Zostań w domu: 22 piosenki na czas pandemii koronawirusa

Debbie Harry


Zostań w domu, zachowaj dystans, myj ręce. Tyle na pewno możemy zrobić, żeby stopniowo było coraz lepiej. Aby natomiast było nam nieco przyjemniej, przygotowaliśmy piosenki na czas pandemii koronawirusa.

22. Kanye West – „No More Parties in LA”

Apelujemy razem z Kanye Westem. Oczywiście, nie chodzi tylko o Los Angeles, ale zasadniczo o cały świat. Powstrzymaj się od imprezowania. Zostań w domu. Na imprezowanie przyjedzie jeszcze czas.

„No More Parties in LA” to efekt współpracy Kanye Westa i Kendricka Lamara, sam utwór przybliża natomiast życie sław i bogaczy w Hollywood.

Kluczowe słowa: „Please baby no more parties in LA”

No More Parties In LA

21. Ed Sheeran – „Antisocial”

W tych trudnych czasach należy być aspołecznym. Może nie do ekstremum, bo potrzebującym pomóc trzeba, ale unikajmy ludzi. Tak jak Ed Sheeran i Travis Scott, którzy w swym trapowym kawałku mówią o tym, że chcą, aby ich zostawić w spokoju.

Kluczowe słowa: „Don’t touch me, don’t touch me, don’t touch me”

Ed Sheeran & Travis Scott - Antisocial [Official Music Video]

INXS

20. INXS – „Disappear”

Kiedy wszyscy grzecznie będziemy „praktykować” zachowanie dystansu, może się zdarzyć, że będzie jak w piosence INXS and the world seems to disappear. Tak być powinno przynajmniej przez kilka najbliższych tygodni.

„Disappear” to kapitalny, pełen energii utwór, którego – skoro ten świat na chwilę znika – można sobie bezkarnie słuchać i nawet śpiewać. Zostań więc w domu i śpiewaj „Disappear”.

Kluczowe słowa: „All the problems, all the fears and the world seems to disappear”

The Specials - Ghost Town [Official HD Remastered Video]

19. The Specials – „Ghost Town”

Nie ma co ukrywać. Kiedy ludzie znikają z ulic, miasta – szczególnie te duże – zmieniają się w… ghost towns. Ciekawa jestem, czy twórcy filmowi/firmy producenckie poniekąd wykorzystają tę sytuację i wyślą swe drony nad opustoszałe miasta. Jeśli tak, czeka nas seria robiących wielkie wrażenie, w innych przypadkach niemożliwych do zrealizowania filmów, seriali, klipów z ujęciami ziejących pustką ulic.

„Ghost Town” zainspirowane zostało rozpadem The Specials. – Sytuacja wydawała się beznadziejna – wspominał autor kawałka, klawiszowiec Jerry Dammers. – Nie chciałem jednak pisać o swoich osobistych przeżyciach, więc odniosłem się też do sytuacji w kraju.

Kluczowe słowa: „All the clubs have been closed down, This place (town) is coming like a ghost town, Bands won’t play no more”

NAJLEPSZEPIOSENKI.PL polecają: Muzyka relaksacyjna: 25 najlepszych piosenek

The Specials - Ghost Town [Official HD Remastered Video]

18. Mad Season – „All Alone”

Layne Staley śpiewał „I Stay Away” z Alice In Chanins, natomiast z Mad Season, w tym pięknym klimatycznym, okraszonym dźwiękami bongosów nagraniu zauważa, że wszyscy jesteśmy sami. I trzeba trzymać się tej opcji. Dlatego, zostań w domu. Na razie wszyscy jesteśmy sami, ale jak koronawirus nas opuści, znów będziemy wszyscy razem.

Kluczowe słowa: „We’re all alone”

17. Spiritualized – „Out of Sight”

Ależ to jest wspaniały numer, tak pięknie rozwijający się, ponadto z fenomenalną aranżacją i dramaturgią. Aż wstyd, że potrzebny był koronawirus, żeby przypomnieć to arcydzieło Jasona Pierece’a. – Out of sight is always out of mind – śpiewa lider Spiritualized. Aż tak proste to niestety nie jest, ale jesteśmy dobrej myśli.

Kluczowe słowa: „Getting closer now to bein’ apart”

16. Pearl Jam – „In Hiding”

Bądź jak Charles Bukowski, zostań w domu. Tekst piosenki został zainspirowany amerykańskim pisarzem, który był znany z tego, iż przez całe dni nie opuszczał mieszkania. Dziś jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku.

Kluczowe słowa: „I shut and locked the front door, no way in or out”

15. Frank Ocean – „In My Room”

Jeśli nie Pearl Jam i Bukowski, to może Frank Ocean przekona was, że pozostanie w swoim pokoju może być całkiem przyjemne.

Kluczowe słowa: „I’m not fake patient, I don’t fake sick”

Frank Ocean - In My Room (Lyric Video)

14. Blur – „Coffee and TV”

Aby przetrwać domową izolację, aby koronawirus był nieco mniej straszny, bezwzględnie potrzebne są kawa i telewizja. No dobra, kawę można zamienić na dowolny napój, natomiast telewizję na ulubioną platformę streamingową.

Kluczowe słowa: „Take me away from this big bad world”

NAJLEPSZEPIOSENKI.PL polecają: 15 najlepszych piosenek filmowych

Blur - Coffee And TV (Official Music Video)

13. LHB – „No Transmission”

Ha, kto pamięta jeszcze LHB? Był kiedyś taki duet, który BBC nazwało nieślubnym dzieckiem Daft Punk i Depeche Mode. W swym bodaj największym (quasi)przeboju, panowie powtarzają do znudzenia „no transmission”. Jeśli się nie będziemy gromadzić, spotykać w większych grupach, to szybciej się to wszystko zakończy. Zostań w domu, żeby nie przekazać koronowirusa.

Kluczowe słowa: „No transmission, no transmission, no transmission”

Depeche Mode radzą: zostań w domu i myj ręce
Depeche Mode

12. Depeche Mode – „Clean”

Zachowanie dystansu i pozostanie w domu jest ultraważne, ale czasem jednak trzeba jednak wyjść. Wówczas, nie zapominajmy o dezynfekcji. Mycie rąk (tudzież ich odkażanie żelami), to podstawa. Gdy wracamy z zakupów/pracy, gdy dotykamy klamek, domofonów, terminali płatniczych, klawiatur bankomatów. Pamiętajcie, trzeba być czystym, żeby pokonać koronawirus.

Kluczowe słowa: „I’ve changed my routine, Now I’m clean”

Depeche Mode - Clean (Official Video)

11. OutKast – „So Fresh, So Clean”

Tak, wiemy, powtarzamy się, ale trzeba myć ręce! Mydłem i ciepłą wodą. Żeby być świeżym i czystym. Muzykom OutKast co prawda niekoniecznie chodzi o mycie rąk, ale kto by teraz się detalami zajmował 😉

Kluczowe słowa: „So fresh and so clean clean”


Outkast - So Fresh, So Clean (Official HD Video)

10. Blondie – „Call Me”

Gdy już człowiek zostanie w domu, to zaczyna tęsknić za bliskimi, za znajomymi czy współpracownikami, a może nawet za szefem. Debbie Harry i Blondie mają na to pomysł. Pamiętajmy, nasze smartfony nie tylko przypomną nam o wypiciu szklanki wody, nie tylko pozwolą wysłać służbowego maila i rozbawią filmikiem z kotkiem, alpaką czy innym hipciem, ale – tak jest! – umożliwia zadzwonienie do wszystkich, za którymi tęsknimy. Stacjonarne telefony też można odkurzyć.

Kluczowe słowa: „Call me (call me) on the line, call me, call me any, anytime”

9. De La Soul – „Ring Ring Ring”

A co jeśli nie uda nam się dodzwonić? Automatyczne sekretarki nigdy u nas nie były popularne, ale już pozostawianie wiadomości na komórce tak. Zatem, zostań w domu i czekaj aż do ciebie oddzwonią.

Kluczowe słowa: „Hey how ya doing, sorry ya can’t get through, why don’t you leave your name, and your number and I’ll get back to you”

De La Soul - Ring Ring Ring (Ha Ha Hey) [Official Music Video]

8. Guns N’ Roses – „Patience”

Nie zapominamy o dzielnych rodzicach, którzy pracują w domu a przy tym zajmują się dziećmi (i ich pracami domowymi). Razem z Guns N’ Roses przesyłamy tony cierpliwości. Anielskiej cierpliwości.

Kluczowe słowa: „All we need is just a little patience (patience)”

NAJLEPSZEPIOSENKI.PL polecają: Piosenki o mamach i dla mam: 11 najlepszych

Guns N' Roses - Patience

7. Dionne Warwick – „Walk On By”

Piękna, melancholijna ballada o złamanym sercu, która w sumie jest instrukcją postępowania na czas pandemii koronawirusa.

Za muzykę odpowiada niezawodny Burt Bacharach.

Kluczowe słowa: „And so if I seem broken and blue, walk on by, walk on by(…) walk on by (don’t stop)”

6. The Gossip – „Get Lost”

Jeśli grzeczne prośby w stylu Dionne Warwick nie pomogą, można wówczas być nieco bardziej stanowczym. Jak Beth Ditto powiedzieć natrętom „spadaj”, tudzież – jak to przetłumaczono w kreskówce „Superpies” – „zgub się”;)

Kluczowe słowa: „Get lost, you’re dancing to the beat of a different drum”

5. Michael Jackson – „Leave Me Alone”

Jak szwagier będzie namawiał na grilla, koleżanka na plotki przy winie, a dziecko na przykład na wizytę na placu zabaw, trzeba być stanowczym jak Michael Jackson. Zostań w domu i powiedz im wszystkim, aby zostawili cię w spokoju.

Kluczowe słowa: „And there’s the choice that we make, and this choice you will take, who’s laughin’ baby? So just leave me alone, leave me alone (leave me alone)”

Michael Jackson - Leave Me Alone (Official Video)

4. Joy Division – „Isolation”

Niektórzy izolują się z Johnem Lennonem, my natomiast wybraliśmy Joy Division. Nie ukrywamy, jest mroczne, niepokojącą, ale to właśnie utwór ku przestrodze. Zostań w domu, bo inaczej czeka się izolacja.

Kluczowe słowa: „Isolation, isolation, isolation”

Isolation (2007 Remaster)

3. The Police – „Don’t Stand So Close To Me”

„Don’t Stand So Close To Me” nabrało nowego znaczenia. Utwór, który opowiada o nauczycielu, który pożąda swych uczennic, został swego rodzaju hymnem czasu społecznego dystansu. Nie będziemy się więc wyłamywać i dosłownie potraktujemy tekst Stinga.

Kluczowe słowa: „Don’t stand, don’t stand so, don’t stand so close to me”

The Police - Don't Stand So Close To Me (Official Music Video)

2. MC Hammer – „U Can’t Touch This”

R.E.M. ze swoim „It’s the End of the World as We Know It”, Bono z piosenką dla Włochów, czy wspomniane wyżej The Police tworzą swoisty soundtrack czasów zarazy. Naszym skromnym zdaniem, pomijany jednak jest jeden kluczowy utwór – „Can’t Touch This”. Po prostu. Nie dotykaj ludzi, ani nie macaj warzyw w sklepie, ani nie przytulaj się do poręczy w tramwaju.

Kluczowe słowa: „Yeah that’s how we’re livin’ and you know u can’t touch this”

M.C. Hammer - U Can't Touch This

1. Coldplay – „Don’t Panic”

Na koniec chcemy trochę podnieść was na duchu i dać nadzieję, że może nie jutro, ale kiedyś w końcu będzie lepiej i nie wolno panikować. Czy wam się to podoba czy nie, Chris Martin ma rację.

Kluczowe słowa: „We live in a beautiful world, yeah we do, yeah we do”

Coldplay - Don't Panic (Official Video)


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze