12 najlepszych piosenek do tańca na karnawał

Margaret Qualley fot. Najlepszepiosenki.pl


Karnawał trwa w najlepsze, a skoro tak, należy tańczyć. Na szczęście zespół Voo Voo wrócił z piosenką i teledyskiem, które inspirują do tańca czy chociażby poruszania się. Natchnieni znakomitym wideoklpiem, zebraliśmy najlepsze piosenki do tańca na karnawał. No, może nie tyle piosenki, co teledyski. Warto bowiem podpatrzyć kilka niekonwencjonalnych ruchów i błysnąć na imprezie, balu czy innym dowolnym parkiecie.

12. Midnight Oil – „Power and the Passion”

Przyznam, że przez wiele lat nie – choć chowałam się na MTV i teledyskach – nie zwróciłam uwagi na absolutnie doskonałe ruchy Petera Garretta. Australijczyk ma 1,93 cm wzrostu i raczej chucherkiem nie jest. Warunki fizyczne jednak w żaden sposób go nie ograniczają. I nieważne czy jest w garniturze czy t-shircie i jeansach. Nic, tylko się zachwycać i próbować takiego tańca w karnawale (a może i nie tylko).

Widoczne w teledysku miejskie grafiki stanowią część projektu Woolloomooloo Mural w Sydney.

Midnight Oil – Power and the Passion

11. Talking Heads – „Once in a Lifetime”

David Byrne to bezapelacyjnie mistrz tańca, a jego spazmatyczne ruchy przemieszane z religijnymi gestami to po prostu sztuka. Choreografią i częściowo reżyserią zajęła się Toni Basil. Razem z wokalistą Talking Heads przeanalizowali mnóstwo archiwalnych materiałów z udziałem kaznodziejów i ewangelistów wprowadzających ludzi w trans. Za inspiracje posłużyły im także afrykańskie plemiona oraz japońskie sekty. – David w pewnym sensie sam ułożył sobie choreografię – wspominała Toni Basil. – Postawiłam przed nim kamerę i powiedziałam, by spróbował. Wyszłam z pomieszczenia, by nie czuł się skrępowany. Kiedy obejrzałam nagranie wybraliśmy kilka konkretnych ruchów, nad którymi pracowaliśmy. W sumie to pomogłam wystylizować niektóre sekwencje.

Talking Heads – Once in a Lifetime (Official Video)

10. Natalia Przybysz – „Światło nocne”

W naszym zestawieniu staraliśmy się wybierać głównie solowe popisy taneczne, ale zrobiliśmy kilka wyjątków, m.in. dla Natalii Przybysz. Obok wokalistki widzimy Izę Szostak, odpowiedzialną również za choreografię. Za kamerę stanęła Anna Bajorek, a całość powstała w nowoczesnym wnętrzu Filharmonii Szczecińskiej. Jeśli ktoś się zastanawia, jak można się tak wyginać, cóż, Natalia od lat praktykuje jogę. Gibkość na pewno przydaje się podczas tańca, nie tylko w karnawale.

Natalia Przybysz – Światło nocne [Official Music Video]

9. Atoms For Peace – „Ingenue”

Kolejny wyjątek, w teledysku Atoms For Peace Thomowi Yorke’owi partneruje urodzona w Nowym Jorku, wychowana w Japonii Fukiko Takase, która tańczy od 2. roku życia. Choreografię przygotował Wayne McGregor. Jeszcze z 10 lat temu pewnie nikt nie podejrzewał, że Thom Yorke lubi tańczyć. Tymczasem Anglik znakomicie sobie radzi z ruchową ekspresją. Może nie są to najbardziej konwencjonalne popisy, ale kilka kroków można podpatrzeć.

Atoms For Peace – Ingenue

8. The Chemical Brothers – „Wide Open” feat. Beck

Jeśli chcielibyśmy takim tańcem zabłysnąć na karnawałowej imprezie, raczej nie byłoby łatwo. Po pierwsze, dziewczyna na ekranie to brytyjsko-japońska aktorka i balerina, Sonoya Mizuno, która zapewne ma za sobą wiele godzin tanecznych praktyk. Po drugie za sprawa animacji komputerowej tancerka przechodzi niezwykłą transformację. – Chodziło o połączenie czegoś organicznego i mechanicznego – można było przeczytać w komunikacie prasowym. – Inspirowały nas struktury komórkowe.

Wideo nakręcili stali współpracownicy The Chemical Brothers, Dom i Nic, którzy wcześniej odpowiadali za „Block Rockin’ Beats” i „Setting Sun”.

Co ciekawe choreografię ponownie przygotował Wayne McGregor (ten od wspomnianego wyżej Atoms for Peace).

The Chemical Brothers – Wide Open ft. Beck (Official Music Video)

7. Mick Jagger i David Bowie – „Dancing in the Streets”

Czasem taniec to wyćwiczone ruchy i dopracowana choreografia, a czasem luz i żywioł. Chyba nie trzeba mówić, którą szkołę „ukończyli” Mick Jagger i David Bowie. Ciężko powiedzieć, który jest lepszy. Odbywaj skoczni, żywiołowi i okropnie ubrani.

Współautorem „Dancing in the Streets” jest Marvin Gaye, a oryginalnie piosenka pochodzi z 1964 roku. Poza Bowiem i Jaggerem wykonywali ją także Martha and the Vandellas, The Mamas & the Papas, The Kinks, The Everly Brothers czy Grateful Dead.

David Bowie & Mick Jagger – Dancing In The Street (Official Video)

6. Kate Bush – „Babooshka”

Kate Bush za młodu uczyła się nie tylko tańca, ale i karate. Później w jej tańcu dopatrywano się wpływów tej właśnie sztuki walki. Do naszego zestawienia nadawałoby się wiele klipów Angielki (także „Running Up That Hill” czy „Wuthering Heights”), ale nie oszukujmy się, karnawał to czasem bale przebierańców, więc jeśli ktoś szuka efektownego stroju i chciałby rywalizować z księżniczką Leią w złotym bikini, warto przyjrzeć się młodziutkiej, seksownej Kate Bush.


Podobno potrzaskano wiele porcelany, by osiągnąć upragniony dźwięk tłuczonego szkła, który wybrzmiewa w finale.

Więcej o numerze „Babooshka” przeczytacie w tekście 8 najlepszych piosenek Kate Bush.

Kate Bush – Babooshka – Official Music Video

5. Voo Voo – „Się poruszam 1”

Tańczyć można dla zabawy, by wyrazić siebie, ale też w ramach swoistego buntu. Nadia Vadori – Gauthier, którą widzimy w teledysku do najnowszego singla Voo Voo, od 2015 roku, po zamachu na redakcję Charlie Hebdo, minutą tańca dziennie wyraża swój sprzeciw wobec przemocy.

Utwór „Się poruszam 1” zapowiada album „Za niebawem”, który ukaże się 15 lutego 2019 roku.

Voo Voo – Się poruszam 1 (Official video)

4. Sia – „Chandelier”

Bohaterka „Chandelier” to bez wątpienia najmłodsza w naszym zestawieniu tancerka, ale i jedna z najbardziej utalentowanych. Nazywa się Maddie Ziegler i doskonale znana jest fanom Sii (zagrała u niej także w wideo do „Elastic Heart”, „Cheap Thrills” i „Rainbow”). Gdy kręciła „Chandelier” miała zaledwie 11 lat. Sia zauważyła młodą tancerkę w programie „Dance Moms” i zaprosiła ją do udziału w teledysku poprzez Twittera. – To była niezła frajda, coś nieszablonowego i bardzo pouczającego – opowiadała Maddie Ziegler. – Przywykłam do konkursów, gdzie trzeba się pilnować, tymczasem tutaj po prostu dałam się ponieść.

