Wybór pianina cyfrowego

Pianino Cyfrowe fot. muzyczny.pl


Pianino obok gitary należy do najczęściej wybieranych instrumentów do nauki.

Dziś dużo łatwiej jest rozpocząć naukę na tym instrumencie niż miało to miejsce kiedyś. Przede wszystkim dlatego, że z końcem ubiegłego wieku na rynku zaczęły pojawiać się pianina cyfrowe. Pomimo, że te pierwsze produkcje słabo wypadły na tle tych tradycyjnych akustycznych instrumentów, to zbiegiem lat instrumenty te zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością. Dziś natomiast poziom technologiczny jest już na takim poziomie, że pianina cyfrowe coraz wierniej odzwierciedlają pianina akustyczne. Zwłaszcza jeżeli chodzi o brzmienie, to próbki brzmieniowe nawet w tych budżetowych instrumentach są już bardzo wysokiej jakości. Często próbki te są pobierane z wysokiej klasy fortepianów koncertowych dzięki czemu nasze nieduże pianino cyfrowe potrafi zabrzmieć jak ogromny fortepian koncertowy. Oczywiście na jakość tego brzmienia oprócz zaimportowanych próbek duży wpływ ma nagłośnienie, czyli głośniki jakie są zamontowane w danym modelu. Bo pamiętajmy, że nawet najlepszy moduł brzmieniowy nie zabrzmi dobrze na słabych głośnikach.

Kryteria wyboru pianina cyfrowego

Są dwa takie podstawowe kryteria, którymi należy się kierować wybierając pianino cyfrowe: brzmienie i klawiatura. Z tym pierwszym wymogiem jak już powyżej żeśmy napomnieli w dużej mierze Ci znani renomowani producenci bardzo dobrze sobie poradzili. Próbki brzmieniowe nawet w tych tańszych modelach są bardzo dobrej jakości. Natomiast z tym drugim kryterium, czyli klawiaturą różnie bywa. Pamiętajcie, że klawiatura pianina cyfrowego powinna jak najwierniej odzwierciedlać pianino akustyczne. Niestety, zwłaszcza w tych tanich instrumentach cyfrowych mechanizm młoteczkowy znacznie odbiega jakością artykulacyjną i repetycją od mechanizmu stosowanego w pianinach akustycznych. A przecież dobra klawiatura to podstawa., bo to na niej nasze palce będą bezpośrednio pracować. I od jakości klawiatury, jej repetycji zależeć będzie komfort naszego grania i kunszt wykonawczy.


Zalety pianina cyfrowego    

Pianino cyfrowe, pomimo że w stosunku do tradycyjnego w niektórych aspektach wypada gorzej, to ma jednak bardzo dużo niepodważalnych zalet. Przede wszystkim jest dużo tańsze niż pianino akustyczne. Mówimy tu oczywiście o nowych egzemplarzach, gdzie nowe pianino cyfrowe całkiem przyzwoitej marki i klasy można już kupić za ok trzy tysiące złotych. O nowym pianinie akustycznym w takiej cenie możemy tylko sobie pomarzyć. Najtańsze budżetowe pianino akustyczne będzie nas kosztowało ok. 10 tysięcy złotych, więc tu różnica jest znacząca. Kolejną ważną zaletą naszego cyfrowego instrumentu będzie to, że jest zdecydowanie lżejsze. Średnia waga np.: stage-piana wynosi ok 8-10 kg, a pianina tradycyjnego ok. 200 kg. Gabarytowo też zauważymy znaczną różnicę. Na instrument cyfrowy nawet w małym pokoiku zawsze wygospodarujemy miejsce. Z pianinem akustycznym już tak łatwo nie będzie, bo to duży mebel. Następną ważną zaletą pianina cyfrowego, która szczególnie duże znaczenie ma dla osób mieszkających w bloku lub domu wielorodzinnym jest to, że możemy regulować sobie w nim głośność. Jeżeli jest późno, nie chcemy nikomu przeszkadzać, lub zwyczajnie nie chcemy by ktoś nas słyszał, jak ćwiczymy, to możemy ściszyć nasz instrument lub grać używając słuchawek. Tak więc możemy ćwiczyć nawet całą noc nikomu przy tym nie przeszkadzając. Przy tradycyjnym instrumencie i z sąsiadami za ścianą, taka opcja raczej by nie przeszła. I jeszcze jedna z podstawowych zalet naszego piana cyfrowego, to różnorodność brzmieniowa. Pianino cyfrowe fabrycznie jest wyposażone w zestaw brzmień imitujących różnego rodzaju pianina i fortepiany. Zazwyczaj takich brzmień mamy od kilkunastu do kilkudziesięciu, ale to nie wszystko. Możemy dodatkowo np.: zakupić sobie bibliotekę fortepianów koncertowych najbardziej znanych marek i ją zaimportować do naszego instrumentu. Do ostatnia takich podstawowych zalet naszego pianina cyfrowego zaliczymy to, że nie musimy go stroić. 

Zobacz pianina cyfrowe na muzyczny.pl.

Podsumowanie

Pianino cyfrowe jest doskonałą alternatywą w stosunku do tradycyjnego pianina akustycznego. Oczywiście musimy mieć świadomość, że pomimo zbliżonego wyglądu zewnętrznego, to są to jednak instrumenty o zupełnie innej budowie. Nawet te droższe modele cyfrowe pomimo zaaplikowanych różnego rodzajów symulatorów imitujących akustyka nigdy nie będą w stanie w 100 procentach odzwierciedlić pianina tradycyjnego. Podobnie jak pianino akustyczne nigdy nie będzie miało tylu dodatkowych zalet co pianino cyfrowe. Niemniej taki instrument cyfrowy jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które przede wszystkim mają ograniczenia lokalowe czy finansowe. 


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze