Guns N’ Roses – „Sweet Child O’ Mine”: Najlepsza piosenka lat 80.

Guns N' Roses fot. Najlepszepiosenki.pl


Rock nie umarł! Ba, ma się bardzo dobrze. Miliard fanów nie może się przecież mylić. A właśnie tylu obejrzało „Sweet Child O’ Mine” Guns N’ Roses.

Miliard na YouTube

Przebój Guns N’ Roses został właśnie pierwszym teledyskiem z lat 80., który przekroczył próg miliarda odsłon na YouTube. I nie ma się co dziwić, bo to genialna piosenka i naprawdę świetny klip. Guns N’Roses jak już zostali supergwiazdami pakowali kupę kasy w fabularyzowane teledyski za górę dolarów. Pamiętamy chociażby „November Rain” (który swoją drogą jest jedynym wideo z lat 90. z przekroczonym miliardem wyświetleń). Wcześniej jednak, można było ich zobaczyć po prostu takimi, jakimi są.

Kolesie z gitarami

Taki właśnie jest zamysł tego prostego, ale i niebanalnego wideo. Ot, chłopaki na scenie, podczas jakiejś próby, na luzie grający swoją muzykę. Reżyserią zajął się Nigel Dick.

„Wydawało mi się, że to takie nudne. Kręcę kolesi z gitarami. Nie ma w tym nic wyjątkowego. Z jakiegoś jednak powodu, ludziom się podobało, bo było szczere. W tym klipie nie ma niczego nadzwyczajnego, oczywiście poza zespołem. I tak właśnie powinno być”

Guns N’ Roses

Guns N’ Roses

Na podbój MTV

Na planie pojawili się jednak nie tylko rockmani. Gdzieś tam kręcą się dziewczyny w obcisłych sukienkach, jest pies (należący do Izzy’ego) i kilku – wydawać by się mogło – przypadkowych gości. a panowie wyglądają po prostu jak bożyszcza nastolatek. Bo umówmy, się Guns N’ Roses to jeden z tych naprawdę niewielu rockowych zespołów, który naprawdę lubią i chłopaki, i dziewczyny.

W jednej scenie widać kolesia, który stoi przy kamerze – wspominał Tom Hunter z MTV w książce „I Want My MTV”. – Wygląda jakby regulował ostrość. Musieliśmy dać mu scenę w teledysku, bo pracował w MTV i mógł mieć wpływ na to, że wideo będzie często prezentowane.

WAGs

Bohaterką „Sweet Child O’ Mine” była ówczesna dziewczyna Axla Rose’a, Erin Everly. – Axlowi bardzo zależało by pojawiła się w klipie – opowiadał tour menedżer Guns N’ Roses, Doug Goldstein. – Nie chciał jednak wkurzać kolegów i wykluczać ich kobiet, więc mamy tam również Angie, z którą spotykał się Izzy, dziewczynę Slasha – Sally, Mindy – żonę Duffa oraz Cheryl, której mężem był Steven.

Sporo osób zaangażowanych było w samo kręcenie. Reżyser wpadł bowiem na pomysł, by każdemu, kto był na planie i miał wolne ręce dać małą kamerę. Z nakręconego materiału zmontowano dwie wersje – jedną z mieszanymi czarno-białym i kolorowymi ujęciami, drugą cała czarno-biała tylko z kolorowym zbliżeniem na Axla.

Zdjęcia odbyły się w sali Mendiola w Huntington Park, w Kalifornii. Budżet wynosił podobno 35 tysięcy dolarów (choć reżyser chciał kręcić za 125 tysięcy).

Guns N’ Roses

Numer 1

„Sweet Child O’ Mine” to jedyny singel kapeli, który dotarł na szczyt notowania Billboardu. Był to zaledwie drugi klip Guns N’ Roses, po „Welcome to the Jungle”. Obydwa promowały album „Appetite for Destruction”. Piosenka powstała podczas wspólnego jammowania rockmanów w ich domu przy Sunset Strip. Axl słysząc chłopaków grających melodię zaczął pisać teks o ukochanej, inspirując się przy okazji Lynyrd Skynyrd.

Guns N’ Roses – „Sweet Child O’ Mine”


She’s got a smile it seems to me
Reminds me of childhood memories
Where everything
Was as fresh as the bright blue sky

Now and then when I see her face
She takes me away to that special place
And if I’d stare too long
I’d probably break down and cry
Oh, oh, oh
Sweet child o’ mine
Oh, oh, oh, oh
Sweet love of mine
She’s got eyes of the bluest skies
As if they thought of rain
I hate to look into those eyes
And see an ounce of pain
Her hair reminds me of a warm safe place

Where as a child I’d hide
And pray for the thunder
And the rain
To quietly pass me by
Oh, oh, oh
Sweet child o’ mine
Oh, oh, oh, oh
Sweet love of mine
Oh, oh, oh, oh
Sweet child o’ mine
Oh, oh, oh, oh
Sweet love of mine
Oh, oh, oh, oh

Sweet child o’ mine
Oh yeah yeah
Oh oh sweet love of mine
Where do we go?
Where do we go now?
Where do we go?
Oh, oh
Where do we go?
(Where do we go now?)
Oh where do we go now? (Where do we go?)
Where do we go? (Sweet child)
Oh where do we go now?
Ay ay ay ay (where do we go now, where do we go)
Oh where do we go now?
Where do we go?
Oh, where do we go now?
Oh, where do we go?
Oh where do we go now?
Where do we go?
Oh, where do we go now?
No, no, no, no, no, no
Sweet child
Sweet child of mine

Guns N’ Roses – „Sweet Child O’ Mine”
Data premiery: czerwiec 1988
Autorzy piosenki: Guns N’ Roses
Spotify: 623 968 547
YouTube: 1 000 584 344

Guns N' Roses - Sweet Child O' Mine (Official Music Video)

Guns N' Roses - Sweet Child O' Mine (Alternate Version)

Czytaj też:
10 najlepszych piosenek Guns N’ Roses
6 najlepszych piosenek Guns N’ Roses z albumu „Appetite for Destruction”