12 najlepszych piosenek Kendricka Lamara

Kendrick Lamar fot. Universal Music Polska/NajlepszePiosenki.pl


Kendrick Lamar to dziś najgorętsze nazwisko inteligentnego hip-hopu. Najnowszy album rapera „To Pimp a Butterfly” trafił na pierwsze miejsce sprzedaży w wielu krajach. Artysta otrzymał dwie nagrody Grammy za kompozycję „i”. Już wkrótce Kendricka Lamara będzie można zobaczyć na krakowskich Błoniach podczas Kraków Live Festival 2015.

„A.D.H.D”

Tytuł piosenki nie odnosi się bezpośrednio do zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, lecz do młodzieńców urodzonych podobnie jak Kendrick Lamar w latach 80., którzy maja dużą tolerancję na różnego rodzaju substancje odurzające z powodu epidemii cracku. Temat piosenki jak to u Kemdricka Lamara nie jest więc wesoły.

Klip został zrealizowany specjalnie tak by nie pojawiały się w nim żadne wizualne odniesienia do narkotyków.

Za produkcję kawałka odpowiada Sounwave.

Zdaniem Erika Duckera z NPR to jedna z trzech najlepszych piosenek Kendricka Lamara.

Kendrick Lamar - A.D.H.D (Official Video)SchoolBoy Q – „Collard Greens” ft. Kendrick Lamar

Pierwszy singel ze znakomitego debiutu SchoolBoya Q, który z Kendrickiem Lamarem tworzył grupę Black Hippy. Choć piosenka jest dość hedonistyczna w wymowie i opowiada o paleniu marihuany Kendrick Lamar znany jest z tego (co u raperów jest dość wyjątkowe), że nie używa środków odurzających. Wersy Lamara zostały napisane po części w języku hiszpańskim i francuskim. SchoolBoy Q przyznał, że nie ma pojęcia o czym śpiewa Lamar.

W klipie gościnnie pojawia się raper Macklemore.

SchoolBoy Q - Collard Greens (Explicit) (Official Music Video) ft. Kendrick Lamar

„Bitch, Don’t Kill My Vibe”

Piąty singel z albumu „good kid, m.A.A.d city”. W piosence miała się pojawić Lady Gaga, ale w końcu się nie pojawiła ze względu na konflikt terminów.

Kendrick Lamar raczej tego nie żałował gdyż doskonale widział, że udało mu się z pomocą Sounwave’a stworzyć znakomitą kompozycję.

W klipie występuje aktor Mike Epps jako pastor oraz Juicy J i Jay Rock.

Na końcu teledysku pojawia się tekst: „Death to Molly”. Jak wiadomo Kendrick Lamar jest przeciwnikiem używania narkotyków, a tekst ten odnosi się do specyfiku o nazwie MDMA popularnie nazywanego ecstasy. Zdaniem Lamara słówko „Molly” oznaczające w slangu właśnie ten narkotyk jest nadużywane przez twórców hiphopowych.

Kendrick Lamar - Bitch, Don't Kill My Vibe (Explicit)

Miguel – „How Many Drinks?” (Remix) ft. Kendrick Lamar

Dwie największe gwiazdy nowej czarnej muzyki w jednym kawałku. Miguel to król pełnego erotyzmu R’n’B, a Kendrick Lamar największa gwiazda inteligentnego hip-hopu.

Piosenka opowiada o tym ile drinków potrzeba dziewczynie by poszła z bohaterem do łóżka.
Kendrick Lamar w swoich wersach odwołuje się do swojej kompozycji „Swimming Pools (Drank)”, której tematem także jest alkohol.

Miguel - How Many Drinks? (Remix) ft. Kendrick Lamar

„HiiiPoWeR”

„HiiiPoWeR” to piosenka manifest. Trzy „i” w tytule są symbolem „serca, honoru i szacunku”, które „powinny być obecne w życiu każdego człowieka”. „HiiiPoWeR” to także ruch protestu przeciwko kulturze amerykańskiej, także tej hiphopowej.

Kendrick Lamar napisał piosenkę po tym jak we śnie nawiedził go Tupac. Legendarny raper miał powiedzieć Lamarowi by ten nie pozwolił umrzeć głoszonym przez niego ideom.

W klipie na początku pojawia się adnotacja dotycząca właśnie tego spotkania z Tuapkiem (Lesane Parish Crooks). W podprogowym przekazie na początku klipu można też zobaczyć Malcolma X unoszącego w górę trzy palce. Podczas wykonywania tej piosenki na koncertach Kendrick Lamar także wznosi trzy palce do góry.

Współkompozytorem „HiiiPoWeR” jest J.Cole.

Kendrick Lamar - Hiii Power [Official Music Video] (Illuminati Diss)

„Blow My High (Members Only)”

Tym razem Kendrick Lamar oddaje hołd paniom. Główną bohaterka jest Aaliyah, twórca wspomina też o Lisie Lopes (Left Eye). Obie panie zginęły tragicznie i obie są symbolem bezkompromisowości w muzyce.

Kendrick Lamar - Blow My High (Official Lyrics Video) (Members Only)

„The Recipe” ft. Dr. Dre

Choć Kendrick Lamar sam nie pali marihuany w tej piosence jednak jest do niej nastawiony dość ciepło. Wszystko to zapewne za sprawą znamienitego gościa, legendarnego Dr. Dre. Choć autorem kompozycji jest Scoop DeVille ewidentnie słychać w niej wpływy stylu Dr. Dre. Jako sample wykorzystano piosenkę „Meet the Frownies” Twin Sister.


Kendrick Lamar - The Recipe (Lyric Video) ft. Dr. Dre

„Swimming Pools (Drank)”

Tym razem mamy piosenkę o upijaniu się i znowu wkraczamy na terytorium dobrze zbadane przez Kendricka Lamara. Jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi raper przestał palić i pić (w każdym razie w dużych dawkach) w wieku 16-17 lat.

Widzę co się dzieje z moimi przyjaciółmi i z moją rodziną gdy palą i piją – mówi Kendrick Lamar. – Kompletnie im odbija i robią się agresywni. Wiem, że ta agresja jest też we mnie. Nie mowie, że nie zdarza mi się wypić kieliszka wina przy specjalnej okazji, ale utrata kontroli to nie jest zbyt dobry pomysł.

Muzykę napisał T-Minus, który często pracuje z Drakiem. „Swimming Pools (Drank)” to drugi singel z albumu „good kid, m.A.A.d city”.

Kendrick Lamar - Swimming Pools (Drank) (Clean)

„i”

O tej piosence pisaliśmy już… dwa razy – przy okazji „8 najlepszych piosenek października 2014” oraz „27 najlepszych piosenek 2014 roku”. W tym drugim zestawieniu pozwoliliśmy sobie nawet na umieszczenie tej kompozycji na pierwszym miejscu.

Kendrick Lamar - i (Official Video)

„Money Trees” ft. Jay Rock

Piosenka opowiada o młodzieńczych latach Kendricka Lamara, życiu w Compton z kumplami, gdy jedyne co się dla nich liczyło to pieniądze. W utworze gościnnie rapuje Jay Rock, z którym Lamar występował w grupie Black Hippy oraz Anna Wise z grupy Sonnymoon.

W czerwcu 2015 roku Jay Rock wypuścił sequel piosenki „Money Trees Deuce”. Nie pojawia się w niej jednak Kendrick Lamar.

Kendrick Lamar - Money Trees ft. Jay Rock (Music Video)

Flying Lotus – „Never Catch Me” ft. Kendrick Lamar

Jak przystało na Flying Lotusa kompozycja jest dość eksperymentalna. Piosenka pochodzi z albumu „You’re Dead!” z 2014 roku, który w wielu czasopismach zyskał najwyższe oceny.

Flying Lotus - Never Catch Me ft. Kendrick Lamar

„Alright”

Najnowsze dzieło Kendricka Lamara, które zdążyło wzbudzić już sporo kontrowersji. Po tym jak artysta wykonał piosenkę podczas BET Awards na zdewastowanym policyjnym samochodzie, Geraldo Rivera, komentator Fox News stwierdził, że hip-hop jest bardziej szkodliwy dla czarnych mieszkańców Ameryki niż rasizm.

Jak można piosenkę, która opowiada o nadziei zmienić w mowę nienawiści? – odpowiedział na oskarżenia Kendrick Lamar. – Przesłanie tej piosenki jest jednoznaczne. Brzmi ono: „wszystko będzie dobrze” a nie „będziemy zabijać ludzi”. To jest nasza muzyka. W ten sposób wyrażamy siebie. Zamiast wyjść na ulicę i mordować, idziemy do studia i nagrywamy muzykę mając nadzieje, że te dzieciaki, które znam z mojej okolicy znajdą w tym inspirację.

Kendrick Lamar - Alright (Official Music Video)

Kraków Live Festival 2015
Wykonawcy: Aurora | Bokka | Foals | Future Islands | Georgia | Kamp! | Kendrick Lamar | Low Roar | Mø | Rasmentalism | Ratatat | Rudimental | Taco Hemingway | The Maccabees | TV On The Radio | Viet Cong | Wild Beasts
Miejsce: Kraków, Błonia
Data: 20-22.08.2015
Organizator: Alter Art


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze