Bad Bunny: 16 najlepszych piosenek

Bad Bunny fot. NajlepszePiosenki.pl


Bad Bunny to największa gwiazda muzyki latynoskiej i pierwszy artysta w historii, którego całkowicie hiszpańskojęzyczna płyta trafiła na pierwszą pozycję listy Billboardu. Oto 16 najlepszych piosenek Bad Bunny’ego.

Choć pochodzący z Portoryko Benito Antonio Martínez Ocasio znany jako Bad Bunny ma dopiero 26 lat nagrał już ponad 150 piosenek. Wybraliśmy dla Was te najlepsze, ale zachęcamy do posłuchania także pozostałych, bo Bad Bunny to po prostu nietuzinkowy, oryginalny, godny uwagi, artysta.

Bad Bunny w Crocsach fot. NajlepszePiosenki.pl
Bad Bunny Crocsy fot. NajlepszePiosenki.pl

O wielkości Bad Bunny’ego świadczy nie tylko Billboard (1 miejsce) czy Grammy (dwie nominacje w tym roku), ale także to, że firma Crocs, postanowiła nawiązać współpracę z gwiazdorem. Crocsy firmowane jego nazwiskiem (białe z naklejkami i dodatkowo świecące w ciemnościach) oczywiście wyprzedały się momentalnie. W sklepie kosztowały 59,99 dolarów. Teraz na aukcjach trzeba za nie zapłacić kilkaset dolarów. Ten akapit nie jest napisany tak całkiem na poważnie 🙂

16. Farruko, Bad Bunny, Rvssian – „Krippy Kush”

„Krippy Kush” to przepiękna afirmacja marihuany, nic dziwnego, że autorzy oddają w piosence hołd królom zioła, którymi są Wiz Khalifa i Snoop Dogg. Za klip odpowiada Fernando Lugo.

Farruko, Bad Bunny, Rvssian - Krippy Kush (Official Video)

15. „Hoy cobré”

W tej dość krótkiej piosence Bad Bunny przechwala się, że właśnie dostał wypłatę i zamierza całą ją wydać. Podczas zakupów nawet nie będzie pytał o cenę. Wymowa kawałka może nie jest najmądrzejsza, ale za to klip podoba się nam bardzo, nie tylko ze względu na uroczy udział Snoop Dogga. Za wideo odpowiada Stillz.

BAD BUNNY - HOY COBRÉ (Video Oficial)

14. „Si Veo a Tu Mamá”

Bad Bunny śpiewa o tym, że został porzucony pół roku temu, ale nadal myśli o dziewczynie która załamała mu serce. Jak tylko spotka jej mamę zapyta co u niej słychać, czy znalazła sobie już kogoś nowego. Za klip odpowiada Stillz i Bad Bunny (Benito Martinez).

BAD BUNNY - SI VEO A TU MAMÁ | YHLQMDLG (Video Oficial)

13. „Solo de Mí”

Ballada w stylu reggaeton i latin trap pochodzi z debiutanckiej płyty Portorykańczyka, „X 100pre”. W klipie występuje modelka, która podczas śpiewania piosenki staje się ofiarą prześladowcy. Teledysk był częścią kampanii przeciwko przemocy domowej.

BAD BUNNY - SOLO DE MÍ | X100PRE (Video Oficial)

12. J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny, Tainy – „Un Dia”

Umieszczamy ten utwór na liście 16 najlepszych piosenek Bad Bunny’ego, choć w tym akurat utworze pierwsze skrzypce grają kobiety. Po Pierwsze Dua Lipa, która śpiewa refren i powoduje, że zapamiętamy te piosenkę a po drugie Úrsula Corberó, która występuje w klipie, a którą cały świat zna jako Tokyo z serialu Netfliksa „Dom z papieru”. Za teledysk odpowiada Stillz.

J. Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny, Tainy - UN DIA (ONE DAY)

11. Jennifer Lopez & Bad Bunny – „Te Guste”

Prawie nic nie mówiłem do Jennifer Lopez bo byłem bardzo zestresowany – mówi Bad Bunny. – Jest totalną profesjonalistką, divą, mega gwiazdą, nie tylko w muzyce, ale i w przemyśle rozrywkowym. Zawsze się uczysz od wielkich, a J.Lo jest wielka.

Za klip odpowiada Mike Ho. Jennifer Lopez jest starsza od Bad Bunny’ego o 25 lat.

Autorami piosenki są: Jennifer Lopez, Xavier Semper, Edgar Semper, Luian Malavé, Benito Antonio Martínez Ocasio (Bad Bunny), Edgar Andino, Noah Assad, Juan Frias, Héctor Ramos, Armando Lozano a producentami dodatkowo DJ Luian, Mambo Kingz oraz Hydro.

Jennifer Lopez & Bad Bunny - Te Guste (Official Music Video)

10. „Amorfoda”

W wolnym tłumaczeniu „Amorfoda” to coś jakby „pieprzona miłość”. Bad Bunny żałuje, że spotkał dziewczynę, w której się zakochał, bo ta złamała mu serce.

Nie mogę podać szczegółów faktycznej historii, ale jest to oczywiście piosenka o czymś, czego prawie każdy doświadczył. Wszyscy byliśmy zakochani. To piosenka, którą napisałem dawno temu, długo przed sławą i sukcesem – mówi Bad Bunny. – Dobra piosenka nigdy się nie starzeje. To była tylko kwestia czasu gdy ta melodia zdobędzie popularność.

BAD BUNNY - AMORFODA (Video Oficial)

9. „La Difícil”

Jeśli prezydent Barack Obama umieszcza „La Difícil” w swoim zestawieniu najlepszych piosenek 2020 roku, nie będziemy z nim polemizować. Za klip odpowiadają Cliqua i Stillz. Tytułowa „La Difícil” (trudna) to dziewczyna, którą stara się zdobyć wokalista, ale ta skutecznie opiera się jego urokowi.

BAD BUNNY - LA DIFÍCIL | YHLQMDLG (Video Oficial)

8. J Balvin & Bad Bunny – „Cuidao por Ahí”

„Cuidao por Ahí” to pierwsza w zestawieniu „16 najlepszych piosenek Bad Bunny’ego” kompozycja z albumu „Oasis”, czyli wspólnego wydawnictwa J Balvina i Bad Bunny’ego z 2019 roku. Wyjątkowość tego utworu polega nie tylko na dziwacznie znakomitym klipie (oczywiście w reżyserii Colina Tilleya), ale także na tym, że J Balvin śpiewa w niższych rejestrach niż zazwyczaj.


J. Balvin, Bad Bunny - CUIDAO POR AHÍ (Official Video)

7. „?Quién Tu Eres?”

W klipie w obronie Bad Bunny’ego przed gangiem motocyklowym staje Stone Cold Steve Austin, zawodnik wrestling z Teksasu. „?Quién Tu Eres?” to po polsku „Za kogo Ty się masz?”. Piosenka jest swego rodzaju przechwałką. Bad Bunny porównuje się m.in do Ivána Calderóna portorykańskiego boksera, byłego mistrza świata organizacji WBO.

BAD BUNNY - ¿QUIÉN TÚ ERES? | X100PRE (Video Oficial)

6. „Vete”

„Vete” to nie jest bardzo niegrzeczne słowo, oznacza jednak zachętę do odejścia. W tym wypadku Bad Bunny mówi do byłej dziewczyny by sobie poszła, bo ich relacja jest już przeszłością. W kompozycji wykorzystano sample z numeru „Si Te Vas” Noriegi z 2004 roku.

BAD BUNNY - VETE | YHLQMDLG (Video Oficial)

5. Cardi B, Bad Bunny & J Balvin – „I Like It”

O tej piosence pisaliśmy już wiele razy, bo jest znakomita. Choć ukazała się na płycie Cardi B i uważana jest za jej dzieło wkład Bad Bunny’ego był naprawdę spory i dzięki niemu kompozycja naszym zdaniem zyskała. Więcej czytajcie na stronie „Najlepsze piosenki Orange Warsaw Festivalu 2019” (choć ostatecznie Cardi do Polski nie przyjechała).

Cardi B, Bad Bunny & J Balvin - I Like It [Official Music Video]

4. Bad Bunny x Jhay Cortez – „Dákiti”

„Dákiti” to nazwa imprezowego baru w San Juan w Portoryko skąd pochodzą Bad Bunny i Jhay Cortez. Panowie pracowali ze sobą wcześniej, ale po raz pierwszy przy tej kompozycji spotkali się w studiu.

Proces twórczy tej piosenki był inny niż w przypadku moich poprzednich prac – mówi Bad Bunny. – Zwykle to ja mam główny pomysł na piosenkę. Jednak do tego utworu Jhay skomponował podstawę, początkowy rytm i główny pomysł razem z Morą (Gabrielem). Następnie ja dodałem rytm i tekst z Tainym. To był wspólny wysiłek, co jest dla mnie niezwykłe, ale kiedy pracuje się jako zespół, pojawiają się wielkie rzeczy.

Za klip odpowiada Stillz.

Album „El Ultimo Tour del Mundo”, który był promowany singlem „Dákiti” zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboard 200 w tygodniu kończącym się 12 grudnia 2020 roku, stając się pierwszym albumem w języku hiszpańskim, który znalazł się na szczycie listy.

BAD BUNNY x JHAY CORTEZ - DÁKITI (Video Oficial)

3. J Balvin & Bad Bunny – „Yo Le Llego”

W podsumowaniu roku 2019 naszego Spotifaya ta piosenka była naprawdę wysoko. Jest w niej coś tak urokliwego, że nie mogliśmy jej przestać słuchać. Pomysłowy klip zrealizowany przez Colina Tilleya także zasługuje na uwagę. Pisaliśmy już o tej piosence przy okazji tekstu „12 najlepszych piosenek latynoskich, reggaeton i latin-trap z 2019 roku”.

J BALVIN x BAD BUNNY - YO LE LLEGO | OASIS (Video Oficial)

2. Bad Bunny feat. Drake – „Mia”

Wydawałoby się ze taka gwiazda jak Drake zmusi Bad Bunny’ego do śpiewaniu po angielsku, a stało się dokładnie odwrotnie. „Mia” to nie imię dziewczyny, lecz „Moja”. Panowie bowiem przechwalają się, że pewna piękna dziewczyna należy do nich. Nie za bardzo wiadomo która, bo w klipie występuje ich setka, jeśli nie więcej. Za klip odpowiada Fernando Lugo.

BAD BUNNY x DRAKE - MÍA (Video Oficial)

1. J Balvin x Bad Bunny – „La Canción”

Pisaliśmy już o tej piosence, ale może tym razem warto powiedzieć o czym jest ta piosenka. Otóż tytuł tej piosenki brzmi „piosenka”. J Balvin i Bad Bunny maja bowiem złamane serca i chcą zapomnieć o dziewczynie, która jest już z innym. Problem polega na tym, że usłyszeli piosenkę, która im to przypomina. Dość ciekawa pętla czasowa doprowadzi zapewne do tego, że kiedyś jacyś inni mężczyźni będą wspominać swoje dziewczyny przy tej piosence, bo trafia ona znakomicie w te właśnie struny, które dobra piosenka poruszać powinna.

W kompozycji pojawia się aluzja do numeru „Dark Fantasy” Kanye Westa. Za klip odpowiada Colin Tilley, który bardzo często pracuje z latynoskimi twórcami.

J BALVIN x BAD BUNNY - LA CANCIÓN | OASIS (Video Oficial)


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze