7 najlepszych polskich piosenek czerwca 2016Numer Raz, Marta Bijan, Kasia Kowalska, Xxanaxx, Daria Zawiałow, Fisz Emade Tworzywo, Męskie Granie Orkiestra – to najlepsze polskie piosenki czerwca 2016.

7. Numer Raz – „Serum Prawdy”

Rap może nie powala, auto-tune podobnie, ale podkład bardzo udany. Mięciutki, migoczący, trochę mroczny. Naprawdę ładnie, jedwabiście się to snuje.

Gościnnie w numerze występuje Bartek Królik znany z Sistars a ostatnio z projektu Plan B. Prezentowany przez niego refren nawiązuje do przeboju Andrzeja Rybińskiego „Nie liczę godzin i lat”.

Za realizację teledysku odpowiada ekipa Dobrekino Studio.6. Marta Bijan – „Mówiłeś”

Marta Bijan to finalistka czwartej edycji „X Factor”. Jej nowy singel to pełna emocji fortepianowa, szybująca power-ballada. Prosta, klasyczna, oparta na pewnej sprawdzonej dramaturgii. Wokalnie Marta przypomina chwilami młodą Edytę Górniak.

Klip nakręcili Zosia Zija i Jacek Pióro.

5. Kasia Kowalska – „Aya”

Kasia Kowalska niespodziewanie wróciła z dość zaskakującą – pozytywnie – piosenką. Po pierwszych dźwiękach można się pomylić i pomyśleć, że to Brodka. Innymi słowy zaczyna się nieco dziwnie i kanciasto. Dalej jest mocny rytm, rockowy pazur i silny, a także lekko nawiedzony głos Kowalskiej. Naprawdę udana i ciekawa rzecz, którą pomógł stworzyć Marek Dziedzic (kompozycja, produkcja).

Za kamerą wideo stanęła sama wokalistka. Zdjęcia powstały na terenie Joshua Tree, parku narodowego w południowo-wschodniej części Kalifornii.

4. Xxanaxx – „Sweetly Bitter”

Tuż przed premierą albumu (czytaj naszą recenzję „FRWRD”), duet Xxanaxx opublikował wielce zachęcający singel „Sweetly Bitter”, chyba najbardziej nawiązujący do debiutu. Delikatny, tkany cienkimi muzycznymi nićmi, sprytnie przełamany mrocznym akcentem.


3. Daria Zawiałow – „Malinowy chruśniak”

Piosenka, która podoba się od pierwszych taktów. Zgrabna, ładna, niebanalna. Kruchy wokal Darii w zwrotkach, nie wskazuje, że ta drobna dziewczyna potrafi przekazać tyle emocji. Refren przynosi jednak miłą niespodziankę.

Tytuł piosenki to nawiązanie do słynnego wiersza Bolesława Leśmiana, którego ceni zarówno artystka, jak i producent muzyczny nadchodzącej płyty wokalistki – Michał Kush.

Za reżyserię teledysku odpowiada Dorota Piskor, a za realizację Psychokino.

2. Fisz Emade Tworzywo – „Telefon”

Fajnie kroczący numer o nieco prince’owym brzmieniu i z pięknie burczącym basem w finale. Dość niepozorna a jednocześnie od razu zapadająca w pamięć piosenka. No i Fisz tradycyjnie nie zawodzi jako tekściarz.

Numer zapowiada płytę „Drony”, której premierę wyznaczono na 21 października.

1. Męskie Granie Orkiestra – „Wataha”

Pod szyldem Męskie Granie Orkiestra w tym roku kryją się O.S.T.R., Dawid Podsiadło i Tomasz Organek. W tym roku, bowiem co roku zmienia się skład objazdowej imprezy pod barwami pewnego browaru, której towarzyszy piosenka przewodnia. W minionych latach były to hity „Elektryczny” i „Armaty”. „Wataha” nie ustępuje swym poprzedniczkom, co więcej utrzymana jest w podobnym, porywającym i kumpelskim klimacie, a koncertowy potencjał ma chyba największy. Kapitalny, rockowy kawałek z stadionowym rytmem, drapieżnym riffem i hiphopowym wtrętem. Absolutnie bez zarzutów. Będzie kolejny przebój lata. Ba, już jest.


Komentarze

Anka Szymla

Mimo młodego wieku Anka Szymla napisała już 7895 recenzji, które ukazywały się m.in. w Onecie i WirtualnejPolsce. Za swoim ulubionym zespołem potrafi pojechać nawet do... Berlina. Nie proście jej o przysługę podczas Australian Open bo jest wtedy mocno niewyspana. Kocha Dave'a Grohla, Roba Zombie, Trenta Reznora i Josha Homme'a. Zapomina o nich szybko gdy Polsat puszcza pierwszą "Szklaną pułapkę", bo najbardziej kocha Bruce'a Willisa z czasów gdy miał jeszcze odrobinę włosów.