Najlepsza piosenka 25 lat temu: Korn – „Blind”

Korn fot. Najlepszepiosenki.pl


Był nu metal i już nie ma nu metalu. Są jednak klasyki gatunku, które do dziś przyprawiają o przyjemny dreszcz. Are you rreeeeaaaaady?!

Nie byliśmy na to gotowi

Prawdę mówiąc nikt nie był gotowy ani na „Blind”, ani na Korna. Dokładnie 25 lat temu, 1 sierpnia 1994 roku zespół z – ponoć zapomnianego przez boga – Bakersfield wydał swój pierwszy singel i na chwilę wszystko się zmieniło. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, jeden zespół stworzył zupełnie nowy gatunek. Ależ to burczało, drżało i bulgotało. Nawiedzony głos Jonathana Davisa, kąsające riffy Heada, a przede wszystkim rozedrgany bas Fieldiego stworzyły niesamowity, ponury klimat. Mimo zgrabnej melodii, numer ma konsystencje smoły, a jak już się przykleił, nie dało się od niego uwolnić. Nadal się nie da. Robi się jednak trochę nostalgicznie, kiedy zestawimy „Blind” z nowym, przyzwoitym na współczesne czasy, singlem Korna „You’ll Never Find Me”. Ech, kiedyś to była muzyka 😉

Z (nie)wielką pomocą przyjaciół

Korn może i sami wymyślili nu metal, ale „Blind” nie powstałoby bez udziału innych.

Po pierwsze, to nie jest nawet numer Korna. Kawałek został napisany przez grupę Sexart, w której wcześniej śpiewał Jonathan Davis. Korn dodał od siebie linię basu, rozbudowane intro, a także wers „I’m so blind”. Dorzucili też kodę z cytatem „Lick a Shot” Cypress Hill. – To profesjonalna produkcja Korna tchnęła życie w tę piosenkę – przyznał jej główny autor, Dennis Shinn.

Po drugie, swój niewielki wkład miał zespół W.A.S.P. – Byłem w zespole dwa tygodnie kiedy nagrywaliśmy nasze demo „Neidermayer’s Mind” – wspominał frontman Korn na łamach „Independent”. – Wszystkie utwory powstawały bardzo szybko. Musiały, bo kradliśmy studyjny czas W.A.S.P. Mieli swoje sesje i wychodzili o północy, wtedy z pomocą Rossa Robinsona zakradaliśmy się i nagrywaliśmy do rana. Otwierający riff do „Blind” powstał na jednej z gitar Blackiego Lawlessa, o czym on nie miał bladego pojęcia.

Po trzecie, ale chyba najważniejsze, „Blind” nie byłoby tym rozedrganym, grząskim, eksplodującym cudem, gdyby właśnie nie rola Rossa Robinsona, zwanego czasem ojcem chrzestnym nu metalu. „Neidermayer’s Mind” i album „Korn” były jednymi z pierwszych, które wyprodukował. Później pracował z Limp Bizkit, Sepulturą (przy „Roots”), Machine Head, Slipknot czy Deftones.

Od Korna do Terminatora

Teledysk do jednego z najsmaczniejszych metalowych kawałków jest dość… banalny. Zespół na scenie, jakieś przebitki z podwórka, trochę ujęć kolorowych, trochę czarno-białych. Za kamerą stanął mało wówczas znany McG. Później zrobił karierę w Hollywood, choć wyreżyserował tak mierne dzieła jak „Terminator – Ocalenie”, „A więc wojna”, „72 godziny” czy „Na krańcu świata”. Z Kornem pracował jeszcze przy klipach „Clown,” „Shoots And Ladders” i „Faget”.


Korn – „Blind”

Are you ready?!
There’s a place inside my mind, a place I like to hide
You don’t know the chances. What if I should die?!
A place inside my brain, another kind of pain
You don’t know the chances. I’m so blind!

Another place I find to escape the pain inside
You don’t know the chances. What if I should die?!
A place inside my brain, another kind of pain
You don’t know the chances. I’m so blind!
Deeper and deeper and deeper
As I journey to live a life that seems to be a lost reality
That I could never find a way to reach my inner self esteem is low
How deep can I go in the ground that I lay
If I don’t find a way to sift through the grey that clouds my mind
This time I look to see what’s between the lines
I can see, I can see, I’m going blind
I’m blind!

Korn – „Blind”
Data premiery: 1 sierpnia 1994 roku
Autorzy piosenki: Dennis Shinn, Ryan Shuck, Jonathan Davis, Reginald Arvizu, James Shaffer, David Silveria, Brian Welch
Produkcja: Ross Robinson
Liczba odsłon Spotify: 32 574 240
Liczba odsłon YouTube: 50 670 950

Korn - Blind (Official Video)

Komentarze

Anka Szymla

Mimo młodego wieku Anka Szymla napisała już 7895 recenzji, które ukazywały się m.in. w Onecie i WirtualnejPolsce. Za swoim ulubionym zespołem potrafi pojechać nawet do... Berlina. Nie proście jej o przysługę podczas Australian Open bo jest wtedy mocno niewyspana. Kocha Dave'a Grohla, Roba Zombie, Trenta Reznora i Josha Homme'a. Zapomina o nich szybko gdy Polsat puszcza pierwszą "Szklaną pułapkę", bo najbardziej kocha Bruce'a Willisa z czasów gdy miał jeszcze odrobinę włosów.