„Czarne lustro: Bandersnatch”: 8 najlepszych piosenek z filmu

"Black Mirror: Bandersnatch" fot. Najlepszepiosenki.pl


Dla jednych „Czarne lustro: Bandersnatch” to wciągająca, niemająca końca opowieść, dla innych strata czasu. Na pewno jest to wart odnotowania filmowo-marketingowy eksperyment i z całą pewnością kolejna netfliksowa produkcja ze świetnym soundtrackiem.

W kinie i telewizji do głosu dochodzą 40-latkowie, czyli twórcy których gust kształtował się w latach 70. i 80. (reżyser „Bandersnatcha” David Slade to rocznik 1969). Nic więc dziwnego, że coraz częściej ścieżkę muzyczną wypełniają nagrania z tamtych dekad. „Black Mirror: Bandersnatch” to taki właśnie soundtrack. Z kilkoma hitami, kilkoma perełkami i smaczkami, które warto odkryć.

8. Kajagoogoo – „Too Shy”

W filmie „Czarne lustro: Bandersnatch” zdarza się, że sami decydujemy, jakiej muzyki słuchać. Czasem jednak po prostu dostajemy solidny, ejtisowy hit. „Too Shy” to największy przebój Kajagoogoo, zespołu, w którym śpiewał Limahl. Podlany melancholią taneczny numer, który do dziś rozkręca imprezy.

Współtwórcą kawałka jest Nick Rhodes z Duran Duran.

Kajagoogoo - Too Shy (Official Music Video)

7. Laurie Anderson – „O Superman”

Niekoniecznie każdy słyszał numer Laurie Anderson w filmie „Black Mirror: Bandersnatch”, pojawia się on bowiem przy okazji jednego z zakończeń. Pisząc swą kompozycję Laurie Anderson inspirowała się arią „Ô Souverain, ô juge, ô pere” z opery „Cyd” Julesa Masseneta. – Podstawą konstrukcji jest zapętlone „ha ha ha ha ha” – opowiadała artystka. – Chciałam, żeby brzmiało to jak grecki chór, dlatego przepuściłam frazę przez vocoder, który powstał jako urządzenie szpiegowskie, mające zniekształcać głos. Idealnie pasowało to do mojej koncepcji.

Laurie Anderson - O Superman (Official Music Video)

6. XTC – „Making Plans for Nigel”

Na pewno jeden z mniej znanych utworów/wykonawców w zestawie. „Making Plans for Nigel” XTC pochodzi z 1979 roku, z płyty „Drums and Wires”. Piosenka opowiedziana jest z perspektywy rodziców, którzy są pewni, że ich syn Nigel jest szczęśliwy, pracując dla British Steel. Po premierze nagrania firma znalazła podobno 4 pracowników o imieniu Nigel, którzy na łamach „Steel News” opowiedzieli o tym, jak dobrze im się pracuje dla British Steel.

XTC - Making Plans For Nigel

5. Tangerine Dream – „Love On A Real Train”

Nie będziemy streszczać fabuły (czy raczej jej podstawy) obrazu „Czarne lustro: Bandersnatch”, ale czasem trzeba wspomnieć o scenach z filmu, które korespondują z muzyką. Tak właśnie jest przy okazji Tangerine Dream. Główny bohater Stefan (Fionn Whitehead) trafia do sklepu muzycznego, gdzie poszukuje inspirującej go muzyki. Wśród przeglądanych przez niego płyt widzimy m.in. The Cure i Bauhaus. Stefan sięga jednak po inny longplay, mianowicie „Phaedrę” Tangerine Dream (albo „Isao Tomita” The Bermuda Triangle). W filmie znalazło się jednak jeszcze miejsce na inny kawałek Tangerine Dream – „Love On A Real Train”. Lekko pastelowa, zwiewna kompozycja oryginalnie powstała na soundtrack filmu „Ryzykowny interes” z Tomem Cruise’em. Ponadto numer można było usłyszeć w obrazach „High-Rise” i „Walka żywiołów”.


Tangerine Dream - Love On A Real Train | Black Mirror: Bandersnatch OST

4. Depeche Mode – „New Life”

Szacunek dla czuwających nad soundtrackiem. W końcu mogli sięgnąć po jakiś ograny przebój Depeche Mode, tymczasem postawili na nieco zapomniane, za to świetnie pasujące do produkcji „Czarne lustro: Bandersnatch” nagranie „New Life”. W końcu to utwór o nowych początkach a zarazem podążaniu tymi samymi szlakami.

Depeche Mode - New Life (High Quality 1080p)

3. Frankie Goes To Hollywood – „Relax”

Zupełnie inaczej jest z wyborem piosenki Frankie Goes To Hollywood na soundtracku, ponieważ w tym przypadku słyszymy nie jakiś tam rarytas, ale hit nad hity. Na obronę, mało który utwór gra tak dobrze z ekranu jak właśnie „Relax”. W przypadku filmu „Czarne lustro: Bandersnatch”, nagranie służy za budzik dla Stefana.

Seksualne dwuznaczności, które pojawiają się w tekście „Relax” wywołały nieco kontrowersji w Wielkiej Brytanii. Niektórzy prezenterzy BBC odmówili emisji prowokacyjnej piosenki, zresztą w końcu zabroniono ją grać. Zakaz puszczania numeru zniesiono jednak w 1984 roku, a zespół Frankie Goes To Hollywood wykonał „Relax” w programie „Top of the Pops”.

"Black Mirror: Bandersnatch" fot. Najlepszepiosenki.pl
„Black Mirror: Bandersnatch” fot. Najlepszepiosenki.pl

2. Thompson Twins – „Hold Me Now”

Jedna z pierwszych interaktywnych „zabaw” w „Black Mirror: Bandersnatch” polega na wybraniu muzyki, której Stefan będzie słuchał w autobusie (na walkmanie). Do wyboru mamy kasetę ze składanką „Now” lub Thompson Twins. Stawiając na drugą z opcji usłyszymy „Hold Me Now”. Piosenkę napisali Tom Bailey i Alannah Currie, którzy byli parą. Numer powstał po jednej z ostrych kłótni zakochanych. – Uznaliśmy, że to ciekawy emocjonalny temat – wyjaśniał Bailey. – Jak się czują ludzie, kiedy wracają do siebie po rozstaniu.

1. Eurythmics – „Here Comes The Rain Again”

Twórcy filmu „Czarne lustro: Bandersnatch” trochę nas robią w konia, bowiem na wspominanej kompilacji „Now” także znajdziemy „Hold Me Now” Thompson Twins. Jeśli jednak wybierzemy składankę, z głośników poleci nie „Hold Me Now”, ale piękne „Here Comes The Rain Again” Eurythmics. Wspaniały przykład typowego dla lat 80. łącznie tanecznego popu, z melancholią i nieco mroczniejszym klimatem.

Eurythmics, Annie Lennox, Dave Stewart - Here Comes The Rain Again (Remastered)

P.S. Miłośnikom ejisowych klimatów polecamy inne nasze teksty:
11 najlepszych piosenek ejtisowych (współczesnych)

11 najlepszych piosenek serialu „Stranger Things”

11 polskich piosenek inspirowanych serialem „Stranger Things”

16 najlepszych piosenek na retro party


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze