David Bowie – „Space Oddity” – Najlepsza piosenka z 1969 roku

David Bowie fot. Najlepszepiosenki.pl


Pięćdziesiąt lat temu człowiek stanął na Księżycu. Również pięćdziesiąt lat temu ukazał się jeden z najważniejszych utworów Davida Bowiego – „Space Oddity”.

Bowie i NASA

Z okazji podwójnego jubileuszu, podczas specjalnego koncertu pod patronatem NASA zaprezentowano nowy teledysk do „Space Oddity”. Na wideo składają się niepublikowane wcześniej materiały. Przedstawiają one Davida Bowiego wykonującego „Space Oddity” podczas koncertu, który odbył się z okazji jego 50. urodzin w nowojorskim Madison Square Garden w 1997 roku. Za kamerą nowego klipu stanął Tim Pope. Część ujęć nakręcił, a także wyreżyserował Édouard Lock (założyciel i choreograf tanecznej grupy La La La Human Steps), który przygotował filmy wyświetlane na telebimach podczas trasy Bowiego „Sound & Vision” (1990).

2001: Odyseja kosmiczna

Utwór „Space Oddity” opowiada o astronaucie pozostawionym na okołoziemskiej orbicie. Postać majora Toma zainspirował bohater filmu „2001: Odyseja kosmiczna” Stanleya Kubricka, którego grał Keir Dullea.

Muzycznie mamy do czynienia z lekko psychodelicznym, niesamowicie sugestywnym dziełem. Smyczkowe aranżacje nieco w stylu The Beatles (swoją drogą George Martin odrzucił propozycję pracy przy projekcie) i piękne solo na gitarze sprawiają, że naprawdę można poczuć się jak w kosmosie.

Pierwsza wersja „Space Oddity” powstała na potrzeby półgodzinnego filmu „Love You Till Tuesday”, który miał wypromować mało jeszcze znanego Davida Bowiego. Dzieło ujrzało światło dzienne jednak dopiero w 1984 roku. W tamtej wersji „Space Oddity” nagrano na dwa głosy. Bowiemu w wokalnych obowiązkach towarzyszył jego ówczesny muzyczny partner, mianowicie John Hutchinson.

David Bowie- Space Oddity Original Video (1969)

Szczęśliwy zbieg okoliczności

Bowie później pracował nad kolejnymi wersjami, ta ostateczna, która stała się klasykiem została zarejestrowana 20 czerwca 1969 roku. W realizacji pomógł producent Gus Dudgeon, znany ze współpracy z Eltonem Johnem. Premiera odbyła się 11 lipca, czyli 9 dni przed lądowaniem Apollo 11 na Księżycu.

W Anglii wszyscy myślą, że napisałem ten utwór z powodu lądowania na Księżycu, ponieważ było o tym głośno w tym samym czasie – tłumaczył na łamach „Performing Songwriter” David Bowie. – Tak jednak nie było. Napisałem ten numer po obejrzeniu „Odysei”, która była wspaniała. Byłem na haju, kiedy poszedłem zobaczyć film i było to dla mnie objawienie. Piosenka zaczęła ze mnie wychodzić. Brytyjska telewizja podłapała utwór, a następnie szybko zaczęła go wykorzystać przy okazji prezentacji materiałów z lądowania na Księżycu. Był to szczęśliwy zbieg okoliczności.

BBC zaczęło puszczać piosenkę przy okazji swych materiałów relacjonujących wyprawę Neila Armstronga, Buzza Aldrina i Michaela Collinsa na Księżyc. Podobno jednak dopiero, gdy astronauci bezpiecznie wrócili na Ziemię.

Jestem pewien, że nie wsłuchali się w tekst – dodał Bowiem. – Oczywiście, cieszę się, że tego nie zrobili.

Jubileuszowe rarytasy

Z okazji 50-lecia „Space Oddity” do sprzedaży trafił podwójny 7-calowy singel z nowymi miksami nagrania przygotowanymi przez producenta Tony’ego Visconti.

Podwójny 7-calowy singel „Space Oddity” dostępny jest w boksie zawierającym dwustronny plakat przedstawiający reklamę „Space Oddity”, jak również zdjęcie Davida Bowiego zrobione 30 listopada 1969 roku przez Raya Stevensona, podczas koncertu Save Rave ’69 w londyńskim Palladium. W zestawie znalazła się również karta informacyjna oraz kopia zdjęcia wykonanego przez Jojanneke Claassen podczas sesji promocyjnej „Space Oddity”.

Okładkę, jak również okrągłą naklejkę na płycie, opatrzono oryginalnym logo Philipsa. W drodze wyjątku firma pozwoliła wykorzystać logo specjalnie na potrzeby tego jubileuszowego wydawnictwa. Singel pochodzi z oryginalnej, analogowej taśmy. Koperta, w której znajduje się płyta z nowymi miksami Tony’ego Visconti, została zaprojektowana z wykorzystaniem innego niż to na plakacie zdjęcia z sesji Raya Stevensona z koncertu Save Rave ’69.

David Bowie „Space Oddity” (new mix)

David Bowie „Space Oddity” (anniversary edition)

David Bowie – „Space Oddity”

Ground Control to Major Tom
Ground Control to Major Tom
Take your protein pills and put your helmet on
Ground Control to Major Tom
Commencing countdown, engines on
Check ignition and may God’s love be with you
Ten, Nine, Eight, Seven, Six, Five, Four, Three, Two, One, Lift off
This is Ground Control to Major Tom
You’ve really made the grade
And the papers want to know whose shirts you wear

Now it’s time to leave the capsule if you dare
This is Major Tom to Ground Control
I’m stepping through the door
And I’m floating in a most peculiar way
And the stars look very different today
For here
Am I sitting in a tin can
Far above the world
Planet Earth is blue
And there’s nothing I can do
Though I’m past one hundred thousand miles
I’m feeling very still
And I…


David Bowie – „Space Oddity”
Data premiery: 11 lipca 1969
Autorzy piosenki: David Bowie
Liczba odsłon Spotify: 140 104 856
Liczba odsłon YouTube: 43 913 587 

David Bowie – Space Oddity (2019 Mix) [Official Video]

David Bowie – Space Oddity (Official Video)

Czytaj też:
9 najlepszych piosenek Davida Bowiego i kogoś innego
David Bowie – „★” („Blackstar”) Recenzja + Video
16 najlepszych piosenek stycznia 2016


Komentarze

Anka Szymla

Mimo młodego wieku Anka Szymla napisała już 7895 recenzji, które ukazywały się m.in. w Onecie i WirtualnejPolsce. Za swoim ulubionym zespołem potrafi pojechać nawet do... Berlina. Nie proście jej o przysługę podczas Australian Open bo jest wtedy mocno niewyspana. Kocha Dave'a Grohla, Roba Zombie, Trenta Reznora i Josha Homme'a. Zapomina o nich szybko gdy Polsat puszcza pierwszą "Szklaną pułapkę", bo najbardziej kocha Bruce'a Willisa z czasów gdy miał jeszcze odrobinę włosów.