8 najlepszych piosenek zespołów Xxanaxx, Rebeka i Kixnare

Xxannaxx fot. Daniel Stelmaszak/NajlepszePiosenki.pl


Nie będzie wielkiej przesady, w stwierdzeniu, że 27 marca w krakowskiej Fabryce pojawi się śmietanka rodzimej sceny alternatywnej. Xxanaxx, Rebeka i Kixnare pojawią się jednego wieczora, a my będziemy mieć dla Was wejściówki na ten koncert. Najpierw jednak materiał przygotowawczy, czyli najlepsze piosenki zespołów Xxanaxx, Rebeka i Kixnare.

Xxanaxx

Xxanaxx to wokalistka Klaudia i producent Michał. Ona młodsza, on starszy. Poznali się w 2012 roku i dość szybko się dogadali. Podobno od pierwszej wspólnej wizyty w studiu wiedzieli, że chcą współpracować. Regularnie koncertują, promując jedyny dotąd album „Triangles”, który miał premierę w 2014 roku.„Garden”

Delikaty, eteryczny utwór z urokliwymi, akustycznie brzmiącymi dźwiękami, o skandynawskim klimacie (muzycznym, nie mylić z mrocznymi kryminałami).

To zdecydowany faworyt Klaudii – opowiadał w rozmowie z Najlepszepiosenki.pl Michał Wasilewski. – Pisząc kompozycję do tego utworu zakładałem, że trafi on do szuflady, tymczasem okazało się, że Klaudii nie tylko się spodobał, ale dała tam największy popis swoich możliwości wokalnych.

Michał kazał Klaudii śpiewać te same fragmenty w rozmaitych wersjach i stylach, które nazywał stara babcia, wiking czy operowa diwa.

24 marca premiery doczeka się teledysk do piosenki. Po zwiastunie widać, że będzie to wysokobudżetowowa, mocno kolorowa produkcja.

XXANAXX – GARDEN (BUY ON iTUNES!)

„Story”

Bardziej popowe, imprezowe oblicze zespołu Xxanaxx. Nadal subtelne, delikatne, ale z pewną wakacyjną energią. Pulsujący, witalny, pobudzający do tańca numer.

Wideo powstało w Berlinie.

XXANAXX – Story [Official Music Video]

„Disappear”

Od tego utworu wszystko się zaczęło. Od tych kruchych dźwięków i jeszcze bardziej kruchego, dziewczęcego głosu. Młodzież poszukująca uduchowionej elektroniki z miejsca zakochała się w duecie Xxanaxx.

Piosenka z kategorii tych, które najlepiej brzmią o świcie.

Wideo muzycy nakręcili sami, z pomocą dziewczyny Michała, Oli, która zajmowała się przygotowaniem stroju. Autorką pióropusza jest Klaudia Wcisło.

XXANAXX – DISAPPEAR (Official Video)

Czytaj więcej o Xxanaxx i ich płycie „Triangles” w naszej recenzji.

Rebeka

Poznańska Rebeka to Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny (choć początkowo był to solowy projekt artystki). Muzyka duetu to połącznie eksperymentalnego popu i elektroniki, nierzadko w klimacie retro. Zamiłowanie do oldscholowego brzmienia jest tak duże, że przez jakiś czas Iwona grała na keyboardzie Casio, który dostała na… pierwszą komunię. Debiutancki longplay zespołu, „Hellada”, ukazał się w 2013 roku. Formacja miała okazję występować przed Damonem Albarnem na Malcie i na większości polskich festiwali.

„Stars”

Numer przeszedł sporą transformację odkąd był pomysłem Iwony. W początkowej fazie był to kawałek w klimacie low-fi (na MySpace podobno nadal można znaleźć „Stars demo”). Z czasem pojawił się jednak beat i więcej energii, także koncertowej.

Muzycy dość długo pracowali w studiu nad nagraniem, próbując połączyć stare demo z wersją live.

Wyszedł naprawdę przebojowy, chwytliwy kawałek, który można nawet usłyszeć w galeriach handlowych. Piosenka na tanecznym podkładzie z pełnym emocji, chwilami „bondowskim” wokalem.

Za pomysł klipu odpowiadają reżyserki, Kachna Baraniewicz i Balbina Bruszewska. Zalążkiem był materiał z galaktykami, który Rebeka zrealizowała z Igą Kucharską. Strój zaprojektowała Halina Mrożek.

Wideo doczekało się ponad 20 tysięcy odtworzeń w niespełna 48 godzin po premierze.

EP-kę „Stars” wydał portugalski label DiscoTexas.


Rebeka "Stars" (Discotexas, 2012) HD

„Melancholia”

Zgodnie z tytułem to melancholijna piosenka, a zarazem elegancka. Migocząca syntetycznymi dźwiękami, ale na swój sposób ciepła. Niby smutna, ale – jak pokazuje teledysk – nadająca się też do tańca. Numer wprost idealny do niezależnej produkcji kinowej o zagubionych 30-latkach.

W klipie występują Ania Czuż i Jakub Olejniczak, a za jego reżyserię odpowiada Arek Nowakowski.

Rebeka – Melancholia (official video)

„Fail”

W tej piosence od razu zauważa się przyjemnie brudny bas napędzany perkusyjnym rytmem. Mieszanka garażowego, niemal rockowego brzmienia, z popową gracją. Pięknie wypadają tu harmonijne aranżacje wokalne.

Numer od podstaw został stworzony wspólnie przez duet (niektóre piosenki ewoluowały z samodzielnych pomysłów Skwarek).

Jak przekonuje Iwona, najważniejszą rolę w tym utworze spełniają beaty.

Wideo wyreżyserowała Zuza Krajewska z LAF Artists Managment.

Rebeka – Fail (official video)

Kixnare

Kixnare to naprawdę Łukasz Maszczyński. Producent i DJ o hiphopowych korzeniach pochodzi z Częstochowy, a obecnie mieszka w Krakowie. Od 2010 związany jest z firmą U Know Me Records, w której wydał albumy „Digital Garden” (2010) oraz „Red” (2013).

„Gucci Dough”

„Gucci Dough” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów Kixnare. Muzyk przyznaje, iż już podczas prac nad kawałkiem czuł jego potencjał. Gdy go tworzył, podobały mu się wokalne sample w stylu R&B, postanowił zatem coś takiego zrobić u siebie.

Numer świetnie nadający się na nocno-poranne sety na festiwalach, nie tylko tych z muzyką elektroniczną.

Częstochowianin zagrał w kawałku na klawiszach Roland 808.

Zmysłowy klip z ponętna, roznegliżowaną kobietą wyreżyserował Miron Chomacki.

„Rknr”

W piosence o przyjemnym, ciepłym wibrafonowym brzmieniu gościnnie udziela się amerykański wokalista i trębacz Miles Bonny. Imponuje bogata a zarazem przestrzenna produkcja utworu. Selektywna, z ładnie wyeksponowanymi detalami i akcentami.

Wideo zrealizowane zostało przez Jakuba Blanka i Filipa Blanka.

Numer pochodzi z wydanego tylko na winylu albumu „Rotations”.

Kixnare feat. Miles Bonny – Rknr [UKM 035]

Wykonawcy: Kixnare | Rebeka | Xxanaxx

Miejsce: Kraków, Fabryka
Data: 27 marca 2015
Początek: 20:00

A na pytanie konkursowe możecie już odpowiedzieć na stronie „Najlepsze Piosenki rozdają bilety na koncert zespołów Xxanaxx, Rebeka i Kixnare”.


Komentarze

Wojciech Duś

Wojtek Duś widział więcej koncertów niż zjadł kotletów, a kotlety lubi. Lubi też hip-hop, elektronikę i rock alternatywny. Pracował w korporacjach, ale niezbyt długo. Ulubiona wokalistka: Janelle Monáe. Ulubiony raper: Kendrick Lamar.