Billie Eilish: 11 najlepszych piosenek

Billie Eilish fot. NajlepszePiosenki.pl


Billie Eilish nie chodziła do szkoły, bo jej rodzice uważali, że sama powinna decydować o tym, czego się chce uczyć i kształcili ją w domu. Mając 17 lat artystka z Kalifornii wydała album, który w wielu podsumowaniach roku znajdzie się na pierwszej pozycji. Chodzi o płytę „When We All Fall Asleep, Where Do We Go?”, która ukazała się w ostatni piątek, 29 marca 2019 roku.

11. „Wish You Were Gay”

Billie Eilish śpiewa w piosence m.in. „Don’t say I’m not your type, just say I’m not your preferred sexual orientation” („Nie mów, że nie jestem w Twoim typie, powiedz, że masz inne preferencje seksualne”).

Artystka napisała te piosenkę mając 14 lat. Opowiada ona o niespełnionej miłości wokalistki. Chłopak, w którym była szaleńczo zakochana (ten nie zwracał na nią uwagi) faktycznie okazał się gejem.

Billie Eilish - wish you were gay (Live)

10. „Ilomilo”

„Ilomilo” podobnie jak „Xanny” oraz „Bury A Friend” to piosenka poruszająca temat przedwczesnej śmierci przyjaciół wokalistki. Billie Eilish ostatnio w jednym w wywiadów powiedziała, że nie chce już by jej przyjaciele umierali z powodu przedawkowania narkotyków. Wokalistka opowiadała też o raperze XXXTentacion, z którym się przyjaźniła (został zamordowany w ubiegłym roku).

Billie Eilish - ilomilo (Lyrics)

9. „When I Was Older”

„When I Was Older” pochodzi z albumu inspirowanego filmem „Roma”, przygotowanego przez reżysera Alfonso Cuarona. Nie chcemy Was zniechęcać do płyty bo z pewnością jest to ciekawa pozycja, ale dla nas kompozycja Billie Eilish to największy skarb tego wydawnictwa. Pisaliśmy zresztą już o tej pełnej niewymuszonego uroku piosnce przy okazji tekstu „12 najlepszych piosenek gwiazd 2019 roku”.

Billie Eilish - WHEN I WAS OLDER (Music Inspired By The Film ROMA/Audio)

8. Billie Eilish feat. Khalid – „Lovely”

O tym uroczym duecie pisaliśmy przy okazji tekstu „12 najlepszych piosenek z serialu „Trzynaście powodów”” więc zachęcamy do przeczytanie tego tekstu. Billy należą się pochwały za dobieranie współpracowników. Poza Khalidem artystce udało się namówić do wspólnego nagrywania inną wyjątkową artystkę, Rosalię (czekamy niecierpliwie na efekty tej kolaboracji).

Billie Eilish, Khalid - lovely

Billie Eilish, koncert "Where Do We Go? The Livestream"
Billie Eilish fot. Universal Music Polska

7. „Bad Guy”

„Bad Guy” to najnowsze dzieło Billie Eilish. Amerykanka zaprezentował teledysk dokładnie z dniu premiery płyty „When We All Fall Asleep, Where Do We Go?”, czyli 29 marca 2019 roku. „Bad Guy” estetycznie zbliżone jest do wcześniejszych dokonań wokalistki, acz ma w sobie więcej pierwiastka popowego i nieco więcej niż zazwyczaj dowcipu. Chris DeVille z serwisu Stereogum nawał kompozycję „stonowaną petardą”.

Podobnie jest z klipem w reżyserii Dave’a Meyersa. Powraca w nim motyw rozcieranych płynów na twarzy Billie (tym razem jest to czerwona farba imitująca krew), ale większość teledysku ma raczej wymowę pastiszowo-dowcipną. Klip zaczyna się zresztą od tego, że Billie Eilish wyciąga z ust nakładkę na zęby Invisalign, które jest jej małą obsesją.

Billie Eilish - bad guy

6. „Bellyache”

Billie Eilish boli brzuch, choć myślała, że poczuje się lepiej. Wcześniej bowiem zamordowała swojego kochanka.

Naprawdę fajnie jest wcielać się w jakąś postać – mówi Billie Eilish. – Nie musisz być zakochana, aby napisać piosenkę o tym, że jesteś zakochana. Nie musisz zabijać ludzi, aby napisać piosenkę o zabijaniu ludzi. Nie zamierzam zabijać ludzi.
Za klip odpowiadają Miles oraz AJ. Choć treść piosenki jest dość turpistyczna sam teledysk robi dość sympatyczne wrażenie estetyczne. Szczególnie taniec Billie Eilish pełen jest gracji. Ale wszystko kończy się policjantem, więc niezbyt szczęśliwie.

Billie Eilish - Bellyache

5. „Ocean Eyes”

Od tego wszystko się zaczęło a jak się zaczęło nikt nie opowie lepiej niż sama Billie Eilish, która w momencie wydania tej piosenki miała 14 lat.

-- Oprócz śpiewania zajmuje się też tańcem. Tańczę od ósmego roku życia. Jeden z moich nauczycieli zapytał, czy nie napisałbym piosenki, czy też czy mój brat nie napisałby piosenki, do której można by zatańczyć – wspomina Billie Eilish. – Oczywiście uznałam, że to super fajny pomysł.


Finneas, który napisał „Ocean Eyes dla swojego zespołu, ostatecznie przyszedł z piosenką do siostry.

Powiedział, że zabrzmi to dobrze z moim wokalem. Śpiewaliśmy razem tę piosenkę tylko z akompaniamentem jego gitary – utknęło mi to w głowie na całe tygodnie – kontynuuje artystka. – Umieściliśmy ją na SoundCloud z bezpłatnym linkiem do pobrania, żeby mój nauczyciel tańca mógł ją wykorzystać. Nie mieliśmy żadnych planów wobec tego kawałka, ale z dnia na dzień mnóstwo ludzi zaczęło go słuchać i dzielić się nim. „Hillydilly”, strona rekomendująca nową muzykę, znalazła ją i opublikowała. Potem Danny Ruckasin, który jest teraz moim menadżerem, skontaktował się z moim bratem i powiedział: „Stary, to jest coś wielkiego, myślę, że będziesz potrzebował pomocy”.

Billie Eilish - Ocean Eyes (Official Music Video)

4. „Bury A Friend”

O tej wspaniałej kompozycji rozpisaliśmy się już przy okazji „17 najlepszych piosenek stycznia 2019” odsyłamy więc do tamtego tekstu, który zdezaktualizował się jedynie odrobinę.

Billie Eilish - bury a friend

Billie Eilish "Therefore I Am"
Billie Eilish fot. Universal Music Polska

3. Therefore I Am

Myślę, więc jestem – powiedział Sokrates. Skoro teraz te same słowa śpiewa Billie Eilish, można mieć nadzieję, że ludzkość nie jest stracona. Nie będziemy wam tu wciskać, że 18-latka jest filozofką naszych czasów, ale już sam fakt, że jej słowa skłonią fanów (a skłonią) do zastanowienia się nad ich znaczeniem, do interpretacji, do myślenia, to duża sprawa. – Jestem bardzo ciekawa, co ludzie z tego wyciągną – powiedziała Eilish w rozmowie z Zane’em Lowe’em.

Jednocześnie młoda gwiazda podkreśliła, że to piosenka, przy której się świetnie bawiła, a nawet wygłupiała, dlatego nie należy jej dobierać całkiem na poważnie.

Frajdę niewątpliwie Billie Eilish miała też kręcąc teledysk (tak, ta zdolna gówniara też stanęła za kamerą). Wideo powstało w pustej galerii Glendale, gdzie jako młoda nastolatka spędzała mnóstwo czasu.

Billie Eilish - Therefore I Am (Official Music Video)

2. „Idontwannabeyouanymore”

W „Idontwannabeyouanymore” Billie Eilish prowadzi dialog sama ze sobą. W ustach tej pewnej siebie i charyzmatycznej dziewczyny wyznania dotyczące braku akceptacji brzmią niesamowicie. Tylko prawdziwi artyści potrafią śpiewać w taki sposób, o tym co dotyka nas wszystkich.

Do piosenki powstały dwa klipy: jeden w ramach projektu „Colors”, a drugi na komórki, który ma zresztą ponad 100 milionów odsłon.

Billie Eilish - idontwannabeyouanymore | A COLORS SHOW
Billie Eilish - idontwannabeyouanymore (Vertical Video)

1. „When The Party’s Over”

Ta przepiękna piosenka o rozstaniu i samotności doczekała się już wielu przeróbek. Niesamowite jak dojrzałą artystką jest ta 17-letnia dziewczyna z Los Angeles. „When The Party’s Over” to drugi singel z albumu „When We All Fall Asleep, Where Do We Go?”, choć w dniu premiery piosenki tytuł płyty jeszcze nie był znany.

Inspiracją do klipu Carlosa Lópeza Estrady był rysunek, który Billie Eilish dostała po koncercie od jednej ze swoich fanek. Rysunek zrobił na artystce takie wrażenie, że postanowiła wykorzystać go podczas realizacji teledysku.

Okładkę do singla zaprojektowała Manuela Soto Sosa, pochodząca ze Szwajcarii artystka zajmująca się tatuażem.

Billie Eilish - when the party's over

Komentarze

Wojciech Duś

Wojtek Duś widział więcej koncertów niż zjadł kotletów, a kotlety lubi. Lubi też hip-hop, elektronikę i rock alternatywny. Pracował w korporacjach, ale niezbyt długo. Ulubiona wokalistka: Janelle Monáe. Ulubiony raper: Kendrick Lamar.