10 najlepszych polskich piosenek sierpnia 2016

Daria Zawiałow fot. Sony Music


A_Gim, Bovska, Buslav, Daria Zawiałow, Gaba Kulka, Gooral, Ma, Obscure Sphinx, Ten Typ Mes, Vader – oto 10 najlepszych polskich piosenek sierpnia 2016.

10. Vader – „Prayer To The God Of War”

Trochę to surowe i płaskie, co zasadniczo nie jest wadą, ale mimo, że jest ostro, bardzo szybko jakoś nie do końca ten nowy Vader żre. To jednak głównie wina brzmienia/produkcji, bo kompozycja zacna.

9. Gaba Kulka – „Still”

Jest coś szamoczącego się, dzikiego, nieokiełznanego w tym utworze. Podskórnego, ale bardzo wyczuwalnego. Oczyma wyobraźni widzę fana/fankę Gaby Kulki w spazmatycznych tańcach pod sceną przy dźwiękach tego utworu.

Wideo wyreżyserował i animował Mads Hemmingsen. Podczas pracy nad klipem Gaba i Mads dali się ponieść tęsknocie za grami przygodowymi lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

8. Bovska – „Hej”

Bovska krucha i bardziej subtelna niż zwykle (w zwrotkach) i bardziej zadziorna, ostra niż dotąd (w refrenie). Niezmiennie pełna uroku, dziewczęca, młodzieńcza. Trzeba też przyznać, że artystka fajnie umie bawić się dźwiękiem

– Wyrzut energii na półmetek wakacji – powiedziała artystka o piosence. – Bo chciało się mi wykrzyczeć wszystko w tych refrenach.

Za reżyserię teledysku nakręconego w Warszawie odpowiada Nastka Gonera. W rolach głównych poza Bovską wystąpili Mateusz Banasiuk i Kamila Kamińska.

Czytaj recenzje Bovskiej.

7. Ten Typ Mes – „Nieiskotne” (feat. Iza Lach)

Wakacyjny, nowoczesny beat i fajne wokale (szczególnie razem, gdy pojawiają się harmonie). W ogóle fajnie i na tyle intrygująco, że ciężko określić, co to za gatunek muzyki, bo na pewno coś więcej niż hip-hop. Kierunek OutKast nie jest głupi.

– Czy jesteś zły i smutny, czy raczej zbyt przejęty sobą – możesz liczyć na kota – czytamy w opisie utworu. – Kot, przez „psiarzy” często wyśmiewany za małą użyteczność w domu, okazuje się bezcennym doradcą Mesa, nauczycielem dystansu. Podobne zdanie ma Iza Lach, której kilka autorskich wersów i chóry doskonale uzupełniły utwór.

6. Daria Zawiałow – „Lwy” (live session)

Ma dziewczyna głos. Wiemy to już po „Malinowym chruśniaku”, ale „Lwy” to rzecz bardziej drapieżna, dzika. Muzyka natomiast ma subtelne progrestwno-psychodeliczne odchylenie. Brakuje tylko organów.

5. A_Gim – „Rajka”

Po pierwszych dźwiękach można by pomyśleć, że to nowy Matthew Herbert. Cudownie rozedrgany, rytmiczny, wielowarstwowy utwór. Klark na wokalu momentami przypomina Thoma Yorke’a i bardzo ładnie się wpasowuje w ten rozstukany numer.


Za animacje w klipie rodem z „Tronu: Dziedzictwo” odpowiada Krzysztof Głażewski.

A_Gim to nie kto inny jak Agim Dżeljilji, muzyk znany z Öszibarack czy Nervy.

„Rajka” podoba się nie tylko nam, bo po 3 tygodniach od premiery, numer miał 10 tysięcy wyświetleń na YouTube.

4. Ma – „Ancestors”

Tak, są z Polski, dokładnie ze Szczecina, choć brzmią – szczególnie wokal – bardzo amerykańsko. Trochę folku, trochę soulu, trochę kosmicznych dźwięków, a całość zadziwiająco przystępna. Szalenie to ciekawe. I jakieś takie inne.

Ma to – jak twierdzą sami zainteresowani – szamańska podróż piątki przyjaciół, których losy złączyły się ze sobą by wspólnie emitować rytmy rodem z kosmosu.

3. Obscure Sphinx – „Nothing Left”

No i tu jest moc, tu jest gąszcz, ciężar, siła, tu żre. Walcowaty wstęp prowadzi do pięknie topornego piłowania, a Wielebna wydziera się wniebogłosy jak to tylko ona potrafi. Świetna jest też ta eteryczno-mistyczna wstawka.

Numer zapowiada album „Epitaphs”, którego premiera odbędzie się 12 września 2016 roku. Okładkę zdobi grafika wykonana przez perkusistę zespołu Gojira – Mario Duplantiera.

2. Buslav – „Running on High”

Muzykę Buslava określa się jako elektroniczny i akustyczny pop. Jak dziwne by się to nie wydawało, dość dobrze obrazuje to, co proponuje artysta. Jego drugi singel „Running on High” to z jednej strony, delikatna, spokojna, migocząca piosenka, z drugiej rozbuchany, bogato aranżowany numer. Na pewno bardzo ładny i intrygujący.1. Gooral – „Khabaya” feat. Adrianna

Tą piosenką można przedłużyć sobie wakacje. Brzmi bardzo festiwalowo i światowo. Pogodny, słoneczny numer pełen niebanalnych dźwięków.

Za reżyserią teledysku odpowiada Dorota Boruń, która zaprojektowała także niezwykłe kostiumy.


Komentarze

Anka Szymla

Mimo młodego wieku Anka Szymla napisała już 7895 recenzji, które ukazywały się m.in. w Onecie i WirtualnejPolsce. Za swoim ulubionym zespołem potrafi pojechać nawet do... Berlina. Nie proście jej o przysługę podczas Australian Open bo jest wtedy mocno niewyspana. Kocha Dave'a Grohla, Roba Zombie, Trenta Reznora i Josha Homme'a. Zapomina o nich szybko gdy Polsat puszcza pierwszą "Szklaną pułapkę", bo najbardziej kocha Bruce'a Willisa z czasów gdy miał jeszcze odrobinę włosów.