Andra Day – „Tigress & Tweed” – Najlepsza piosenka 2021 roku

Andra Day fot. NajlepszePiosenki.pl


Sądziłam, że kariera tej wokalistki może być krótka. Tymczasem Andra Day przeżywa renesans popularności i ma szansę postawić na półce Oscara.

Amerykanka zadebiutowała w 2015 roku albumem „Cheers to the Fall”. Z płyty wydano kilka singli, lecz większą popularnością cieszyła się jedynie piosenka „Rise Up”, która o mały włos a wskoczyłaby na Billboard Hot 100. Wykorzystano ją w wielu filmach, serialach i programach telewizyjnych. Samą płytę nominowano w 2016 roku do Grammy w kategorii Best R&B Album. Andra przegrała wówczas z „Black Messiah” D’Angelo.

Od dłuższego czasy artystka wyrażała zainteresowanie kinematografią. W lutym 2021 roku odbyła się premiera biograficznego filmu „The United States vs. Billie Holiday”, w którym wcieliła się w postać legendarnej Billie Holiday. Za swoją rolę zgarnęła już Złoty Glob, a w kwietniu powalczy o Oscara. Jej rywalkami są między innymi Viola Davis, Frances McDormand i Vanessa Kirby.

Kadr z filmu The United States vs. Billie Holiday

Wcielić się w Billie Holiday i nie zaśpiewać ani jednej jej piosenki? Nie było takiej opcji. Andra Day zarejestrowała soundtrack pełen coverów najbardziej znanych kompozycji Lady Day. Na płycie oprócz oczywistych klasyków pokroju „Strange Fruit”, „God Bless the Child” czy „Lady Sings the Blues” znalazła się autorska piosenka. Tym utworem jest „Tigress & Tweed”, które zresztą oddaje hołd wspomnianemu „Strange Fruit”. Jest jednak nowocześniej, a jazzująca aranżacja wchodzi we współpracę z hip-hopem. I naprawdę nie rozumiemy, gdzie podziała się nominacja w kategorii „Najlepsza filmowa piosenka”.

Więcej nowoczesnego retro? Odsyłamy was do twórczości Celeste.

Andra Day – Tigress & Tweed

Data premiery: 19 lutego 2021 roku
Autorzy piosenki: Andra Day, Raphael Saadiq
Liczba odsłon na YouTube: 456 747
Liczba odtworzeń w Spotify: 556 249


Andra Day - Tigress & Tweed (Music from the Motion Picture The United States Vs. Billie Holiday)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze