Piosenki o mamach i dla mam: 11 najlepszychMatka jest tylko jedna, ale utworów o matkach już całkiem sporo, w tym niemało tych naprawdę dobrych. Nie zawsze są słodkie i wesołe (prawdę mówiąc wśród tych wybranych przez nas rzadko), ale mamy nadzieję, że nasze mamy wezmą nam tego za złe. Z najlepszymi życzeniami dla najlepszych mam, najlepsze piosenki o mamach i dla mam.

10. Ashanti – „Mother”

Ashanti dziękuje mami i mówi, jak ją kocha. Utwór zainspirowany autentyczną, silną więzią wokalistki z jej matką. Na pewno jedna z najbardziej miłych piosenek o mamach i dla mam

Ashanti – Mother


9. The Police – „Mother”

Przedziwna rzecz. Aż trudno uwierzyć, słuchając dzisiejszych poczynań Stinga, że maczał palce w czymś takim jak „Mother”. Pewne wyjaśnienie przynosi informacja, że twórcą kawałka był gitarzysta The Police, Andy Summers. – Miałem dość silną matkę, bardzo na mnie skoncentrowaną – opowiadał autor piosenki. – Byłem jej złotym dzieckiem, a fakt, że byłem gwiazdą w The Police spełnieniem jej marzeń. Odczuwałem z jej strony pewną presję.

The Police – Mother [Synchronicity – 1983]

8. Meghan Trainor – „Mom”

Uprzedzaliśmy, że większość piosenek o mamach i dla mam w naszym zestawieniu nie jest słodka ani wesoła, ale poza Ashanti udało nam się przemycić jeszcze jedną. Meghan Trainor śpiewa o tym, jak wspaniała jest jej mama i jak bardzo ją kocha. Rodzicielka gwiazdy na chwilę pojawia się w tym całkiem uroczym doo-wopowym numerze, podczas telefonicznej rozmowy z córką.

Meghan Trainor ft. Kelli Trainor – Mom (Lyrics)

Debra Winger i Shirley MacLaine fot. Najlepszepiosenki.pl

Debra Winger i Shirley MacLaine fot. Najlepszepiosenki.pl

7. Metallica – „Mama Said”

James Hetfield napisał tę lekko country’ową balladę dla swojej mamy, która zmarła na raka, gdy był młody. W smutnym utworze wokalista Metalliki śpiewa, że żałuje, iż nie miał więcej czasu, by spędzić z nią czas.

Metallica – Mama Said [Official Music Video]

6. B.B. King – „Nobody Loves Me But My Mother”

Idę o zakład, że przynajmniej raz w życiu tak pomyśleliście. Fantastyczny, rasowy, klasyczny blues. Nic oddać, nic ująć.

BB King – Nobody loves me but my mother

5. Pink Floyd – „Mother”

Utwór o chłopcu, którego ojciec ginie na wojnie i wychowuje go nadopiekuńcza matka. – Jeśli można coś zarzucić matkom to, że za bardzo troszczą się o swoje dzieci – powiedział Roger Waters. – Za bardzo i za długo. To nie jest portret mojej mamy, ale można przypisać jej kilka cech, prawdopodobnie jak wielu innym matkom.

Nieco więcej o „Mother” można przeczytać w tekście 8 najlepszych piosenek z płyty „The Wall”.


(6)THE WALL: Pink Floyd – Mother

4. Tupac – „Dear Mama”

Tupac napisał piosenkę dla mamy, by wyrazić, jak bardzo wdzięczny jest za trudy, jakie przeszła wychowując go. W nagraniu wykorzystano sample „In All My Wildest Dreams” Joe Sample’a. Teledysk kręcono, gdy Tupac przebywał w więzieniu. W rolę matki rapera, Afeni, wciela się Tracii McGregor.

2Pac – Dear Mama (Official Music Video)

Saoirse Ronan i Laurie Metcalf fot. Najlepszepiosenki.pl

Saoirse Ronan i Laurie Metcalf fot. Najlepszepiosenki.pl

3. Lenny Kravitz – „Always On The Run”

W tytule może nie mamy mamy, ale Lenny Kravitz wielokrotnie powtarza „my mama said”, poza tym piosenka z albumu „Mama Said”, a przede wszystkim diablo dobra. Kapitalna mieszanka, rocka i funku. Soczysta, testosteronowa, z dęciakami i z roznegliżowanym Slashem w klipie. To zresztą Slash był pomysłodawcą kawałka i nawet chciał go nagrać z Guns N’ Roses, ale Steven Adler nie potrafił zagrać takiej partii na bębnach. Gitarzysta zaproponował więc współpracę Lenny’emu Kravitzowi.

Lenny Kravitz – Always On The Run

2. L.L. Cool J – „Mama Said Knock You Out”

Tytuł raperowi podsunęła nie mama, lecz jej mama, czyli babcia. L.L. Cool J nie mógł wymyślić kierunku, w jakim ma podążać utwór, więc babka zasugerowała, by po prostu wszystkich znokautował, stąd „Mama Said Knock You Out”.

Kawałek zapewnił muzykowi Grammy, więc babcia (i mama) na pewno były dumne.

LL Cool J – Mama Said Knock You Out


1. Kate Bush – „Mother Stands for Comfort”

Utwór opowiadający o matce, która chce za wszelką cenę chronić swoje dziecko. – To o matce i jej bardzo silnym instynkcie macierzyńskim – wyjaśniała Kate Bush w wywiadzie z 1985 roku. – Niestety musi chronić syna, który popełnił poważne przestępstwo.

Skoro śpiewa Kate Bush musi być niesamowicie. Piękna, fortepianowa ballada z bardzo nowoczesną jak na tamte czasy produkcją.

Kate Bush – Mother Stands for Comfort

1. Danzig – „Mother”

Owszem, stawiamy znak równości między Kate Bush i Danzig, choć wydaje się to niemożliwe. Dwie zupełnie różne piosenki, ale równie wspaniałe.

Podobno pewną inspiracją dla Glenna Danziga była Tipper Gore, amerykańska działaczka polityczna i społeczna, która – w dużym skrócie i uproszczeniu – doprowadziła do tego, że na płytach pojawiły się naklejki „Parental Advisory”. Bardziej ogólni, numer traktuje o macierzyńskich wyzwaniach.

Więcej o „Mother” przeczytać w z goła innym artykule 😉

Danzig – Mother 93 Live

Edward Furlong i Linda Hamilton fot. Najlepszepiosenki.pl

Edward Furlong i Linda Hamilton fot. Najlepszepiosenki.pl


Komentarze

Anka Szymla

Mimo młodego wieku Anka Szymla napisała już 7895 recenzji, które ukazywały się m.in. w Onecie i WirtualnejPolsce. Za swoim ulubionym zespołem potrafi pojechać nawet do... Berlina. Nie proście jej o przysługę podczas Australian Open bo jest wtedy mocno niewyspana. Kocha Dave'a Grohla, Roba Zombie, Trenta Reznora i Josha Homme'a. Zapomina o nich szybko gdy Polsat puszcza pierwszą "Szklaną pułapkę", bo najbardziej kocha Bruce'a Willisa z czasów gdy miał jeszcze odrobinę włosów.