„Ostatnia rodzina”: 8 najlepszych piosenek z filmu

"Ostatnia rodzina" fot. Hubert Komerski/NajlepszePiosenki.pl


Film „Ostatnia rodzina” jeszcze nie trafił do kin, a już jest o nim bardzo głośno. Podobny los powinien spotkać soundtrack.

Każdy kawałek na tym soundtracku i każdy, który jest w filmie ma swoją niepowtarzalną historię – chodzi zarówno o miejsce w sercu członków rodziny Beksińskich, jak i okoliczności, które pozwoliły na to, aby stał się elementem „Ostatniej rodziny” – wyjaśnia reżyser Jan P. Matuszyński. – Od początku było dla nas jasne, że w „Ostatniej rodzinie” musi być świetna muzyka. Takiej słuchali Beksińscy. Taką chcieliśmy mieć w filmie. Wiedzieliśmy też, że jest to niepowtarzalna okazja na stworzenie wyjątkowego soundtracku. To wspaniały kolaż dźwięków. Jedyny w swoim rodzaju.

Dzieło składa się z dwóch krążków. Pierwszy to piosenki, drugie kompozycje muzyki poważnej. Zgodnie z nazwą naszego bloga skupiliśmy się na na pierwszej płycie, czyli na piosenkach. Brakuje np. The Cure, brakuje Bauhaus, Dead Can Dance czy Cocteau Twins, ale i tak ścieżka muzyczna do „Ostatniej rodziny” to znakomita kompilacja pozwalająca przypomnieć sobie audycje Tomka Beksińskiego. Oto 8 – naszym zdaniem – najlepszych piosenek z soundtracku.

8. Budgie – „Parents”

Pełna dramaturgii, genialna pod względem melodii, zmyślna aranżacyjnie rockowa ballada. Nieco dostojna, chwilami bardzo kameralna. Owszem, długa ponad 10-minutowa, typowa dla lat 70., ale z potężnym ładunkiem emocjonalnym. Bardzo osobisty kawałek opowiadający o międzypokoleniowych konfliktach. Numer, który ładnie koresponduje z tematem „Ostatniej rodziny”

7. Marillion – „Lavender”

Znam lepsze i ładniejsze piosenki Marillion (nie, nie „Kayleigh”), ale rozumiem wybór twórców „Ostatniej rodziny”. Jest w tym „dili dili” coś urzekającego, coś pięknie melancholijnego, jednocześnie nawiązującego do dziecięcej niewinności.

6. Talk Talk – „Happiness Is Easy”

Mark Hollis ma chyba najsmutniejszy głos świata i nawet jak śpiewa, że szczęście jest łatwe, trudno mu uwierzyć. Zespół Talk Talk był/jest wspaniały i niesprawiedliwie zapomniany. Piosenka zbudowana z mnóstwa cudownych, drobnych elementów, pięknych dźwięków i ozdobników. Idealna dla wrażliwców.

Talk Talk - HAPPINESS IS EASY - 1986

5. Ultravox – „Dancing With Tears In My Eyes”

Ten akurat konkretny utwór bardziej niż z Tomkiem Beksińskim, kojarzy mi się z Piotrem Stelmachem opowiadającym, że to numer o końcu świata. Za inspirację posłużył strach przed wojną nuklearną. W piosence bohater, na wieść o nadchodzącej zagładzie chce jedynie być w domu z najbliższymi i…tańczyć ze łzami w oczach.


4. Sisters Of Mercy – „This Corrosion”

Sisters Of Mercy to kwintesencja fascynacji Tomka Beksińskiego. Mrok, gotyk, ale i ejtisowe, syntezatorowe brzmienie, nieco mocniejszych dźwięków oraz dziwny, pokręcony, ale jednak romantyzm.

Więcej o „This Corrosion” a także innych piosenkach zespołu Andrew Eldritcha przeczytacie w tekście „11 najlepszych piosenek The Sisters of Mercy”.

3. Closterkeller – „A Ona Ona”

Closterkeller musiało znaleźć się na ścieżce muzycznej „Ostatniej rodziny”. Tomek Beksiński wielokrotnie powtarzał, że to jedyny polski zespół, który naprawdę lubił. Przyjaźnił się też z Anją Orthodox. Reżyser wybrał jedną z delikatniejszych, bardziej lirycznych kompozycji zespołu, słychać w niej jednak rockowo-metalowe zapędy.

2. Joy Division – „Love Will Tear Us Apart”

Kolejny numer i zespół, który – z różnych powodów – bardzo kojarzy się z Tomkiem Beksińskim. Tak przejmująco smutny, może nie w oczywisty sposób, ale spowity mrokiem.

Ian Curtis skomponował „Love Will Tear Us Apart” w czasie trasy koncertowej, gdy wdał się w romans z belgijską reporterką. Po samobójczej śmierci muzyka jego żona, Deborah kazała umieścić tytuł piosenki na nagrobku Curtisa.

Joy Division - Love Will Tear Us Apart [OFFICIAL MUSIC VIDEO]


1. Yazoo – „Don’t Go”

Fantastyczny numer, a Alison Moyet ma tak cudownie potężny, ciepły głos który znakomicie kontrastuje z zimnymi synteaztorami. Niby kolorowa, błyszcząca, wesoła, imprezowa piosenka, ale podskórnie jest tam pewien smutek, gorycz. Kiczowate klawisze i ten niesamowicie organiczny wokal tworzą bajeczną mieszankę.

Ostatnia rodzina
Dystrybutor: Universal Music Polska
Data premiery: 16 września 2016


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze