Hearthstone – gra karciana, którą pokochały miliony

Hearthstone - gra karciana fot. Archiwum


Gry wieloosobowe cieszą się ogromną popularnością. Ich miłośnicy potrafią naprawdę mocno zaangażować się w zdobywanie nowych szczytów, korzystając z dodatków i rozszerzeń, często płatnych. jedną z gier karcianych, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością jest Hearthstone: Heroes of Warcraft. Co sprawia, że ta gra jest tak popularna i dlaczego kochają jej miliony? Jak powstawała i jak zmieniała się na przesstrzeni lat?

Gra Hearthstone – odrobina historii

Gra Hearthstone jest kolekcjonerską grą karcianą, która powstała dzięki Blizzard Entertainment, a jej premiera na komputery osobiste miała miejsce 11 marca 2014 roku. Początkowo, pełna nazwa gry brzmiała Hearthstone: Heroes of Warcraft. Po premierze wersji na komputer powstały również wersje na urządzenia mobilne w oparciu o system Android i iOS.

Fabuła gry rozgrywa się w świecie Azeroth, który doskonale znają miłośnicy Warcraft’u. Podczas gry, gracz wybiera tryb jednoosobowy, czyli tryb przygody, bądź tryb rozgrywki wieloosobowej. W zależności od wybranego trybu, rozgrywka wygląda nieco inaczej.

Gry Heartstone na szczycie popularności

Według raportu z dnia 5 listopada 2018 roku, liczba zarejestrowanych graczy przekroczyła 100 milionów. Gra odniosła ogromny sukces. Jej miłośnicy nie tylko chętnie w nią grają, ale także oglądają transmitowane rozgrywki w serwisach typu Twitch. Według oceny agregatora Metacritic, średnia ocen gry Hearthstone wyniosła 88/100, co jest bardzo wysokim wynikiem. Ta ogromna popularność zapewne związana jest z prostymi i klarownymi zasadami gry, wciągającą fabułą i balansem w rozgrywce. Na uwagę z pewnością zasługuje piękne opracowanie graficzne, które zakrawa o prawdziwą sztukę digital artu.

Sporą zaletą jest możliwość gry wieloosobowej. Rozgrywka z innymi graczami pozwala na przyjemne spędzenie czasu z przyjaciółmi, relaks, ale także ćwiczenie logicznego i strategicznego myślenia.


Zasady gry

W grze karty dzielą się na pięć rodzajów. Są nimi stronnicy, bronie, zadania, bohaterzy i zaklęcia. Jeżeli gracz zdecyduje się użyć danej karty, wystawia ją na stół, co nazywa się zagraniem karty. Każda karta ma swój koszt, który inaczej mówiąc jest liczbą przypisanych punktów, a każdy stronnik ma dodatkowo przypisaną wartość ataku i liczbę punktów życia.

Atutami stronników są atrybuty. Jest ich cale mnóstwo, a każdy z nich daje inne korzyści, np. możliwość podwójnego ataku w jednej turze czy dodatkowe punkty.

Warto zaznaczyć, że w grze występują różne zestawy kart. Na czym tak dokładnie polega rozgrywka?

Każdy gracz wybiera dla siebie jednego z bohaterów z dziewięciu klas. Każda klasa ma własne karty i inną moc specjalną. Oprócz tego istnieją również karty neutralne, które mogą zostać dodane do każdej talii. Gracz wybiera do swojej talii 30 kart. Na początku każdy gracz startuje z 30 punktami życia. Osoba rozpoczynająca grę dostaje 3 karty wybrane losowo. Może je wymienić, wszystkie bądź pojedyncze. Przeciwnik dostaje 4 karty, które również może wymienić oraz jedną kartę dodatkową. Po każdej wymianie karty gracz dostaje kolejną. Następnie może wystawić na stół dowolną kartę za jeden punkt. Na stole ze strony każdego gracza może znajdować się maksymalnie 7 stronników. Gra toczy się do momentu, aż któryś z graczy biorących udział w rozgrywce będzie miał zero lub mniej punktów życia.

Co warto wiedzieć o grze Hearthstone?

Każdego roku odbywa się oficjalny turniej Hearthstone, podczas którego pasjonaci tej gry walczą o tytuł mistrza świata. Pula nagród jest ogromna, a w 2019 roku wyniosła milion dolarów! Hearthstone nie jest grą łatwą, a nauka podstaw jest dość trudna i skomplikowana. Zdecydowanie najłatwiej jest rozpocząć od trybu jednoosobowego, by stopniowo poznawać kolejne zasady i uczyć się gry strategicznej i wybrać własny styl gry. 

Do tej pory pojawiły się cztery dodatkowe rozszerzenia do gry Hearthstone. Dwa z rozszerzeń to tematyczne zestawy kart, które wprowadzają do rozgrywki zupełnie nowe mechanizmy.  Najnowszym dodatkiem jest Wielki Turniej, który oferuje 132 karty. W ich skład wchodzą karty stronników z nowym atrybutem- Inspiracją, która jest wyzwalana w momencie użycia zdolności specjalnej bohatera. Dwa pozostałe rozszerzenia zawierają nowe karty, jednak inny jest sposób ich zdobywania- zdobywamy je podczas zmagań dla pojedynczego gracza.

Rozszerzenia to nie jedyne nowości w grze. Pojawił się także zupełnie nowy tryb, który zapewnia nagrodę w postaci paczki podstawowych kart, otrzymywanej co tydzień. Zasady zmieniane są co tydzień, mają one znaczenie przy prowadzeniu pojedynków z innymi graczami.

Choć mogłoby się wydawać, że gry w karty na dłuższą metę są monotonne i przewidywalne, nie dotyczy to produkcji Hearthstone: Heroes of Warcraft. Tutaj nie ma miejsca na nudę, a strategiczne myślenie musi być cały czas na najwyższym poziomie, by odnieść sukces. Pasjonatów gry wciąż przybywa, z pewnością ich liczba w kolejnym roku ponownie wzrośnie. Nic dziwnego- ta gra jest szalenie wciągająca i rozwijająca. Naprawdę warto spróbować!


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze