Billie Eilish: 15 najlepszych piosenek

Billie Eilish fot. NajlepszePiosenki.pl


Billie Eilish nie chodziła do szkoły, bo jej rodzice uważali, że sama powinna decydować o tym, czego chce się uczyć i kształcili ją w domu. Mając 17 lat artystka z Kalifornii wydała album, który w wielu podsumowaniach roku znalazł się na pierwszej pozycji. Chodzi o płytę „When We All Fall Asleep, Where Do We Go?”, która ukazała się w 29 marca 2019 roku.

15. „Wish You Were Gay”

Billie Eilish śpiewa w piosence m.in. „Don’t say I’m not your type, just say I’m not your preferred sexual orientation” („Nie mów, że nie jestem w Twoim typie, powiedz, że masz inne preferencje seksualne”).

Artystka napisała te piosenkę mając 14 lat. Opowiada ona o niespełnionej miłości wokalistki. Chłopak, w którym była szaleńczo zakochana (ten nie zwracał na nią uwagi) faktycznie okazał się gejem.

Billie Eilish - wish you were gay (Live)

14. „NDA”

Billie Eilish to wielka miłośniczka motoryzacji i ambitna artystka. Nic więc dziwnego, że po pierwsze postanowiła teledysk do „NDA” wyreżyserować sama, a po drugie wykorzystać w nim szybkie samochody. Jest ich 25, za kierownicami siedli profesjonalni kaskaderzy, a całość – po wielogodzinnych próbach – nakręcona została jednym ujęciem, bez dublerów czy efektów specjalnych w scenach z autami. Z nowej piosenki, jak i klipu powinni być zadowoleni fani „starej” Billie. Po dość sielankowo-beżowym „Lost Cause”, Eilish znów jest mroczna, zaskakująca, jakby specjalnie nieprzebojowa.

Jak wielu artystów pracujących nad drugą płytą, tak i Billie Eilish część tekstów postanowiła poświecić cieniom sławy. Tak właśnie jest w przypadku „NDA”. W singlu gwiazda śpiewa, że pewien miły chłopak musiał podpisać umowę o zachowaniu poufności (Non-disclosure agreement), chcąc się z nią umawiać, a także, że mając 17 lat kupiła dom, w którym jednak nigdy nie urządziła imprezy. Oczywiście wszystkie te „narzekania” podane są z co najmniej lekkim uśmiechem i dystansem do siebie.

Billie Eilish - NDA (Official Music Video)

13. „Your Power”

„Your Power” to singiel wydany kilka dni po ogłoszeniu drugiej płyty Billie Eilish „Happier Than Ever”. Fani uważają, że piosenka może dotyczyć byłego chłopaka wokalistki Brandona Adamsa. Sama autorka prosi jednak by utwór o nadużywaniu władzy wobec innych ludzi traktować bardziej ogólnie a nie jako wynik jej złych doświadczeń.

Klip zrealizowała sama wokalistka w Górach Topatopa w Kalifornii. Wąż na teledysku to 36-kilogramowa anakonda. Zwierzę symbolizuje drapieżcę, który wykorzystuje swoją siłę przeciwko ofierze.

Billie Eilish - Your Power (Official Music Video)

12. „Ilomilo”

„Ilomilo” podobnie jak „Xanny” oraz „Bury A Friend” to piosenka poruszająca temat przedwczesnej śmierci przyjaciół wokalistki. Billie Eilish w jednym w wywiadów powiedziała, że nie chce już by jej przyjaciele umierali z powodu przedawkowania narkotyków. Wokalistka opowiadała też o raperze XXXTentacion, z którym się przyjaźniła (został zamordowany w 2018 roku).

Billie Eilish - ilomilo (Official Audio)

11. „Lost Cause”

Billie Eilish wcale nie jest taką apatyczną dziwaczką i oustisderką, jak się wydawało. Zanim zaczniecie się oburzać w komentarzach, chodzi po prostu o klip do singla, w którym widzimy mało znane wesołe, młodzieńczo beztroskie oblicze gwiazdy. W teledysku Billie i jej koleżanki wygłupiają się, tańczą, twerkują, grają w twistera, a przede wszystkim świetnie się bawią. Wizualnie przypomina to trochę alternatywną wersję kampanii H&M, co jak najbardziej jest komplementem. Dziewczyńskie wideo idealnie współgra z tekstem, w którym Eilish bez ogródek, ale z odpowiednią dawką humoru, mówi, co myśli o byłym chłopaku.

