Taco Hemingway – 13 najlepszych piosenek

Taco Hemingway fot. NajlepszePiosenki.pl


Taco Hemingway to artysta wyjątkowo płodny. Choć jest obecny na scenie niespełna 10 lat zdążył wydać 12 albumów i minialbumów. Wybraliśmy z tej potężnej kolekcji 13 najlepszych piosenek Taco Hemingwaya.

13. „8 Kobiet” – TACONAFIDE feat. Bedoes

Jakiś dowcipniś napisał na YouTubie w komentarzu, że piosenka ma tyle wyświetleń ile Sasin prze***ał na wybory kopertowe. 70 milionów to naprawdę niezły wynik. Ta piosenka podobała się nam już w 2019 roku i napisaliśmy o niej w tekście „8 najlepszych piosenek Fest Festivalu 2019”.

TACONAFIDE - 8 Kobiet feat. Bedoes

12. „Szczękościsk”

Chyba najładniej wyprodukowana piosenka Taco Hemingwaya (brawo, Rumak). Jakoś tak przyjemnie się to snuje i faluje. Jest w tym utworze przestrzeń i jakiś taki leniwy vibe, które świetnie uwypuklają kolejny tekst o polskiej mentalności i napiwkach w wysokości 2,30. Tytuł „Szczękościsk” zresztą idealnie podsumowuje słowa piosenki Filipa Szcześniaka.

Nagranie stanowi część trylogii, którą uzupełniają utwory „Łańcuch” oraz „1990s Utopia”).

Taco Hemingway - Szczękościsk (prod. Rumak)

11. „Nowy kolor” Otsochodzi feat. Taco Hemingway

Ależ to jest uroczy numer. Taco Hemingway zazwyczaj jest do rzeczywistości nastawiony nieco melancholijnie, ale za sprawą Otsochodzi pojawił się rys bardziej hedonistyczny. Za znakomity teledysk będący pastiszem stylu amerykańskich raperów odpowiada znane nam już studio Grajper. Klip nakręcono w kiczowatym hotelu Venecia Palace w podwarszawskich Michałowicach, który zagrał też w filmie „Discopolo”.

Szliśmy w tym kierunku, żeby piosenkę zilustrować w stylu amerykańskich teledysków. Takich, w których widać wielki rozmach i szastanie pieniędzy – mówił „Gazecie Wyborczej” Adrian Pawłowski, producent teledysku. – Szukaliśmy lokalizacji w okolicach Warszawy, żeby nie jechać do Miami, a jednak sprzedać przed kamerą z delikatnym przymrużeniem oka właśnie tamten kierunek.

Otsochodzi - Nowy Kolor feat. Taco Hemingway

10. „Tamagotchi” – TACONAFIDE

„Tamagotchi” to drugi singiel ze wspólnego albumu Taco Hemingwaya i Quebonafide i chyba największy przebój w karierze nie tylko duetu, ale także obu panów solo. Muzykę przygotował dla raperów Forxst. Bardzo młodzi ludzie mogę nie pamiętać, że Tamagotchi to takie elektroniczne jajko udające żywą istotę – japońska zabawka dla dzieci. Taco Hemingway i Quebonafide podczas nagrania byli pod wpływem marihuany.

Piosenka ukazała się w formie singla z dodatkowym remiksem w którym udziela się Dawid Podsiadło. Różowy w kolorystyce klip przygotowało studio Grajper.

TACONAFIDE - Tamagotchi

9. „Yin Yang” – Gedz ft. Taco Hemingway

Gedz zapatrzył się w Post Malone’a i uprawia melodyjny pop wmawiając innym, że to hip-hop. Wyszło zgrabnie, refren fikuśny, a Taco Hemingway melorecytuje z szybkością Usaina Bolta.

Gedz - Yin Yang ft. Taco Hemingway (Lyric Video)

8. „6 zer”

Jedyny singiel z minialbumu „Umowa o dzieło”. Piosenka pozornie jest o marzeniu zarobienia miliona złotych, ale bardziej jest opisem rzeczywistości młodego rapera.

Singiel ukazał się fizycznie w nakładzie 2 tysiące na płycie CD, wraz z dwoma remiksami. Klip zrealizował Łukasz Partyka. Wideo dostało nagrodę za Innowacje na Yach Festivalu.

Taco Hemingway - "6 zer" (prod. Rumak)

7. Taco Hemingway feat. Dawid Podsiadło i Rosalie. – „Sanatorium”

Filip Tadeusz Szcześniak vel Fifi narzeka na Warszawę, ale się z nią nie może rozstać, Dawid Podsiadło narzeka na sławę, a Rosalie. opowiada o gorącym lecie nawiązując do Anny Jantar. Dobra to jest piosenka i cała trójka artystów spisała się znakomicie.


„Sanatorium” pochodzi z albumu „Pocztówka z WWA, lato ’19”.

Taco Hemingway - SANATORIUM feat. Dawid Podsiadło, Rosalie. (prod. Pham)

6. „Szlugi i kalafiory”

„W urzędach były koniaki. Kobietom rozdawał kwiaty” – to jest cytat z żony Czesława Śliwy. Czesław Śliwa to jedna z ulubionych postaci Taco Hemingwaya. Urodzony przed wojną polski hochsztapler, fałszerz i oszust. Pod koniec lat 60. mężczyzna założył we wrocławskim hotelu Monopol fałszywy konsulat austriacki. Został aresztowany dopiero po kilku miesiącach gdy ambasada austriacka złożyła protest po tym jak hotel Monopol zażądał zapłaty. Wypowiedź żony Śliwy pochodzi z dokumentu o oszuście, kobieta sama została też oszukana, a mimo to wypowiadała się pozytywnie o mężu.Z kolei wstęp pochodzi z dokumentalnego filmu o prostytucji w PRL-u.

Temat piosenki twórca wytłumaczył w książeczce do płyty: „Zwierzając się słuchaczowi, Główny Bohater lamentuje nad swoją sytuacją miłosną. Podejrzewa, że jego eks-dziewczyna zadaje się z niejakim Piotrem. Zapowiada śledztwo.”

Taco Hemingway - "Szlugi i kalafiory" (Trójkąt warszawski)

5. „Polskie tango”

Muzycznie może bez szału (za dużo komputerowych obróbek), ale kurde, jaki to jest doskonały portret naszego wspaniałego kraju. Doskonały w sensie celnych obserwacji, a nie, że Polska jest doskonała. Bynajmniej.

– Narodowe barwy mamy jak Santa Claus – rapuje i dodaje w rozmowie z „New York Timesem”. – Ma to sens, skoro dawno temu przestałem wierzyć w Polskę.

Kazik musi przyznać, że ma poważnego konkurenta w kwestii obserwacji Polski, polskich obywateli i władzy. Taco Hemingway nie tylko punktuje nasze przywary, ale i nie ukrywa, co myśli o aktualnej sytuacji. Zresztą, osiem gwiazdek pojawiających się w finale klipu, to nie przypadek. Nie była przypadkiem też data premiery, bowiem singiel ukazał się dwa dni przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku. W ciągu weekendu od premiery, wideo na YouTube miało 5 milionów wyświetleń. Szybko też na Taco Hemingwaya spłynęła krytyka zwolenników prawicy w Polsce.

Taco Hemingway - POLSKIE TANGO (prod. Lanek)

4. schafter feat. Taco Hemingway – „Bigos”

„Bigos” to małe arcydzieło. Jest w twórczości schaftera coś nieuchwytnie niepodrabialnego. Taco Hemingway występuje w tej piosence można powiedzieć na drugim planie, ale niekoniecznie.

Tej pełnej uroku kompozycji towarzyszy nietuzinkowy klip, za który odpowiadają Papaya Films i Jakub Blank. Wideo jest przykładem jak przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych można stworzyć coś wizualnie ekscytującego i oryginalnego.

schafter - bigos (feat. Taco Hemingway)

3. Taco Hemingway feat. Dawid Podsiadło – „W piątki leżę w wannie”

Dawid Podsiadło w rozmowie z Kubą Wojewódzkim przyznał, że nie zna zbyt dobrze Taco Hemingwaya. Tym większe wrażenie robi to, że współpraca muzyczna tak znakomicie się im układa.

„W piątki leżę w wannie” to piosenka ludzi zmęczonych sławą i imprezowaniem. W piosence można odnaleźć nawiązania do wcześniejszej twórczości muzyków, ale także do „Rejsu” Marka Piwowskiego czy piosenki „Chłopcy” zespołu Myslovitz z 2000 roku.

Kompozycja „W piątki leżę w wannie” pochodzi z płyty „Pocztówka z WWA, lato ’19”.

Taco Hemingway - W PIĄTKI LEŻĘ W WANNIE feat. Dawid Podsiadło (prod. Borucci)

2. „Deszcz na betonie”

„Deszcz na betonie” powstał półtora roku po pierwszych sukcesach Taco Hemingwaya. Raper regenerował się nad morzem i teraz wraca do Warszawy by nagrać nowy album. Przy okazji też tęskni za dziewczyną, której skóra pachniała jak ostatni dzień wakacji. Muzykę przygotował Rumak.

Za znakomity animowany klip odpowiadają takie.pany (Tomasz Domański, Mikołaj Olizar-Zakrzewski) i Łukasz Partyka. Panowie zostali docenieni odbierając główną nagrodę na Yach Festiwalu w 2016 roku.

Piosenka trafiła na pierwszy album rapera zatytułowany „Marmur”. Taco Hemingway był już wtedy gwiazdą po wydaniu minialbumów „Trójkąt warszawski” i „Umowa o dzieło”.

Taco Hemingway - "Deszcz na betonie" (prod. Rumak)

1. „Następna stacja”

Ksawery Jasieński gdy usłyszał w metrze nagrania zapowiadające przystanki uznał, że powinien pomóc. Zgłosił się więc do Metra Warszawskiego i nagrał komunikaty, które dziś słyszą podróżujący metrem w stolicy. Głos ten znają więc dziś wszyscy Warszawiacy a i spora część mieszkańców Polski spoza stolicy. Pomysł wykorzystania tych nagrań przez Taco Hemingwaya jest tyleż prosty, co znakomity. „Następna stacja” to piosenka z minialbumu „Umowa o dzieło”, gdzie młody artysta wyraża dość oryginalnie swą miłość do Warszawy.

Taco Hemingway - "Następna stacja" (prod. Rumak)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze