Jak wybrać gramofon?Gramofony przeżywają odrodzenie. Muzyka analogowa pozostaje popularna pomimo szybkiego rozwoju muzyki cyfrowej. Ważne jest, aby zastanowić się, które gramofony zapewnią najlepszą jakość dźwięku i spełnią nasze oczekiwania. Kupując nowy gramofon, należy zwrócić szczególną uwagę na wiele kwestii. Z tego tekstu dowiesz się jakich.

Gramofon — charakterystyka sprzętu

Gramofon służy do odtwarzania nagrań z płyt winylowych. Odpowiednio wzmacnia on sygnał akustyczny, który odczytywany jest przez wkładkę gramofonową umieszczoną na ramieniu urządzenia. Niezbędny jest również przedwzmacniacz gramofonowy. Coraz częściej spotyka się jednak urządzenia z wbudowanym wzmacniaczem. Inną opcją są gramofony wyposażone w moduł przedwzmacniacza. Tego typu rozwiązanie oferuje użytkownikom jeszcze więcej możliwości. Gramofony można wówczas podłączyć do niemal dowolnych aktywnych głośników lub do dowolnego wzmacniacza zintegrowanego. Urządzenia te, dzięki odizolowaniu od oryginalnej konstrukcji gramofonu, są niezwykle odporne na zakłócenia generowane m.in. przez silnik. Rozwiązanie to pomaga również wzmocnić system, co oznacza najbardziej zaawansowany trzeci model wzmacniacza.

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę przed zakupem? 

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę jakość ramienia. Jest to jeden z kluczowych elementów gramofonu i ma bezpośredni wpływ na dźwięk. Materiał i wibracje, które przenosi, również mogą mieć znaczący wpływ na dźwięk. Długość i kształt ramion gramofonowych może się różnić w zależności od modelu. Najpopularniejsze są ramiona proste i w kształcie litery S.

Kolejnym ważnym elementem gramofonu są wkładki. Zadaniem wkładki jest odczytywanie i wysyłanie sygnału z rowków na płycie do przedwzmacniacza lub wyjścia. Wkładki składają się z cewki i magnesu. Istnieją wkładki magnetoelektryczne i elektromagnetyczne, które mają ruchomą cewkę. W pierwszym przypadku cewka jest nieruchoma, a igła porusza się wraz z nią. W drugim przypadku magnes jest nieruchomy. Jest to bardzo niewielka różnica. Cena gramofonu często zależy m.in. od rodzaju wkładki i igły.


Najważniejszym parametrem jest z kolei szlif igły, czyli tej części, która bezpośrednio dotyka powierzchni płyty. Najczęściej najtańsze wkładki mają stożkową końcówkę. Dostarcza ona niezbyt precyzyjnych informacji dźwiękowych, objawiających się mniej szczegółowym brzmieniem, szczególnie w zakresie wysokich tonów. Znacznie lepszym i droższym rozwiązaniem jest natomiast tzw. końcówka eliptyczna, która zapewnia bardziej precyzyjny odczyt, a przy tym cechuje się znacznie lepszą żywotnością. Kupując gramofon, warto więc określić swój maksymalny budżet na ten cel.

Jak wybrać model spełniający oczekiwania?

Dostępne są trzy rodzaje gramofonów: półautomatyczne (zwane również automatycznymi), manualne i ręczne. Gramofony automatyczne to najlepszy wybór dla początkujących. Wystarczy umieścić płytę winylową na talerzu, a następnie nacisnąć przycisk Start. Ramię zostanie przesunięte przez specjalny mechanizm do właściwej pozycji. Rozpocznie się odtwarzanie dźwięku. Po zakończeniu odtwarzania gramofon automatycznie podniesie ramię.  Mechanizm sam również wyłącza silnik. W tej sytuacji wszystko odbywa się automatycznie. Z kolei w przypadku gramofonów półautomatycznych użytkownik musi samodzielnie rozpocząć odtwarzanie, co oznacza, że musi umieścić ramię w miejscu, w którym chce rozpocząć odtwarzanie płyty. Po zakończeniu odtwarzania mechanizm sam podnosi i przesuwa ramię do prawidłowej pozycji spoczynkowej. Półautomatyczne gramofony również wyłączają silnik niezależnie.

Gdzie szukać wysokiej jakości gramofonu?

Dobry gramofon można znaleźć przede wszystkim w profesjonalnych sklepach muzycznych, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych. W tym względzie warto wspierać się opiniami innych klientów i użytkowników. Szereg opinii można znaleźć między innymi na forach internetowych, gdzie klienci dzielą się swoimi opiniami na temat poszczególnych sklepów. Daje to pełny obraz jakości sprzętu oraz profesjonalnego podejścia danego sklepu. Ważne jest również zwrócenie uwagi na dodatkowe usługi, takie jak gwarancja po zakupie gramofonu czy możliwość serwisowania sprzętu. Jest to bardzo ważne, szczególnie dla osób, które pierwszy raz mają do czynienia z gramofonem.


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze