11 najlepszych piosenek Iron Maiden

Iron Maiden fot. Najlepszepiosenki.pl

Już za chwilę, już za moment nie jeden, ale dwa (!) koncerty Iron Maiden w Krakowie. Pewnie się tego po nas nie spodziewaliście, ale jesteśmy wielkimi fanami Iron Maiden (noo, przynajmniej połowa z nas;). Owszem, rzadko się z tym zdradzamy, jednak dwa występy w Polsce to wystarczający powód, by dać upust swemu uwielbieniu dla brytyjskiej kapeli. \m/

Wiemy, że wielu szlagierów, klasyków i perełek zabrakło, dlatego możecie się wyżyć – kulturalnie! – i wymieniać inne najlepsze piosenki Iron Maiden w komentarzach 😉

Eddie fot. Najlepszepiosenki.pl

Eddie fot. Najlepszepiosenki.pl

11. „Seventh Son of the Seventh Son”

Nie jest to może najpopularniejszy utwór Iron Maiden, ale zachwyca swym progresywnym majestatem i muzyczną narracją. Ponadto Bruce Dickinson w trakcie tych niemal 10 minut ma okazję zaprezentować pełnię swych wokalnych umiejętności, nawet recytatorskich.

Tak samo zatytułowany album Iron Maiden porusza koncept dobra i zła, piekła i nieba.

Seventh Son of a Seventh Son (2015 Remaster)

10. „Bring Your Daughter… to the Slaughter”

Utwór oryginalnie nagrał Bruce Dickinson na potrzeby filmu „Koszmar z ulicy Wiązów V: Dziecko snów”. Numer tak spodobało się jednak Steve’owi Harrisowi, że doczekaliśmy się też nagrania Iron Maiden.

Mimo niewielkiej promocji przez BBC i zaledwie półtoraminutowej zajawki w „Top of The Pops”, singlowi Iron Maiden udało się dotrzeć na szczyt listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, piosenka w wersji Dickinsona została nagrodzona Złotą Maliną, czyli anty-Oscarem.

Iron Maiden - Bring Your Daughter To The Slaughter (Official Video)

9. „Be Quick or Be Dead”

Ten szybki, dynamiczny, energiczny numer opowiada o politycznych oraz finansowych skandalach, które można było obserwować na początku lat 90., w tym o upadku działającego w ponad 70 krajach Bank of Credit and Commerce International (BCCI). Pisaliśmy już o tym przy okazji tekstu 16 najlepszych piosenek z i inspirowanych obrazem „Szybcy i wściekli 8”.

Iron Maiden - Be Quick Or Be Dead (Official Video)

8. „Run to the Hills”

„Run to the Hills” to wspaniała galopada i niesamowite wrzasko-piski Bruce’a Dickinsona.

Nagranie o konflikcie między europejskimi osadnikami a rdzennymi Amerykanami. Tekst przedstawiony jest z obydwu perspektyw.

Był to pierwszy singel Iron Maiden w top 10 brytyjskiej listy przebojów.

Iron Maiden - Run To The Hills (Official Video)

7. „Aces High”

Ognisty numer, który został napisany został z perspektywy pilota RAF-u, walczącego z Luftwafe podczas Bitwy o Anglię. Na koncertach, oraz w zamieszczonym poniżej klipie, kawałek poprzedza przemówienie Winstona Churchilla.

Nagranie częściowo zostało zainspirowane filmem „Asy przestworzy” („Aces High”) z 1976 roku, w którym zagrali Malcolm McDowell i Christopher Plummer.

Iron Maiden - Aces High (Official Video)

Samolot Iron Maiden fot. Najlepszepiosenki.pl

Samolot Iron Maiden fot. Najlepszepiosenki.pl

6. „The Evil That Men Do”

Nie będę kłamać, to według mnie jedna z najlepszych piosenek Iron Maiden. Zaczyna się niewinnie, balladowo, następnie wraz z przyspieszeniem pojawia się specyficzny mrok, a dalej jakże cudownie przebojowy refren poprzedzony nerwowym wprowadzeniem. Utwór idealny na randkę albo do śpiewania z dziećmi podczas zabawy. Oczywiście, jeśli zapomnimy, że nie jest to kawałek o bajecznych zachodach słońca czy tęczowych jednorożcach.

Tytuł zaczerpnięto z „Juliusza Cezara” Wiliama Szekspira, dokładnie z przemowy Marka Antoniusza do Rzymian.

Wideo do nakręcono w The Forum w Inglewood, w stanie Kalifornia.

Iron Maiden - The Evil That Men Do (Official Video)

5. „2 Minutes to Midnight”

Można nie lubić metalu, ale należy cenić i szanować jego wartość edukacyjną. Był już Churchill i Szekspir, a teraz przy odrobinie wysiłku dowiemy się co nieco o Zegarze Zagłady. O tym bowiem jest numer „2 Minutes to Midnight”. Północ z tytułu oznacza zagładę ludzkości, a liczba minut – stopień zagrożenia nuklearnego.

Niestety, w 2018 roku zegar znów ustawiono na 2 minuty do północy. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w 1953 roku, gdy USA i ZSRR testowały broń termojądrową. Po więcej odsyłamy do artykuły we Wprost.

Iron Maiden - 2 Minutes To Midnight (Official Video)

4. „The Trooper”

No to nauki ciąg dalszy. Ten utwór Iron Maiden nawiązuje do Wojny Krymskiej, a dokładnie do szarży Lekkiej Brygady podczas bitwy pod Bałakławą. Zginęło wówczas 375 koni.

Słowo szarża jak najbardziej pasuje do galopującego utworu „The Trooper”, który zaczyna się od jednego z najbardziej rozpoznawalnych metalowych riffów.

Kto nie słyszał na żywo chóralnego „oOoOOOO”, niech żałuje.

Iron Maiden - The Trooper (Official Video)

3. „Hallowed Be Thy Name”

„Hallowed Be Thy Name”, czyli „Święć się imię Twoje”. Tak jest, to fragment modlitwy Ojcze Nasz.

Jeden z najpopularniejszych, najczęściej granych na żywo kawałków Iron Maiden. Znakomity, wielowątkowy utwór, gdzie epickość idzie w parze z ciężarem.

Podmiotem lirycznym jest człowiek, czekający na egzekucję przez powieszenie.

Kilka linijek zostało zaczerpniętych z numeru „Life’s Shadow” progresywnej formacji Beckett. Wiele lat po premierze, zespół został pozwany przez współtwórców. Sprawa nie trafiła jednak na wokandę i została załatwiona polubownie.

Hallowed Be Thy Name (2015 Remaster)

Iron Maiden fot. Najlepszepiosenki.pl

Iron Maiden fot. Najlepszepiosenki.pl

2. „The Number of the Beast”

Z koszmarów czasem rodzi się coś dobrego. Steve Harris obejrzał „Omen II”, przyśniło mu się coś złego i powstał absolutny metalowy klasyk. To tak w dużym skrócie i uproszczeniu.

Otwierający piosenkę „The Number of the Beast” cytat z Apokalipsy św. Jana czyta aktor Barry Clayton. Fragment Biblii nie pomógł jednak Iron Maiden i ze względu na tytuł oraz okładkę (z Eddiem i diabłem), niektóre grupy religijne ze Stanów uznały Iron Maiden za satanistów.

– Ten utwór jest o śnie, a nie czczeniu szatana – wyjaśniał Harris.

Iron Maiden - The Number Of The Beast (Official Video)

 


 

1. „Fear of The Dark”

Nie tylko flagowy numer Iron Maiden, ale również – proszę mi wierzyć na słowo – absolutny hit na domowych imprezach. Przy odpowiednim procencie wyluzowania, poderwie z kanapy, nawet nie-metalowców.

Wielu wydaje się, że metal to proste granie – szybkie albo ciężkie, może czasem jedno i drugie. „Fear of The Dark” to dowód kompozytorskiego kunsztu, utwór, z którego spokojnie można by wykroić co najmniej 4 najlepsze piosenki Iron Maiden.

Fear of the Dark (2015 Remaster)

Iron Maiden

Wykonawcy: Iron Maiden|Tremonti
Miejsce: Kraków, Tauron Arena
Data: 27 lipca 2018
Organizator: Live Nation

Iron Maiden

Wykonawcy: Iron Maiden|Tremonti
Miejsce: Kraków, Tauron Arena
Data: 28 lipca 2018
Organizator: Live Nation

Iron Maiden - Legacy Of The Beast Tour

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze