Najlepsze piosenki o pieniądzach

ABBA o pieniądzach


Pieniądze to zawsze gorący temat, ale w ostatnich dniach szczególnie i to w kontekście kultury. A że kulturą, poniekąd, się zajmujemy, przygotowaliśmy specjalne zestawienie. Najlepsze piosenki o pieniądzach – bez Pink Floyd!

7. Republika – „Mamona”

Korelację między sztuką i kasą już dawno temu zaobserwował Grzegorz Ciechowski z kolegami. Przecież piosenka „Mamona” powstała właśnie dla pieniędzy. Oczywiście to ironiczny komentarz do pogoni za tytułową mamoną, która jak wkroczyła w polskie życie w latach 90., tak nie chce odejść. Jednocześnie Ciechowski odnosi się do zmian na rynku muzyczny, które nastąpiły po 89 roku. O spłyceniu jakości, o tworzeniu banalnych piosenek, aby tylko na nich zarobić. Ale to także utwór o tym, że sztuka, kultura też jest pracą, z której artysta chce po prostu wyżyć.

– Przecież to jest tak, że niezależnie od tego czy grajek gra na weselu czy jest otoczony najnowocześniejszym sprzętem i przekazuje jakąś idee to finalnie sprowadza się to do tego, że w końcu musi z tego być kawałek chleba, herbaty, cukru, czasem innych przyjemności – wspominał Piotr Baron rozmowę z Ciechowskim na temat „Mamony”.

Republika - Mamona [Official Music Video]

6. ABBA – „Money, Money, Money”

Przykład piosenki o pieniądzach z kategorii co najmniej przewrotnych. Plotka głosiła, że muzycy zespołu ABBA musieli wyprowadzić się ze Szwecji, bo byli tak bogaci, że mogli wykupić kraj, tymczasem śpiewają, jak to jest być biedakiem w świecie bogatych.

Kawałek początkowo nosił tytuł „Gypsy Woman” a przedstawia historię kobiety, która mimo ciężkiej pracy ledwo wiąże koniec z końcem.

„Money, Money, Money” dotarło na szczyt list przebojów w Australii, Belgii, Francji, Meksyku, Holandii, Nowej Zelandii jak również w NRD.

Abba - Money, Money, Money (Official Music Video)

5. The Beatles – „Money (That’s What I Want)”

The Beatles się nie krygowali i otwarcie śpiewali, że choć najlepsze rzeczy w życiu są za darmo, oni chcą pieniędzy.

Utwór oryginalnie nagrał Barrett Strong w 1959 roku.

The Beatles Money (That's What I Want) (Live) [HD]

4. Dire Straits – „Money For Nothing”

Artyści, wiadomo, mają hajsu jak lodu. Ba, zarabiają te krocie za nic, a na dodatek nie mogą opędzić się od pięknych kobiet. Wiedzą to internauci i wiedzieli Dire Straits ze Stingiem, kiedy nagrywali „Money For Nothing”.

Mark Knopfler napisał tekst, gdy usłyszał jak pewien mężczyzna narzeka na swoją pracę w sklepie, w którym akurat w telewizorze włączone było MTV. Wokalista szkic piosenki przygotował w tym samym sklepie, w dziale kuchennym.

Dire Straits - Money For Nothing

3. The Notorious B.I.G. – „Mo Money Mo Problems”

Takie piosenki o pieniądzach w ostatnich dniach zapewne są szczególnie bliskie braciom Golcom;) Notorious B.I.G. z pewną pomocą Puffa Daddy’ego i Mase’a wyjaśniają, że z dużymi pieniędzmi i dużą kasą, wiążą się duże… problemy. Święta prawda, święta prawda.

Kawałek powstał na bazie sampli z przeboju „I’m Coming Out”  Diany Ross.


The Notorious B.I.G. - Mo Money Mo Problems (Official Music Video) [4K]

2. Simply Red – „Money’s Too Tight (To Mention)”

Piosenki o pieniądzach najczęściej są uniwersalne, a także aktualne. Ta jednak bardziej niż inne, bo z kasą jest tak kiepsko, że szkoda nawet o tym gadać. Co dobitnie pokazały ostatnie dni.

Utwór „Money’s Too Tight (To Mention)” w 1982 roku nagrał duet The Valentine Brothers. W USA trwała recesja i problemy finansowe miało bardzo wielu ludzi.

Ponieważ oryginał dobrze poradził sobie w Wielkiej Brytanii, zespół Simply Red postanowił nagrać cover, szczególnie, że na Wyspach sytuacja ekonomiczna nie była też najlepsza.

Simply Red - Money's Too Tight (To Mention)

1. Kazik – „12 groszy”

Ten numer pozostawimy bez komentarza, ale za to z serdeczną dedykacją dla Sławomira Świerzyńskiego z zespołu Bayer Full.

KAZIK - 12 groszy [OFFICIAL VIDEO]


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze