Jaką gitarę akustyczną wybrać na początek?

Jaką gitarę akustyczną wybrać na początek?


Wybór odpowiedniego instrumentu to nie jest łatwa sprawa, szczególnie gdy decyzje podejmuje amator, który jeszcze nie do końca zna zasady gry na nim i chce się ich dopiero nauczyć. Jednym z najpopularniejszych instrumentów jest gitara akustyczna. Wybierając odpowiedni model, warto mieć na uwadze przede wszystkim jej rodzaj, wykonanie, często nie bez znaczenia jest również cena. Jak amator może wybrać dobrą gitarę akustyczną, by móc cieszyć się z nauki gry na tym instrumencie?

Kilka słów o gitarach akustycznych

Gitara akustyczna pod wieloma względami jest podobna do modelu klasycznego. Tym, co ją wyróżnia, jest rozmiar, a także węższy gryf i wykorzystanie metalowych strun. Dzięki tym różnicom model akustyczny jest nieco głośniejszy, łatwiej również grać na niej poszczególne akordy, co jest ważne szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym instrumentem.

Gitary akustyczne stosowane są przede wszystkim do grania muzyki rozrywkowej, profesjonaliści często wykorzystują je do akompaniamentów. Jaką gitarę akustyczną wybrać? W tym przypadku należy mieć na uwadze przede wszystkim to, czy wybrany model został wykonany z drzewa dobrego gatunku (najlepiej świerkowego), co sprawi, że dźwięk wydobywający się z instrumentu będzie czysty, a brzmienie dynamiczne. Sama gitara wykonana z najlepszej jakości drewna posłuży znacznie dłużej niż tańsze jej zamienniki wątpliwej jakości.

Podstawowe typy gitar akustycznych

Zanim zostanie wybrana najlepsza dla danej osoby gitara akustyczna, warto wiedzieć, że można wyróżnić kilka jej podstawowych typów. Gitara akustyczna Dreadnought jest uniwersalna i najbardziej wszechstronna ze wszystkich dostępnych typów. Najwygodniej jest grać na niej przy pomocy kostki do gry. Gitara Dreadnought to najlepszy wybór dla początkujących.

Alternatywą dla Dreadnought może być Jumbo, wyposażona w duże i masywne pudło rezonansowe. Takie gitary są co prawda nieco droższe, jednak uzyskiwany w czasie gry dźwięk jest silniejszy i głośniejszy, a basy wyraźne.

Parlor to jeden z najstarszych typów gitar akustycznych, który znany był już na przełomie XIX i XX wieku. To dobre rozwiązanie dla osób chcących grać jazz. W przeciwieństwie do typu Dreadnought ma niewielkie pudło rezonansowe, wzmacniające tony średnie. Parlor to gitara idealna dla dzieci czy osób, które chcą wygodnie zabierać ze sobą instrument w podróż.

Grand Concert to najnowocześniejszy typ gitary akustycznej. Pudło rezonansowe jest niewielkie, ale dźwięk czysty i donośny. To idealny model dla wykonawców lubujących się w grze na gitarze palcami.

Grand Auditorium to połączenie najlepszych cech modeli Dreadnought i Grand Concert. Dobre zarówno dla miłośników gry kostką, jak i palcami. Ten typ spośród wszystkich modeli akustycznych wydaje najbardziej zrównoważone dźwięki.

Grand Symphony to najgłośniejszy model – nic w tym dziwnego, gdyż ma ona największe pudło rezonansowe. Silne basy i mocniejszy dźwięk to największe jej atuty.


Modelem gitary o największym pudle rezonansowym jest Grand Orchestra. Gitara wydaje bardzo głośne dźwięki, charakteryzuje się także bardzo dobrym pogłosem. Jest to najlepsza gitara dla osób, które swoją grą chcą uzyskać duży zakres dynamiki dźwięków. Gra na tym modelu może być prowadzona zarówno przy zastosowaniu specjalnej kostki, jak i z wykorzystaniem palców, szarpiąc pojedyncze struny.

Jak wybrać dobrą gitarę akustyczną dla amatora?

Wybór gitary akustycznej nie jest zadaniem prostym, przede wszystkim ze względu na mnogość ich typów, nie jest jednak niemożliwy do zrealizowania. Pierwszą gitarę warto zawsze kupić osobiście. Jeżeli jest taka możliwość, warto zabrać ze sobą kogoś bardziej doświadczonego, kto zna się na gitarach.

Kupując gitarę używaną, warto ją wypróbować na nowych strunach, ewentualnie tylko nieco lekko używanych. Warto wiedzieć, że nawet najlepszej jakości instrument nie będzie dobrze brzmiał na zużytych strunach, więc nie da się zapoznać z jego realnymi możliwościami.

Dobra gitara akustyczna powinna długo wybrzmiewać, jej brzmienie powinno być również czytelne. Zamulony bas to najgorsze, co może być przy gitarach akustycznych. Te parametry mogą być ciężkie do oceny dla amatorów, dlatego też przy wyborze pierwszej gitary warto mieć obok siebie kogoś, kto się na tym zna.

Gitara dla amatora musi:
– mieć dobre i czyste brzmienie,
– nadawać się do nauki gry.
Przede wszystkim powinna być komfortowa w użytkowaniu. To niezwykle ważne. Gitara która ”nie leży dobrze”, nie będzie dawała przyjemności z gry, a nauka na niej będzie trudna, przez co bardzo prawdopodobne jest, że dość szybko zostanie przerwana.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając gitarę, by zapewnić sobie komfort jej użytkowania? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na profil gryfu (grubość i kształt). Odpowiednio dobrany będzie sprawiał, że dłoń w czasie gry nie będzie się męczyć i nie będzie narażona na kontuzję. Nie bez znaczenia jest również szerokość siodełka – parametr, który dla komfortu gracza powinien być dopasowany do wielkości dłoni. Wąskie siodełko dla małych dłoni, szerokie dla większych.

Gitara akustyczna posiada również tzw. cutway, czyli wcięcie w korpusie umożliwiające dostęp do podstrunnicy powyżej XII progu. Jego obecność redukuje głośność instrumentu oraz basy, jednak w żaden sposób nie ma wpływu na naukę gry. To, czy wybrany zostanie model posiadający to wcięcie, czy też nie, uzależnione jest od indywidualnych preferencji gracza.

Większość gitar akustycznych posiada pręt napinający w gryfie. Jest to element przeznaczony do ustawiania jego krzywizny. Jest też on bardzo drogi, dlatego gdy zostanie uszkodzony, wiąże się to z dużymi kosztami. Przed zakupem gitary koniecznie należy sprawdzić, czy pręt napinający działa tak, jak powinien.
Sprawdzenia wymagają również klucze, które w najtańszych gitarach niestety najczęściej są fatalnej jakości. Warto zatem sprawdzić, czy przy najmniejszym ruchu nie będą ”przeskakiwać”.

Wybierając gitarę akustyczną, warto podejmować decyzję świadomie i po przemyśleniu wielu kwestii tym bardziej, gdy instrument wybierany jest po raz pierwszy. Tylko odpowiednio dopasowana gitara daje możliwość efektywnej nauki, która nawet prowadzona przez wiele godzin przyniesie niesamowitą przyjemność i satysfakcję.

Partnerem artykułu jest sklep muzyczny musicaudio.pl.


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze