CKay – „Love Nwantiti” – Najlepsza Piosenka 2021 roku

Ckay fot. Facebook


Powoli przygotowujemy się do inwazji muzyki afrykańskiej. Nie chcemy być niemili dla Azjatów, ale muzyka z Afryki podchodzi nam bardziej niż K-Pop. Oto nowa gwiazda z Nigerii – CKay.

26-letni CKay, który nazywa się Chukwuka Ekweani, urodził się w mieście Kaduna w środkowej Nigerii. Miłością do muzyki zaraził go śpiewający w chórze kościelnym ojciec. Chłopak szybko nauczył się gry na fortepianie, a gdy był nastolatkiem zaczął uczyć się komponowania z pomocą FL Studio.

Mając 19 lat CKay przeprowadził się do Lagos, gdyż dostał propozycję kontraktu z nigeryjskiej wytwórni Chocolate City. W 2017 ropku wydał debiutancką EP-kę „Who the Fuck Is CKay?”.

CKay stał się bohaterem tego artykułu za sprawą piosenki „Love Nwantiti”. Początkowo kompozycja ukazała się na trzeciej EP-ce artysty. Płyta „CKay the First” wyszła w Afryce w sierpniu 2019 roku i wtedy niewiele osób zauważyło numer „Love Nwantiti”.

Remiks „Love Nwantiti (Ah Ah Ah)” podbija Tiktoka

W 2020 roku CKay wypuścił remiks piosenki zatytułowany „Love Nwantiti (Ah Ah Ah)” w którym wokalnie wspomagali go Nigeryjczyk Joeboy oraz Ghańczyk Kuami Eugene. Piosenka okazała się hitem w Nigerii i w Azji. Wtedy też pojawił się pierwszy teledysk do piosenki, którego autorem był twórca z Nigerii Naya.

Dopiero jednak w 2021 roku utwór zyskał ogromną popularność za sprawą Tiktoka. Gwiazda platformy Tracy Joseph wymyśliła ruchu taneczne do piosenki i zaczęło ją naśladować setki osób, a piosenka trafiła na listy przebojów na całym świecie łącznie z amerykańską listą Billboardu (utrzymuje się w Hot 100 już od 16 tygodni) .

Love Nwantiti - TikTok Dance Compilation

CKay wykorzystuje koniunkturę

CKay oczywiście starał się wykorzystać popularność więc pojawiło się kilka kolejnych remiksów. Najbardziej popularna okazała się przeróbka „Love Nwantiti” przygotowana na rynek północnoafrykański. CKaya wspomaga w niej marokański raper ElGrandeToto.

CKay - Love Nwantiti (ft. ElGrandeToto) [North African Remix] [Official Music Video]

Z kolei na rynek francuskojęzyczny powstała wersja „Love Nwantiti” z udziałem rapera o pseudonimie Franglish (Francuz pochodzenia kongijskiego urodzony w Paryżu).


Ckay - love nwantiti (feat. Franglish) [Official Lyric Video]

Refren bez słów strzałem w dziesiątkę

Refren, który jest bez tekstu nie miał początkowo być bez tekstu. CKay pisał piosenkę późno wieczorem i chciało mu się już spać, więc zamiast wymyślić tekst zaśpiewał tylko „ah ah ah”. Gdy rano chciał poprawić piosenkę dodając tekst do refrenu uznał, że to co nagrał powinno zostać bo brzmi znakomicie.

Słowo nwantiti w tytule piosenki „Love Nwantiti” pochodzi z języka igbo i oznacza „małą miłość”. Językiem tym posługuje się grupa etniczna igbo, która zamieszkuje głównie Nigerię.

CKay – „Love Nwantiti” – Najlepsza Piosenka 2021 roku

Data premiery: 14 lutego 2019 roku
Autorzy piosenki: Chukwuka Ekweani
Liczba odtworzeń na YouTube: 186 952 093
Liczba odtworzeń w Spotify: 315 038 210

CKay - Love Nwantiti Remix ft. Joeboy & Kuami Eugene [Ah Ah Ah] [Official Music Video]

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze