9 najlepszych piosenek Against Me!

Laura Jane Grace z grupy Against Me! fot. Archiwum Artystki/NajlepszePiosenki.pl


Laura Jane Grace urodziła się jako Thomas James Gabel w 1980 roku. Tak właśnie zaczyna się biografia rockowej wokalistki amerykańskiej kapeli Against Me! Biografia zaznaczmy niezbyt dobra, bo poddająca się chronologii. W naszym tekście o najlepszych piosenkach Against Me! też ulegliśmy chronologii i pisząc o starych kompozycjach używamy słów wokalista, frontman czy Thomas Gabel. Dopiero przy tych najnowszych utworach piszemy o piosenkarce i Laurze Jane Grace.

Niewątpliwie zmiana płci najważniejszej osoby w kapeli musi wpływać na odbiór Against Me! Zdaje sobie z tego sprawę sama Laura Jane Grace, która swoją przemianę uczyniła sprawą publiczną i zważywszy na jej wyjątkowość, doniosłą. Dla nas najważniejsza jest jednak muzyka i to na niej się już teraz skoncentrujemy.

Aha. Będziemy mieli dla Was bilety na koncert Against Me!, który odbędzie się 14 kwietnia w warszawskiej Proximie.

„Borne On The FM Waves Of The Heart”

Quasiballladowa piosenka. Niby rockowa, nieco surowa, może nawet zadziorna na poziomie wokalu i emocji, ale melodia i dramaturgia zdecydowanie balladowe.

– Napisałem tę piosenkę niedługo po tym, jak poznałem swoją żonę – napisałem ją dla niej – opowiadał w 2010 roku wokalista, Tom Gabel. – Nie chciałem się wtedy zakochać. Naprawdę mocno z tym walczyłem. Ten utwór symbolizuje moment, kiedy w zasadzie się poddałem.

W duecie z Tomem występuje Tegan Quinn, siostra bliźniaczka Sary z duetu Tegan and Sara. Do pomysłu współpracy doszło podczas trasy Warped w 2006 roku. Znajomy Tegan miał przeprowadzać wywiad z Against Me! Kiedy Tagan się o tym dowiedziała, będąc fanką zespołu, przekonała dziennikarza, że go zastąpi. W trakcie rozmowy zażartowali, że Quinn powinna pojawić się na kolejnej płycie zespołu. Tak też się stało.

Against Me! - Borne On The FM Waves Of The Heart (Video)

„I Was a Teenage Anarchist”

Utwór z nieco brytyjskim klimatem. Oczywiście jest melodia, chwytliwy refren, równe gitary.

– Wiedziałem od początku, że ta piosenka będzie źle interpretowana – komentował frontman. – Nasi starsi fani, widzieli w tym wyznanie politycznych przekonań z przeszłości. To było jednak do przewidzenia. Zaskoczyły mnie jednak pytania, czy to nostalgiczny utwór. Tego się nie spodziewałem. Nie jestem nostalgiczny, nie zdaję sobie pytań typu „Czy pamiętasz, jak to jest być młodym i mieć ochotę podpalić świat?”. To ja się pytam czy ludzie pamiętają. Czy pamiętają, jak chcieli zmienić świat.

Za reżyserię teledysku odpowiada Marc Klasfeld. Wideo ukazuje wokalistę w punkowych ciuchach gonionego, a następnie bitego przez policjanta.

Against Me! - "I Was A Teenage Anarchist" HD [Official Video]

„Baby, I’m an Anarchist!”

No to jeszcze jeden „anarchista” w repertuarze Against Me! Tym razem skrzyżowanie walca i irlandzkiej przyśpiewki.

Numer napisali Tom Gabel, Cassidy Rist i Rob Augman na potrzeby zespołu, który nigdy nie zaistniał. – Cassidy była na tyle miła, że zaśpiewała w tej piosence – wspominał wokalista. – Była pijana.

against me! - baby i'm an anarchist (lyrics)

„Stop!”

Bodaj najbardziej taneczna piosenka w repertuarze Against Me! Nie, że pojawiają się klawisze czy jakieś syntetyczne dźwięki. Chodzi o skoczny rytm i kapitalną pulsację. Numer idealny do skakania na koncertach.

