Leonard Cohen – Bird on the Wire„Songs of Leonard Cohen” szału nie zrobiła, lecz dziś uchodzi za kultowe wydawnictwo. Po dwóch latach kanadyjski poeta i wokalista wydał drugi album, a zawarta na nim piosenka szybko podbiła serca słuchaczy na całym świecie. Oto Leonard Cohen „Bird on the Wire”.

Leonard Cohen, the women he loved, and the women who loved him | CBC Music

„Bird on the Wire” ukazało się wraz z premierą „Songs from a Room” płyty w kwietniu 1969 roku. Mało kto dziś pamięta, że jako pierwsza utwór zarejestrowała Judy Collins. Jednak to wersja Cohena przeszła do historii, stając się jedną z najważniejszych piosenek o wolności. A nikt, co warto dodać, o wolności nie opowiadał w tak piękny sposób, co Leonard. Jego folkowy, bardzo prosty numer nie jest kompozycją zaśpiewaną pięknie i perfekcyjnie. W „Bird on the Wire” chodzi o coś więcej – tu ważne są emocje i podpisywanie się pod każdym wyśpiewanym słowem.

„Bird on the Wire” doczekało się sporej liczby coverów. Za kompozycję Leonarda Cohena wzięli się tacy artyści jak Johnny Cash, k.d. lang, Willie Nelson i Elvis Costello. Mało kto jednak był w stanie zbliżyć się do oryginału i przeskoczyć Cohena.

Prace nad tekstem „Bird on the Wire” Leonard Cohen rozpoczął w latach 60., gdy mieszkał na małej greckiej wyspie. Pewnego dnia zauważył, iż na ulicach pojawiły się słupy, a wraz z nimi cywilizacja – telefony i elektryczność. Chwilę później na kablach zaczęły przesiadywać ptaki, a resztę historii już znamy. Tą obserwacją w końcu rozpoczyna Leonard Cohen „Bird on the Wire”.

Like a bird on the wire
Like a drunk in a midnight choir
I have tried in my way to be free

Data premiery: 7 kwiecień 1969
Autorzy piosenki: Leonard Cohen
Liczba odtworzeń Spotify: 10 784 046

O innym klasyku Cohena, słynnej „Suzanne”, przeczytacie pod tym linkiem.


Leonard Cohen - Bird on the Wire (Official Audio)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze