„Szybcy i wściekli 7” okazali się wielkim sukcesem. Podobnie jak towarzysząca im ścieżka muzyczna (przeczytaj więcej w teście „10 najlepszych piosenek z filmu ‚Szybcy i wściekli 7′”). Jeszcze przed premierą w Polsce wiadomo było, że ósma cześć kinowej serii, pierwsza bez Paula Walkera, to także hit. Produkcja po pierwszym weekendzie w kinach w 63 krajach pobiła kilka rekordów, w tym najlepsze globalne otwarcie z wynikiem 532,5 mln dolarów. Jest wielce prawdopodobne, że soundtrack także okaże się przebojem, ale póki co stworzyliśmy własny. Oto najlepsze piosenki z filmu „Szybcy i wściekli 8” oraz nim zainspirowane.
16. Budgie – „Breadfan”
Nie jest to pewnie najszybszy riff i numer świata, ale gdy tylko pomyślałam o jakimś rozpędzonym kawałku dla szybkich i wściekłych, klasyk Budgie był jednym z pierwszych, który przyszedł mi do głowy.
Piosenka traktuje o pieniądzach, o tym, co i ile znaczą dla ludzi oraz o dylematach moralnych z nimi związanych.
Swego czasu całkiem udany cover popełniła Metallica.
15. Lil Uzi Vert, Quavo & Travis Scott – „Go Off”
Jeden z potencjalnych hitów z soundtracku „Szybkich i wściekłych 8”. Syntetyczne beaty, autotune’owe wokale. Niby trzech raperów, a jednak sporo tu melodii.
14. Young Thug, 2 Chainz, Wiz Khalifa & PnB Rock – „Gang Up”
Nieco bardziej oldschoolowy hiphopowy kawałek, choć niekoniecznie w refrenie, gdzie pojawia się sporo nowoczesnych, elektronicznych patentów. Współczesny rapowy kawałek w elektronicznej otoczce.
13. Queens Of The Stone Age – „Feel Good Hit Of The Summer”
To drugi rozpędzony, a raczej rozpędzający się, z adrenalinowych numerów, który przyszedł mi do głowy. Na dodatek w klipie mamy człowieczka jadącego autem po pustej drodze.
W chórkach śpiewa Rob Halford z Judas Priest, który akurat był w studiu obok, gdy Queens Of The Stone Age nagrywali utwór.
12. Drake – „Keep The Family Close”
Nie zapominajmy, że cała seria „Szybcy i wściekli” jest tak naprawdę o rodzinie. Rodzinie, którą w nowym filmie Dom zdradza pod wpływem uwodzicielskiej blondyny (Charlize Theron). O tym mniej więcej jest właśnie piosenka Drake’a. O problemach z zaufaniem do najbliższych. O tym, jak tzw. przyjaciele znikają, gdy ich naprawdę potrzebujemy.
11. Pitbull & J Balvin – „Hey Ma” (feat. Camila Cabello)
Bez latynoskich klimatów nie ma „Szybkich i wściekłych”. Te na ścieżce muzycznej do ósmej odsłony zapewniają Pitbull, J Balvin oraz Camila Cabello, do niedawna wokalistka Fifth Harmony. Wybór 20-latki do piosenki nie był raczej przypadkowy. Dziewczyna urodziła się w Hawanie, gdzie kręcono część scen do najnowszego filmu.
10. Hey – „Prędko, prędzej”
Oczywiście szybcy i wściekli chcą jeździć prędko, prędzej. Może nie jest to najłatwiejsze zadanie, ale jesteśmy sobie w stanie wyobrazić Vina Diesela na przejażdżce przy dźwiękach Heya. Może „Prędko, prędzej” do ścigania się nie nadaje, ale do spokojniejszej jazdy, na pewno. Bo to po prostu świetna piosenka do wszystkiego. Rockowa, fajnie przełamana elektronicznym klawiszem.
9. Snow Patrol – „Chasing Cars”
Skoro już mówimy o ściganiu… – „Chasing Cars” to najbardziej niewinna i bezpośrednia piosenka o miłości, jaką napisałem – wyjaśnia wokalista, Gary Lightbody. No, co…?!? Dom (Vin Diesel) przecież kocha Letty (Michelle Rodriguez);)
Balladowy numer już się sprawdził na ekranie, choć w nieco innym kontekście niż „Szybcy i wściekli”, bo w… „Chirurgach” i „Pogodzie na miłość”;)
8. Iron Maiden – „Be Quick Or Be Dead”
Hasło „be quick or be dead” to po prostu kwintesencja, istota „Szybkich i wściekłych”. Hicior Iron Maiden opowiada jednak o poważnych sprawach, dokładnie rzecz biorąc o politycznych i ekonomicznych skandalach, szczególnie o aferze Bank of Credit and Commerce International (BCCI). Działający w 70 krajach bank upadł, mając 18 miliardów dolarów zadłużenia wobec swoich klientów.
7. G-Eazy & Kehlani – „Good Life”
Pogodna, pełna pozytywnych wibracji piosenka, o tym, że życie czasem jest dobre. – Świetnie nam się razem pracowały, bo znam ją od dawna, Kehlani ma wspaniałą energię, a o to chodzi w tej piosence – zapewniał raper.
6. Queen Latifah – „Fast Car” (feat. Missy Elliott)
Auta szybkich i wściekłych są oczywiście szybkie. Takie, jakimi jeżdżą Queen Latifah i pojawiający się w klipie Common, Robin Thicke i jego ówczesna żona Paula Patton. Wideo nakręcono na torze wyścigowym w South Belmar, w New Jersey. – Po prostu poprosiłam, żeby wystąpili w teledysku i się pojawili, mimo, że są bardzo zajęci – opowiadała raperka. – Mogli sobie pojeździć Mustangami i wciskać gaz do dechy, a to zawsze duża frajda.
5. Dawid Podsiadło – „Pastempomat”
Dawid wyjaśniał to już kilka razy. Pastempomat, to po prostu zbitka słów pas i tempomat. Dziewczyna wokalisty nie mogła zrozumieć, co śpiewa, co to za pastempomat (w tekście wyrazy pojawiają się obok siebie „Odnajdę swój pas, tempomat, bieg”) i stąd tytuł. Tempomat to urządzenie utrzymujące stałą prędkość podczas jazdy, czyli coś, czego szybcy i wściekli raczej nie używają;)
4. Charli XCX – „Vroom Vroom”
Vroom vroom to zapewne ulubiony dźwięk szybkich i wściekłych. Dodatkowo ten utwór, ze swym miękkim rytmem, naprawdę by pasował do filmu, choć nieco dziwaczne, lekko hiphopowe zwrotki bardziej niż popowy refren z wysokim kobiecym wokalem.
Za produkcję kawałka odpowiadała Sophie. – Po prostu się wygłupiałyśmy i robiłyśmy, co nam przyszło do głowy – wspominała Charli XCX.
3. Demi Lovato – „Kingdom Come” (feat. Iggy Azalea)
Przebojem poprzedniej części „Szybkich i wściekłych” było „See You Again” Wiza Khalify i Charliego Putha. Tę rolę w najnowszej części ma okazję przejąć pełna dramaturgii, napompowana emocjami i wokalnymi popisami piosenka „Kingdom Come”. Podniosły klimat nagrania równoważy surowy rap Iggy Azalea.
2. Prophets of Rage – „Prophets Of Rage”
My tu gadu gadu o szybkich autach, ściganiu się, prędkości, a przecież jest jeszcze wściekłość. O piosenki ze słowem furious nie jest łatwo, dlatego postawiliśmy na muzyczne ucieleśnienie wściekłości. Dwie najbardziej gniewne kapele (Public Enemy i Rage Against The Machine – nazwy mówią same na siebie) połączone w jedną (+ jeszcze Cypress Hill). Jest coś w riffach Toma Morello, co sprawia, że niemal automatycznie zaciskamy pięść.
„Prophets Of Rage” to nowa wersja kawałka Public Enemy z 1983 roku. Teledysk zawiera ujęcia zarejestrowane podczas koncertu kapeli w więzieniu w Norco w Kalifornii czy demonstracji podczas konwencji Partii Republikańskiej w Cleveland.
1. Męskie Granie Orkiestra – „Wataha”
Jak już mówiliśmy, dla szybkich i wściekłych najważniejsza jest rodzina. Czasem jednak bardziej niż rodzinę przypominają – tak, jest, zgadliście – watahę. Niebezpieczne stado. Ciekawostka: Dawniej słowo wataha oznaczało uzbrojoną gromadę rabusiów.
Nad piosenką przewodnią ostatniej edycji Męskiego Grania już się rozwodziliśmy, więc pokornie odsyłamy do tekstu „7 najlepszych polskich piosenek czerwca 2016”. Dodamy tylko, że ta energia pasuje do „Szybkich i wściekłych” – I mocniej! Znów chce się żyć! I mocniej!