Najlepsze, bo polskie: Catz ’n Dogz, Evorevo, Jacek Sienkiewicz, Enchanted Hunters, Król

Enchanted Hunters i Król


Dziś zapraszamy przede wszystkim do tańca. Tak się bowiem poskładało, że polscy artyści umiłowali sobie syntezatory. Kochamy gitary, ale za takie elektroniczne dźwięki na pewno się nie gniewamy.

Catz ’n Dogz – „Wave” feat. ZENSOFLY & Maxville

Catz ’n Dogz rozkręcają się coraz bardziej i coraz bardziej umilają nam to koszmarnie upalne lato. Jeśli uda wam się wykrzesać nieco energii w te obrzydliwie gorące dni, przy „Wave” nie będziecie się mogli powstrzymać przed tańcem. Dokładnie tak, jak bohaterowie klipu.

Płynąć na swojej fali

Idea jest prosta, mianowicie każdy ma pozostać sobą – wyjaśniają artyści. – Płynąć na własnej fali i nie dać się przyćmić. Jako producentom zależy nam na tym, by nasza muzyka szerzyła pozytywną energię. Wiemy, że taniec pomaga zredukować stres, walczyć z lękami i depresją. Muzyka pomaga ponadto nawiązywać kontakty z innymi ludźmi.

Już w lutym 2019 roku przewidywaliśmy, że Catz ’n Dogz będą brylować na letnich festiwalach, acz wówczas typowaliśmy numer „New Love”, który tak jak „Wave” pochodzi z płyty „Friendship”.

Więcej wersji nagrania „Wave” znajdziecie na EP-ce.

Facebook Catz ’n Dogz

Catz 'n Dogz - Wave feat. ZENSOFLY & Maxville (Official Video)

Evorevo – „Bipolar”

Evorevo wprowadza nieco inny, raczej mroczny klimat. Na tle elektronicznych, szybujących dźwięków, a także kilku subtelnych muzycznych smaczków słyszymy narrację i melancholijny refren w wykonaniu Maćka Kurowickiego (Hurt), który w swych tekstach dla Evorevo śpiewa o nieumiejętnościach, wahaniach i niepewnościach.

Piosenka „Bipolar” to prequel tytułowego singla z ostatniej płyty zespołu „Dwubiegunowa”. Powstała jako jedna z pierwszych tworzonych na album, ale w trakcie tworzenia muzyki zastąpiona inną wersją. W tym roku zespół na nowo nagrał ślady wokalne, a następnie zmiksował utwór ponownie.

zmiksował utwór ponownie.

Ślepnąc od świateł

Teledysk jest natomiast remakiem wideo do utworu „Dwubiegunowa”, nakręconego w Berlinie. Za reżyserię i montaż odpowiada Maciej Piórek. Realizatorem zdjęć jest Kamil Płocki. W klipie Maćkowi Kurowickiemu towarzyszy Marta Malikowska, znana z roli Paziny w serialu „Ślepnąc od świateł” (czytaj 12 najlepszych piosenek z serialu „Ślepnąc od świateł” ).

Ty jesteś jak z poza gór i rzek
Wojna, dwubiegunowa miłość
Masz spojrzenie jak sprężynowy nóż
Musisz już iść, musisz już lecieć

Znamy się jak żelazko z duszą
Jak wiatr a z paloną kawą
Logujemy się wszędzie
Zgadzamy na przetwarzanie
Jesteśmy trybem głośno myślącym
Porno-romantycznym wpisem
W miejscu bez zasięgu
Nie ma tu nic, nic, nic

Facebook Evorevo

Jacek Sienkiewicz – „Lightin”

„Lightin” drastycznie różni się od poważnych, eksperymentalnych albumów, które Jacek wydał w tym roku – czytamy w notce. – To lekki, delikatny, melodyjny utwór, który wydaje się idealny na festiwalowe afterparty, ale też na romantyczny wieczór.

Nie tylko przez grzeczność nie zaprzeczymy, bo te pastelowe elektroniczne, plumkające dźwięki dokładnie na takie okazje pasują jak ulał.

Jednorożce, jeże i i tęcza

Towarzyszący piosence teledysk ma przywoływać miłe, ciepłe, beztroskie chwile, jak również przypominać o przyjaźni i miłości. Wygląda mocno amatorsko, ale zakładam, że taki właśnie był zamysł artystyczny. W klipie widzimy zdjęcia rozmaitych ludzi, czasem tańczących, a czasem na przykład z błogim wyrazem twarzy. Jest też jeż, dmuchany jednorożec i tęcza (prawdziwa i na placu Zbawiciela).

Na razie nie wiadomo, czy „Lightin'” to tylko jednorazowy wybryk Jacka Sienkiewicza czy może zapowiedź czegoś większego. Podobno wkrótce się dowiemy.

Facebook Jacka Sienkiewicza


Jacek Sienkiewicz "LIGHTIN" (Recognition)

Enchanted Hunters – „Plan działania”

„Plan działania” promuje nadchodzący album duetu Enchanted Hunters, „Dwunasty dom”, który ukaże się w październiku 2012 roku. Będzie on następcą płyty „Peoria” z 2012 roku.

Znika lód, nie ma pszczół

Piosenka „Plan działania” to rasowe ejtisy, na dodatek w wersji 300 procent normy. Zarówno w wersji muzycznej (syntezatory, chwilami z błyskiem à la Biliński czy inne Kombi), jak i wizualnej (piękne fotomontaże i efekty). Całość, jak na rasowy synthpop przystało, skąpana w melancholii. W tekście natomiast ważkie pytanie, które nurtuje nas wszystkich – jaki jest plan działania.

Poza słodko-smutnym brzmieniem klawiszy, czaruje przede wszystkim dwugłos Enchanted Hunters, czyli Małgorzaty Penkalli i Magdaleny Gajdzicy.

Znika lód
Nie ma pszczół
Umrę sama
Każdy z nas
W innym z miast
Gdzie jest mama?
Wszystko źle
Pytam się
Załamana
Jaki jest plan działania?

Facebook Enchanted Hunters

Enchanted Hunters - Plan Działania (Dwunasty dom, Latarnia Rec. 2019)

Król – „Te smaki i zapachy”

Tak się złożyło, że w dzisiejszej odsłonie „Najlepsze, bo polskie” wyłącznie muzyka elektroniczna. W przypadku Króla to pewne uproszczenie, bo organiczne dźwięki też słychać. Całość z kolei gdzieś na pograniczu synthpopu i… eksperymentalne rocka? Niełatwo Króla zaszufladkować. W zależności od nastroju, piosenka nadaje się albo do tańca, albo do skandowania.

Smaki i zapachy nieumiarkowania

Utwór „Te smaki i zapachy” zapowiada piąty solowy album Króla pod tytułem „Nieumiarkowania”. Płyta ukaże się we wrześniu 2019. Za miks i mastering odpowiada Rafał Smoleń. Muzykę i słowa napisał Błażej Król. Autorem okładki singla jest artysta malarz ZBIOK (Sławomir Czajkowski), odpowiada on także za oprawę graficzną albumu.

Po premierze albumu Król wraz z zespołem wyrusza w trasę koncertową, której szczegóły pod tym adresem.

te smaki i zapachy to my mieszane uczucia hamulce i motory wykrzywione twarze od żucia którą to już noc trzymam się kry dzień bledszy od zatrucia coraz głośniej mówię I ostrzej w zakręty niemiłe stany głębsze odmęty

te smaki i zapachy to my
mieszane uczucia
hamulce i motory
wykrzywione twarze od żucia
którą to już noc trzymam się kry
dzień bledszy od zatrucia

coraz głośniej mówię
I ostrzej w zakręty
niemiłe stany
głębsze odmęty

Facebook Króla

Błażej Król - Te smaki i zapachy (Official Audio)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze