berlinie”. Muzycy go zmienili, kiedy okazało się, że taki utwór widnieje już w ZAiKSie. „Arahja” to wariacja słowa Uriah – tego z nazwy Uriah Heep, bowiem muzycy zauważyli podobieństwo brzmienia klawiszy do Hammondów z „July Morning”.

KULT – Arahja [OFFICIAL AUDIO]

Brygada Kryzys fot. Najlepszepiosenki.pl

Brygada Kryzys fot. Najlepszepiosenki.pl

3. Brygada Kryzys – „Centrala”

Nie tylko Metallica miała swoją czarną płytę. „Czarna Brygada” to bez wątpienia dziś klasyka polskiej muzyki, a „Centrala” – jeden z hymnów lat 80. Z niepokojącym nerwem, drapieżny, mocny. – Centrala to Stocznia Gdańska, Leszek, Sierpień ’81, Solidarność – mówił o numerze Robert Brylewski.

Melodia oparta została na standardzie „Helokanie” Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Brygada Kryzys Centrala

2. Klaus Mitffoch – „Strzeż się tych miejsc”

Najpiękniejszy bas w w historii polskiej muzyki. Do tego niesamowity, mroczny klimat. Co prawda największy rozgłos Klaus Mitffoch zawdzięcza piosence „Jezu jak się cieszę”, ale „Strzeż się tych miejsc” zdecydowanie lepiej oddaje charakter kapeli Lecha Janerki.

W jednym z wywiadów Janerka przyznał, że zdarzały się koncerty, na których po „Strzeż się tych miejsc” na widowni zapadała absolutna cisza.

Klaus Mitffoch – Strzeż się tych miejsc

 


 

Maanam fot. Najlpszepiosenki.pl

Maanam fot. Najlpszepiosenki.pl

1. Maanam – „To tylko tango”

Cenzura w latach 80. była na porządku dziennym. Dotknęła także Maanam. Po tym jak grupa odmówiła występu w Sali Kongresowej na zjeździe pierwszych sekretarzy partii komunistycznych, artyści zostali poinformowani, że mają zakaz występowania, grania i generalnie istnienia. W tym czasie na Liście Przebojów Trójki znajdowały się trzy piosenki zespołu. Marek Niedźwiedzki nie chciał po prostu wyrzuć numerów Maanamu z listy, więc zrobił 30-sekundowe dżingle z motywem werbli otwierającym „To tylko tango” i to one „grały”, gdy zapowiadano piosenkę Maanamu na Liście.

O innych utworach Maanamu poczytacie w tym artykule.

P.S. dla pana Tomasza Stańki


Komentarze

Anka Szymla

Mimo młodego wieku Anka Szymla napisała już 7895 recenzji, które ukazywały się m.in. w Onecie i WirtualnejPolsce. Za swoim ulubionym zespołem potrafi pojechać nawet do... Berlina. Nie proście jej o przysługę podczas Australian Open bo jest wtedy mocno niewyspana. Kocha Dave'a Grohla, Roba Zombie, Trenta Reznora i Josha Homme'a. Zapomina o nich szybko gdy Polsat puszcza pierwszą "Szklaną pułapkę", bo najbardziej kocha Bruce'a Willisa z czasów gdy miał jeszcze odrobinę włosów.