Sama piosenka wyróżnia się pięknym gitarowym motywem, na którym zbudowany został eteryczno-wyzluzowany, bardzo uzależniający vibe.

Billie Eilish - Lost Cause (Official Music Video)

10. „When I Was Older”

„When I Was Older” pochodzi z albumu inspirowanego filmem „Roma”, przygotowanego przez reżysera Alfonso Cuarona. Nie chcemy nikogo zniechęcać do płyty, bo z pewnością jest to ciekawa pozycja, ale dla nas kompozycja Billie Eilish to największy skarb tego wydawnictwa. Pisaliśmy zresztą już o tej pełnej niewymuszonego uroku piosnce przy okazji tekstu „12 najlepszych piosenek gwiazd 2019 roku”.

Billie Eilish - WHEN I WAS OLDER (Music Inspired By The Film ROMA/Audio)

9. Billie Eilish feat. Khalid – „Lovely”

O tym uroczym duecie pisaliśmy przy okazji tekstu „12 najlepszych piosenek z serialu „Trzynaście powodów”” więc zachęcamy do przeczytanie tego tekstu. Billy należą się pochwały za dobieranie współpracowników.

Billie Eilish, Khalid - lovely (Official Music Video)

Billie Eilish, koncert "Where Do We Go? The Livestream"
Billie Eilish fot. Universal Music Polska

8. „No Time To Die”

Za sprawą pandemii Billie Eilish jest jedyną wokalistką w historii, która mogła wydać piosenkę do filmu o przygodach Jamesa Bonda długo przed premierą samego filmu. Może fani agenta 007 się obrażą, ale życzylibyśmy sobie żeby film „Nie czas umierać” był choć w połowie tak dobry jak piosenka Billie Eilish. Współautorem kompozycji jest brat wokalistki Finneas. O muzycznej erudycji rodzeństwa świadczy fakt, że udało im się stworzyć utwór zdecydowanie bondowski, a jednocześnie nowoczesny i pasujący do repertuaru młodej Amerykanki.

Billie Eilish - No Time To Die (Official Music Video)

7. „Ocean Eyes”

Od tego wszystko się zaczęło a jak się zaczęło nikt nie opowie lepiej niż sama Billie Eilish, która w momencie wydania tej piosenki miała 14 lat.

-- Oprócz śpiewania zajmuje się też tańcem. Tańczę od ósmego roku życia. Jeden z moich nauczycieli zapytał, czy nie napisałbym piosenki, czy też czy mój brat nie napisałby piosenki, do której można by zatańczyć – wspomina Billie Eilish. – Oczywiście uznałam, że to super fajny pomysł.

Finneas, który napisał „Ocean Eyes dla swojego zespołu, ostatecznie przyszedł z piosenką do siostry.

Powiedział, że zabrzmi to dobrze z moim wokalem. Śpiewaliśmy razem tę piosenkę tylko z akompaniamentem jego gitary – utknęło mi to w głowie na całe tygodnie – kontynuuje artystka. – Umieściliśmy ją na SoundCloud z bezpłatnym linkiem do pobrania, żeby mój nauczyciel tańca mógł ją wykorzystać. Nie mieliśmy żadnych planów wobec tego kawałka, ale z dnia na dzień mnóstwo ludzi zaczęło go słuchać i dzielić się nim. „Hillydilly”, strona rekomendująca nową muzykę, znalazła ją i opublikowała. Potem Danny Ruckasin, który jest teraz moim menadżerem, skontaktował się z moim bratem i powiedział: „Stary, to jest coś wielkiego, myślę, że będziesz potrzebował pomocy”.


Billie Eilish - Ocean Eyes (Official Music Video)

6. „Bury A Friend”

O tej wspaniałej kompozycji rozpisaliśmy się już przy okazji „17 najlepszych piosenek stycznia 2019” odsyłamy więc do tamtego tekstu, który zdezaktualizował się jedynie odrobinę.

Billie Eilish - bury a friend (Official Music Video)

Billie Eilish "Therefore I Am"
Billie Eilish fot. Universal Music Polska

5. „Therefore I Am”

Myślę, więc jestem – powiedział Sokrates. Skoro teraz te same słowa śpiewa Billie Eilish, można mieć nadzieję, że ludzkość nie jest stracona. Nie będziemy wam tu wciskać, że 18-latka jest filozofką naszych czasów, ale już sam fakt, że jej słowa skłonią fanów (a skłonią) do zastanowienia się nad ich znaczeniem, do interpretacji, do myślenia, to duża sprawa. – Jestem bardzo ciekawa, co ludzie z tego wyciągną – powiedziała Eilish w rozmowie z Zane’em Lowe’em.

Jednocześnie młoda gwiazda podkreśliła, że to piosenka, przy której się świetnie bawiła, a nawet wygłupiała, dlatego nie należy jej dobierać całkiem na poważnie.

Frajdę niewątpliwie Billie Eilish miała też kręcąc teledysk (tak, ta zdolna gówniara też stanęła za kamerą). Wideo powstało w pustej galerii Glendale, gdzie jako młoda nastolatka spędzała mnóstwo czasu.

Billie Eilish - Therefore I Am (Official Music Video)

4. „Idontwannabeyouanymore”

W „Idontwannabeyouanymore” Billie Eilish prowadzi dialog sama ze sobą. W ustach tej pewnej siebie i charyzmatycznej dziewczyny wyznania dotyczące braku akceptacji brzmią niesamowicie. Tylko prawdziwi artyści potrafią śpiewać w taki sposób, o tym co dotyka nas wszystkich.

Do piosenki powstały dwa klipy: jeden w ramach projektu „Colors”, a drugi na komórki, który ma zresztą ponad 100 milionów odsłon.

Billie Eilish - idontwannabeyouanymore | A COLORS SHOW
Billie Eilish - idontwannabeyouanymore (Official Vertical Video)

3. „Bellyache”

Billie Eilish boli brzuch, choć myślała, że poczuje się lepiej. Wcześniej bowiem zamordowała swojego kochanka.

Naprawdę fajnie jest wcielać się w jakąś postać – mówi Billie Eilish. – Nie musisz być zakochana, aby napisać piosenkę o tym, że jesteś zakochana. Nie musisz zabijać ludzi, aby napisać piosenkę o zabijaniu ludzi. Nie zamierzam zabijać ludzi.

Za klip odpowiadają Miles oraz AJ. Choć treść piosenki jest dość turpistyczna sam teledysk robi dość sympatyczne wrażenie estetyczne. Szczególnie taniec Billie Eilish pełen jest gracji. Ale wszystko kończy się policjantem, więc niezbyt szczęśliwie.

Billie Eilish - Bellyache (Official Music Video)

2. „Bad Guy”

Billie Eilish zaprezentowała teledysk do „Bad Guy” dokładnie w dniu premiery płyty „When We All Fall Asleep, Where Do We Go?”, czyli 29 marca 2019 roku. „Bad Guy” estetycznie zbliżone jest do wcześniejszych dokonań wokalistki, acz ma w sobie więcej pierwiastka popowego i nieco więcej niż zazwyczaj dowcipu. Chris DeVille z serwisu Stereogum nawał kompozycję „stonowaną petardą”.

Podobnie jest z klipem w reżyserii Dave’a Meyersa. Powraca w nim motyw rozcieranych płynów na twarzy Billie (tym razem jest to czerwona farba imitująca krew), ale większość teledysku ma raczej wymowę pastiszowo-dowcipną. Klip zaczyna się zresztą od tego, że Billie Eilish wyciąga z ust nakładkę na zęby Invisalign, które jest jej małą obsesją.

Billie Eilish - bad guy

1. „When The Party’s Over”

Ta przepiękna piosenka o rozstaniu i samotności doczekała się już wielu przeróbek. Niesamowite jak dojrzałą artystką jest ta 17-letnia dziewczyna z Los Angeles. „When The Party’s Over” to drugi singel z albumu „When We All Fall Asleep, Where Do We Go?”, choć w dniu premiery piosenki tytuł płyty jeszcze nie był znany.

Inspiracją do klipu Carlosa Lópeza Estrady był rysunek, który Billie Eilish dostała po koncercie od jednej ze swoich fanek. Rysunek zrobił na artystce takie wrażenie, że postanowiła wykorzystać go podczas realizacji teledysku.

Okładkę do singla zaprojektowała Manuela Soto Sosa, pochodząca ze Szwajcarii artystka zajmująca się tatuażem.

Billie Eilish - when the party's over (Official Music Video)

Specjalnie dla Was zrobiliśmy playlistę najlepszych piosenek Billie Eilish na YouTube.

Playlist: Billie Eilish - 14 najlepszych piosenek

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze