Christina Aguilera „Can’t Hold Us Down” – Najlepsza piosenka dla kobiet

Christina Aguilera


#piekłokobiet #tojestwojna #niktnasniepowstrzyma #miłojużbyło #dość ⚡⚡⚡

Są piosenki, które dosadniej wyrażają emocje („Killing In the Name” Rage Against The Machine). Są również takie, które są bardziej à propos („Porch” Pearl Jam z koncertu MTV Unplugged). Na pewno są też piosenki ważniejsze, bardziej rezonujące, mocniejsze czy nawet po prostu lepsze („Respect” Arethy Franklin, „Run the World (Girls)” Beyoncé, „The Pill” Loretty Lynn). Można też do tematu podejść szerzej, tak jak zrobili to dziennikarze All About Music w tekście „10 utworów, które idealnie oddają to, co teraz czujemy”. Tak się jednak złożyło, że od czwartku wyśpiewuję słowa z piosenki „Can’t Hold Us Down” Christiny Aguilery. I to jest moja piosenka dla kobiet.

Christina Aguilera domaga się równości dla kobiet
Christina Aguilera fot. Archiwum artystki

REDAKACJA POLECA: O kobietach: 18 najlepszych piosenek

Przebój Xtiny z 2003 roku traktuje o równości, podwójnych społecznych standardach i wolności seksualnej kobiet. Mówi się też, że była to reakcja na numer „The Real Slim Shady”. W numerze Eminem zasugerował, że Auguilera uprawiała seks oralny z Carsonem Dalyem i Fredem Durstem z Limp Bizkit. Pozornie więc „Can’t Hold Us Down” ma niewiele wspólnego z tym, co się dzieję teraz na polskich ulicach i w sercach polskich kobiet, a jednak…

Nikt nas nie powstrzyma

Czyli co, mam nie posiadać własnej opinii? Mam się nie odzywać, bo jestem kobietą? – zaczyna piosenkę Christina.

Nazywasz mnie suką, ponieważ mówię, co myślę – kontynuuje. O sukach nie słyszałam/nie czytałam (pewnie słaby research), ale o kurewkach, owszem .

Dalej dowiemy się, że faceci chcieliby byśmy tylko siedziały i się uśmiechały, że lepiej nas oglądać niż słuchać. Aguilera zauważa również, że przesłanie, które mamy niektórych obrażą. Czyż nie dokładnie tak samo jest teraz? Kiedy słyszymy wariację „dziewczynce nie wypada”, ponieważ nagle kobiety postanowiły używać „męskiego” języka i nie pąsowieją wykrzykując przekleństwa. Cóż, jak zauważa m.in. Mary Komasa, MIŁO JUŻ BYŁO!

REDAKCJA POLECA: 20 najlepszych piosenek na Dzień Kobiet


„Can’t Hold Us Down” tym bardziej mi się wydaje pasować do obecnej sytuacji oraz nastrojów w Polsce, że to piosenka popowa, czysty mainstream. A kobiety i ich problemy nie są niszą, tylko właśnie mainstreamem.

Krzyczcie głośno, bo nikt nas nie powstrzyma.

Christina Aguilera „Can’t Hold Us Down”

So, What am i not s’pposed to have an opinion?
Should i be deprived to speak because i’m a woman?
Call me a bitch (bitch) cause i speak what’s on my mind
Guess it’s easier for you to swallow if i sat and smiled

Nobody can hold us down (hold us down), Never can, never will…

Christina Aguilera - Can't Hold Us Down (Official Music Video)

Anka Szymla

Mimo młodego wieku Anka Szymla napisała już 7895 recenzji, które ukazywały się m.in. w Onecie i WirtualnejPolsce. Za swoim ulubionym zespołem potrafi pojechać nawet do... Berlina. Nie proście jej o przysługę podczas Australian Open bo jest wtedy mocno niewyspana. Kocha Dave'a Grohla, Roba Zombie, Trenta Reznora i Josha Homme'a. Zapomina o nich szybko gdy Polsat puszcza pierwszą "Szklaną pułapkę", bo najbardziej kocha Bruce'a Willisa z czasów gdy miał jeszcze odrobinę włosów.