Kiedyś tylko można by było pomarzyć o tym, żeby jeden muzyk był w stanie obsłużyć samodzielnie imprezę taneczną. Dziś jest to jak najbardziej do zrealizowania dzięki postępowi technologicznemu i nowoczesnym cyfrowym instrumentom.
Również i nauka na takim instrumencie łatwiej przebiega. Mowa tu o keyboardach, które zaczęły podbijać rynek muzyczny pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Te pierwsze produkcje były słabo brzmiącymi instrumentami, które często nazywane były zabawkowymi samograjami. I rzeczywiście profesjonaliści stronią w tamtym czasie od keyboardów pracując najczęściej na syntezatorach. Dziś keyboardy przeżywają prawdziwy rozkwit i są świetnie brzmiącymi pełnowartościowymi stacjami aranżacyjnymi wykorzystywanymi zarówno przez zawodowców jak i amatorów. Wysoka jakość próbek brzmieniowych zaimportowanych w najnowszych modelach sprawia, że często osoba słuchająca muzyki nie jest wstanie słuchowo odróżnić czy jest to brzmienie uzyskane z keyboardu czy zagrane na instrumencie akustycznym np.: fortepianie czy gitarze. Oczywiście jakość tych brzmień w dużej mierze zależy od klasy samego keyboardu, modułu brzmieniowego w jaki jest wyposażony, ale teraz nawet w tej budżetowej półce cenowej możemy znaleźć bardzo dobrze brzmiące keyboardy.
Główne walory keyboardu
Głównym takim walorem keyboardu jest różnorodność brzmieniowa. W instrumencie tym standardowo mamy do dyspozycji dwa banki: bank brzmień i bank stylów muzycznych. W banku brzmień mamy do dyspozycji najczęściej różne rodzaje pianin, gitar, smyków, dętych oraz instrumentów perkusyjnych wraz z całymi zestawami. W zależności od modelu danego keyboardu najczęściej mamy do dyspozycji od kilkudziesięciu do kilkuset brzmień, tak więc jest w czym wybierać. Drugi bank natomiast odpowiada za style muzyczne, czyli rytmy i całą sekcję rytmiczną. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na keyboardzie możemy grać solo, czyli podobnie jak na pianinie lub możemy grać wykorzystując tzw. automatyczny akompaniament. Wtedy np.: prawą ręką gramy melodię lub jakąś solówkę, a lewą nagrywając dany akord uruchamiamy akompaniament, czyli całą sekcję rytmiczną: bas, perkusję, gitarę, trąbkę itp. W momencie, kiedy zmieniamy akord, to i cała sekcja rytmiczna zmienia swoją podstawę harmoniczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu jedna osoba może imitować grę całej orkiestry. Na keyboardzie oprócz tego, że możemy korzystać z wbudowanych stylów, to możemy również tworzyć własne style oraz aranżować całe utwory muzyczne. Do tego pomocny nam będzie sekwencer w który powinien wyposażony być każdy keyboard zwany również aranżerem.
Na co zwrócić uwagę wybierając keyboard?
Bardzo ważne jest byśmy w łatwy wręcz intuicyjny sposób mogli poruszać się po menu naszego keyboardu i po jego funkcjach znajdujących się na panelu naszego instrumentu. Chodzi tu przede wszystkim o to, byśmy mieli szybki dostęp do tych dwóch najważniejszych banków: banku brzmień i banku styli. Ma to zwłaszcza szczególnie duże znaczenie wtedy, kiedy gramy na żywo i w trakcie granego utworu chcemy zmienić sobie instrument np.: z saksofonu na skrzypce. Oczywiście im więcej tych rytmów i stylów mamy do wyboru tym lepiej, bo mamy większą paletę do dyspozycji. Wspomniany sekwencer i ilość obsługiwanych przez niego ścieżek jest również bardzo ważnym elementem, zwłaszcza jeżeli chcemy sami tworzyć style lub całe utwory. Standardowo przyjmuje się, że do swobodnej pracy powinniśmy mieć 16 ścieżkowy sekwencer na swoim pokładzie. Polifonia głosowa to kolejny ważny element, na który warto zwracać uwagę. To ona odpowiada za możliwość wydobycia z instrumentu kilku, kilkunastu brzmień w jednym czasie, więc im jest ona większa tym lepiej. W takich prostych keyboardach edukacyjnych kształtuje się ona mniej więcej na poziome od 32 do 48 głosów, w tych bardziej zaawansowanych od 64 do 256 głosów. Oczywiście bardzo ważna jest sama jakość klawiatury, która może być dynamiczna lub nie dynamiczna (spotykana w tych najtańszych modelach). Zdecydowanie doradzam kupować keyboard z dynamiczną klawiaturą, dzięki czemu będziemy mogli grać z różna dynamiką ciszej lub głośniej w zależności od siły nacisku i ataku na klawisze.
Podsumowanie
Keyboard należy do tych instrumentów, które dają ogromne możliwości zarówno wykonawcze jak i twórcze. Możemy pracować na samym tylko instrumencie, ale również możemy nasz keyboard podłączyć pod komputer i pracować na oprogramowaniu. Ma to szczególnie duże znaczenie jak zajmujemy się np.: produkcją muzyczną.
Dokonując wyboru staramy się przede wszystkim wybierać spośród markowych instrumentów. Osoby poszukujące dobrej jakości keyboardu budżetowego powinny odwiedzić sklep muzyczny instrumentydladzieci.pl.