W utworze muzycy zachęcają, by zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę chcemy od życia.

Do piosenki powstały dwa teledyski – pierwszy, w reżyserii Justina Staggsa, ukazuje kapelę rozwalającą telewizor, drugi, zaangażowany politycznie porusza rozmaite problemy społeczne. Zrealizowane przez Marca Klasfelda wideo pokazywane było przed wyborami w USA w 2008 roku.

Against Me! - Stop! [Rock The Vote Version]


„Thrash Unreal”

Against Me! pochodzą z Florydy, tymczasem „Thrash Unreal” brzmi bardzo kalifornijsko. Ma w sobie coś z The Offspring i Green Day. Od razu w ucho wpada rwany, nerwowy riff.

– Zawsze lubiliśmy melodie – komentował Gable przebój z albumu „New Wave”. – Nie jesteśmy grind-core’ową kapelą. Melodie stały się wyraźniejsze, bo lepiej zapoznaliśmy się z procesem nagrywania. Doszły harmonie, których nie było na poprzednich krążkach.

W utworze Tom śpiewa o dziewczynie, która spędza za dużo czasu w klubach, aż w końcu uzależnia się od narkotyków.

Tytuł nie pada w tekście utworu. Wymyślił go producent, Butch Vig, który zasłynął pracując z Nirvaną przy „Nevermind”.

Against Me! - Thrash Unreal (Video)

„Sink, Florida, Sink”

Skoro już padło hasło Floryda… Szczerze mówiąc po takim tytule można było spodziewać się zupełnie innej piosenki. Tymczasem „Sink, Florida, Sink” to akustyczny, folkowy, może trochę pijacki i pustynny numer. Kiedy zaczyna się robić zbyt pijacko, wchodzi eleganckie pianino.

Kilka numerów z płyty „Against Me! as the Eternal Cowboy”, w tym właśnie „Sink, Florida, Sink”, ma też drugą elektroniczną wersję. W tym przypadku, bardziej surową, brudną i garażową, ale na swój sposób też pijacką.

Against Me! - Sink, Florida, Sink

„Transgender Dysphoria Blues”

Tytuł tak piosenki, jak i całego albumu stanowi nawiązuje do zmiany płci przez Toma Gabela, po której stał się Laurą Jane Grace.

– To utwór o tym, jak ludzie postrzegają Cię w negatywny sposób, tylko dlatego, że nie pasujesz do ich idei płci, do określonego gender i patrzą na Ciebie, jak na coś kurewsko odrażającego – wyjaśniała Grace.

Muzycznie mamy coś w rodzaju rebelianckiej, buntowniczej piosenki. Pełnej pasji, goryczy, gniewu, z szybkimi gitarami i żwawą perkusją.

Against Me! - Transgender Dysphoria Blues [ALBUM VERSION]

„White People for Peace”

Dość klasycznie rockowy numer. Gdyby pokrzykujący sposób śpiewania Toma zastąpić bardziej melodyjnym wokalem, może i nawet do repertuaru Foo Fighters by się nadało.

Za reżyserię teledysku, podobnie jak piosenka mającego antywojenny wydźwięk, odpowiada Adam Egypt Mortimer.

Against Me! - White People For Peace (Video)

„Osama bin Laden as the Crucified Christ”

Gęste, garażowe brzmienie nie tak dalekie od tego, co lubi Jack White. Mocny, gitarowy kawałek z mięsistym riffem.

Tekst opowiada o Benito Mussolinim i jego kochance Clarze. – To utwór o tym, jak życie i prawda inaczej są postrzegane z różnej perspektywy – wyjaśniała Laura Jane Grace. – Ludzie jak Mussolini czy Osama Bin Laden przez niektórych postrzegani byli jako mesjasze, oczywiście przez innych zupełnie nie. Nie mam szacunku dla tych ludzi, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że w mniejszej skali, w codziennym życiu, prawda jest kwestią perspektywy.

Against Me! - Osama bin Laden as the Crucified Christ

Against Me!

Miejsce: Warszawa, Proxima
Data: 14 kwietnia 2015
Godziny: wejście: 19:00, początek: 19:45
Wystąpią: Roger Harvey | Caves | Against Me!
Organizator: Go Ahead


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze