11 najlepszych piosenek Iron Maiden

Iron Maiden fot. Najlepszepiosenki.pl

Już za chwilę, już za moment nie jeden, ale dwa (!) koncerty Iron Maiden w Krakowie. Pewnie się tego po nas nie spodziewaliście, ale jesteśmy wielkimi fanami Iron Maiden (noo, przynajmniej połowa z nas;). Owszem, rzadko się z tym zdradzamy, jednak dwa występy w Polsce to wystarczający powód, by dać upust swemu uwielbieniu dla brytyjskiej kapeli. \m/

Wiemy, że wielu szlagierów, klasyków i perełek zabrakło, dlatego możecie się wyżyć – kulturalnie! – i wymieniać inne najlepsze piosenki Iron Maiden w komentarzach 😉

Eddie fot. Najlepszepiosenki.pl

Eddie fot. Najlepszepiosenki.pl

11. „Seventh Son of the Seventh Son”

Nie jest to może najpopularniejszy utwór Iron Maiden, ale zachwyca swym progresywnym majestatem i muzyczną narracją. Ponadto Bruce Dickinson w trakcie tych niemal 10 minut ma okazję zaprezentować pełnię swych wokalnych umiejętności, nawet recytatorskich.

Tak samo zatytułowany album Iron Maiden porusza koncept dobra i zła, piekła i nieba.


10. „Bring Your Daughter… to the Slaughter”

Utwór oryginalnie nagrał Bruce Dickinson na potrzeby filmu „Koszmar z ulicy Wiązów V: Dziecko snów”. Numer tak spodobało się jednak Steve’owi Harrisowi, że doczekaliśmy się też nagrania Iron Maiden.

Mimo niewielkiej promocji przez BBC i zaledwie półtoraminutowej zajawki w „Top of The Pops”, singlowi Iron Maiden udało się dotrzeć na szczyt listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, piosenka w wersji Dickinsona została nagrodzona Złotą Maliną, czyli anty-Oscarem.

9. „Be Quick or Be Dead”

Ten szybki, dynamiczny, energiczny numer opowiada o politycznych oraz finansowych skandalach, które można było obserwować na początku lat 90., w tym o upadku działającego w ponad 70 krajach Bank of Credit and Commerce International (BCCI). Pisaliśmy już o tym przy okazji tekstu 16 najlepszych piosenek z i inspirowanych obrazem „Szybcy i wściekli 8”.

8. „Run to the Hills”

„Run to the Hills” to wspaniała galopada i niesamowite wrzasko-piski Bruce’a Dickinsona.

Nagranie o konflikcie między europejskimi osadnikami a rdzennymi Amerykanami. Tekst przedstawiony jest z obydwu perspektyw.

Był to pierwszy singel Iron Maiden w top 10 brytyjskiej listy przebojów.

7. „Aces High”

Ognisty numer, który został napisany został z perspektywy pilota RAF-u, walczącego z Luftwafe podczas Bitwy o Anglię. Na koncertach, oraz w zamieszczonym poniżej klipie, kawałek poprzedza przemówienie Winstona Churchilla.

Nagranie częściowo zostało zainspirowane filmem „Asy przestworzy” („Aces High”) z 1976 roku, w którym zagrali Malcolm McDowell i Christopher Plummer.

Samolot Iron Maiden fot. Najlepszepiosenki.pl

Samolot Iron Maiden fot. Najlepszepiosenki.pl

6. „The Evil That Men Do”

Nie będę kłamać, to według mnie jedna z najlepszych piosenek Iron Maiden. Zaczyna się niewinnie, balladowo, następnie wraz z przyspieszeniem pojawia się specyficzny mrok, a dalej jakże cudownie przebojowy refren poprzedzony nerwowym wprowadzeniem. Utwór idealny na randkę albo do śpiewania z dziećmi podczas zabawy. Oczywiście, jeśli zapomnimy, że nie jest to kawałek o bajecznych zachodach słońca czy tęczowych jednorożcach.

Tytuł zaczerpnięto z „Juliusza Cezara” Wiliama Szekspira, dokładnie z przemowy Marka Antoniusza do Rzymian.

Wideo do nakręcono w The Forum w Inglewood, w stanie Kalifornia.

5. „2 Minutes to Midnight”

Można nie lubić metalu, ale należy cenić i szanować jego wartość edukacyjną. Był już Churchill i Szekspir, a teraz przy odrobinie wysiłku dowiemy się co nieco o Zegarze Zagłady. O tym bowiem jest numer „2 Minutes to Midnight”. Północ z tytułu oznacza zagładę ludzkości, a liczba minut – stopień zagrożenia nuklearnego.

Niestety, w 2018 roku zegar znów ustawiono na 2 minuty do północy. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w 1953 roku, gdy USA i ZSRR testowały broń termojądrową. Po więcej odsyłamy do Wikipedii.

4. „The Trooper”

No to nauki ciąg dalszy. Ten utwór Iron Maiden nawiązuje do Wojny Krymskiej, a dokładnie do szarży Lekkiej Brygady podczas bitwy pod Bałakławą. Zginęło wówczas 375 koni.

Słowo szarża jak najbardziej pasuje do galopującego utworu „The Trooper”, który zaczyna się od jednego z najbardziej rozpoznawalnych metalowych riffów.

Kto nie słyszał na żywo chóralnego „oOoOOOO”, niech żałuje.

3. „Hallowed Be Thy Name”

„Hallowed Be Thy Name”, czyli „Święć się imię Twoje”. Tak jest, to fragment modlitwy Ojcze Nasz.

Jeden z najpopularniejszych, najczęściej granych na żywo kawałków Iron Maiden. Znakomity, wielowątkowy utwór, gdzie epickość idzie w parze z ciężarem.

Podmiotem lirycznym jest człowiek, czekający na egzekucję przez powieszenie.

Kilka linijek zostało zaczerpniętych z numeru „Life’s Shadow” progresywnej formacji Beckett. Wiele lat po premierze, zespół został pozwany przez współtwórców. Sprawa nie trafiła jednak na wokandę i została załatwiona polubownie.

Iron Maiden fot. Najlepszepiosenki.pl

Iron Maiden fot. Najlepszepiosenki.pl

2. „The Number of the Beast”

Z koszmarów czasem rodzi się coś dobrego. Steve Harris obejrzał „Omen II”, przyśniło mu się coś złego i powstał absolutny metalowy klasyk. To tak w dużym skrócie i uproszczeniu.

Otwierający piosenkę „The Number of the Beast” cytat z Apokalipsy św. Jana czyta aktor Barry Clayton. Fragment Biblii nie pomógł jednak Iron Maiden i ze względu na tytuł oraz okładkę (z Eddiem i diabłem), niektóre grupy religijne ze Stanów uznały Iron Maiden za satanistów.

– Ten utwór jest o śnie, a nie czczeniu szatana – wyjaśniał Harris.


1. „Fear of The Dark”

Nie tylko flagowy numer Iron Maiden, ale również – proszę mi wierzyć na słowo – absolutny hit na domowych imprezach. Przy odpowiednim procencie wyluzowania, poderwie z kanapy, nawet nie-metalowców.

Wielu wydaje się, że metal to proste granie – szybkie albo ciężkie, może czasem jedno i drugie. „Fear of The Dark” to dowód kompozytorskiego kunsztu, utwór, z którego spokojnie można by wykroić co najmniej 4 najlepsze piosenki Iron Maiden.

Iron Maiden

Wykonawcy: Iron Maiden|Tremonti
Miejsce: Kraków, Tauron Arena
Data: 27 lipca 2018
Organizator: Live Nation

Iron Maiden

Wykonawcy: Iron Maiden|Tremonti
Miejsce: Kraków, Tauron Arena
Data: 28 lipca 2018
Organizator: Live Nation

Komentarze

Anka Szymla

Mimo młodego wieku Anka Szymla napisała już 7895 recenzji, które ukazywały się m.in. w Onecie i WirtualnejPolsce. Za swoim ulubionym zespołem potrafi pojechać nawet do... Berlina. Nie proście jej o przysługę podczas Australian Open bo jest wtedy mocno niewyspana. Kocha Dave'a Grohla, Roba Zombie, Trenta Reznora i Josha Homme'a. Zapomina o nich szybko gdy Polsat puszcza pierwszą "Szklaną pułapkę", bo najbardziej kocha Bruce'a Willisa z czasów gdy miał jeszcze odrobinę włosów.