Sia – Chandelier (Official Music Video)

3. Radiohead – „Lotus Flower”

Raz jeszcze Thom Yorke i raz jeszcze choreografia Wayne’a McGregora. Trzeba przyznać, że oglądanie ruchów wokalisty Radiohead wywołuje jednocześnie podziw i śmiech. Ma w sobie coś i Davida Byrna, i Davida Bowiego i Micka Jaggera.

O innych piosenkach i teledyskach oksfordzkiej formacji przeczytacie w tekście 20 najlepszych piosenek Radiohead.

Radiohead – Lotus Flower

2. Fatboy Slim – „Weapon Of Choice”

Wielu z Was zastanawiając się nad tanecznymi popisami w teledyskach w pierwszej kolejności pomyślała właśnie o „Weapon Of Choice”. Nic w tym dziwnego, patrzenie na tańczącego Christophera Walkena to czysta przyjemność. Raczej nie było to dla niego bardzo trudne, bowiem nim zagrał w takich filmach jak „Łowca jeleni”, „Prawdziwy romans” czy „Pulp Fiction”, występował w musicalach. Fantastyczne wideo nakręcił Spike Jonze. Zdjęcie powstały w hotelu Marriott w Los Angeles, przed Bożym Narodzeniem 2000 roku.

Legendarny funkowy muzyk Bootsy Collins (George Clinton’s Parliament/Funkadelic, Deee-Lite) pomógł Fatboy Slimowi napisać kawałek.

Fatboy Slim – Weapon Of Choice [Official Video]

1. The Black Keys – „Lonely Boy”

Może i ruchy Christophera Walkena są bardziej wyrafinowane, Thom Yorke bez wątpienia jest mistrzem ekspresji, a Maddie Ziegler na pewnoe ma ogromny talent, ale nasze serca skradł raczej mało znany aktor Derrick T. Tuggle. – Zostałem zaangażowany jako statysta, w klipie miało wystąpić 6-7 innych osób – wspominał Tuggle. – Występowałem jako pierwszy. Miała to być scena, kiedy chłopaki z The Black Keys dają mi klucze do pokoju w motelu. Reżyser zauważył, jak tańczę i zapytał, czy mogę to zrobić przed kamerą. Pomyślałem, że przecież każdy umie tańczyć, więc wystąpiłem. Pożyczyłem parę ruchów od Johna Travolty z „Gorączki sobotniej nocy” i „Pulp Fiction” oraz od Carltona Banksa z „Bajeru z Bel-Air” no i od Michela Jacksona.

Więcej o „Loneyly Boy” i innych numerach The Black Keys przeczytacie w tekście 21 najlepszych piosenek Black Keys, czyli instrukcja obsługi koncertu.

The Black Keys – Lonely Boy [Official Music Video]

Margaret Qualley fot. Najlepszepiosenki.pl

Margaret Qualley fot. Najlepszepiosenki.pl

P.S. Kenzo „World”

Poza konkurencją dorzucamy „World”, bo to jednak nie jest teledysk, lecz reklama, ale wpisuje się w konwencję. Za kamerą spotu dla firmy Kenzo stanął znany nam już Spike Jonze, a w roztańczonej roli głównej wystąpiła Margaret Qualley, aktorka znana z serialu „Pozostawieni” czy filmów „Równi goście” i „Palo Alto”. Reklamówce towarzyszy utwór „Mutant Brain”, za który odpowiadają Sam Spiegel & Ape Drums. Gościnnie udziela się w nim Assassin.

KENZO World – The new fragrance


Komentarze

Anka Szymla

Mimo młodego wieku Anka Szymla napisała już 7895 recenzji, które ukazywały się m.in. w Onecie i WirtualnejPolsce. Za swoim ulubionym zespołem potrafi pojechać nawet do... Berlina. Nie proście jej o przysługę podczas Australian Open bo jest wtedy mocno niewyspana. Kocha Dave'a Grohla, Roba Zombie, Trenta Reznora i Josha Homme'a. Zapomina o nich szybko gdy Polsat puszcza pierwszą "Szklaną pułapkę", bo najbardziej kocha Bruce'a Willisa z czasów gdy miał jeszcze odrobinę włosów.