Decapitated – „Blood Mantra” (Recenzja + Video)

Decapitated "Blood Mantra" fot. Mystic Production/NajlepszePiosenki.pl

Najlepsze Piosenki OceniająWciąż uważam, że najlepszą płytą Decapitated pozostaje „Organic Hallucinosis”. Ale szósty materiał zespołu, „Blood Mantra”, jest chyba najbliższy jej poziomem. I na pewno najbardziej zróżnicowanym. Tym razem malarz dodał na palecie więcej kolorów.

Ostatni dzień lata. Trudno o lepszy moment na premierę płyty, na której jest albo szaro i buro, albo ciemno niczym w buszu nocą. Przez szaro-buro-mroczne tło przebija się ciekawa muzyka. O ile mnie pamięć nie zawodzi, Decapitated wcześniej nie nagrał płyty, która stanowiłaby odbicie aż tylu elementów. To na pewno dobrze. Zwłaszcza, że poukładano je w sposób pozwalający odkrywać tę muzykę za każdym przesłuchaniem.

Vogg mówił, że z powodu nagrywania po latach w Hertz Studio, pojawią się na „Blood Mantra” nawiązania do „Organic Hallucinosis”. Inaczej być nie mogło. I tu, i tam brzmienie Decapitated jest cieplejsze niż na „Carnival Is Forever”, soczyste i dynamiczne. Na nowej płycie i na krążku sprzed ośmiu lat, mamy coś więcej niż tylko zagęszczony jak smoła techniczny death metal. „Blood Mantra” smaczków ma więcej. Jest barwniejsza. Zaczyna się wprawdzie od techniczno-deathmetalowego nalotu dywanowego prowadzonego przez „Exiled In Flesh” (uspokojonego na końcu klimacikiem w stylu „Twin Peaks”) i „The Blasphemous Psalm To The Dummy God Creation”. Za to później Decapitated młóci trochę na modłę klasycznie thrashową, skręca ku psychodelii, podaje na tacy riffy, które opisać można jako groovemetalowe, a w paru momentach trąci szybującym post metalem. Liczne koncerty z mistrzami z Meshuggah najwyraźniej zostawiły ślad w wyobraźni Vogga, bo jest parę momentów pachnących wyraźnie muzyką Szwedów.


Mam wrażenie, że „Blood Mantra” wchodzi szybciej. Mniej jest dźwiękowych gęstwin, więc łatwiej w muzyce się odnaleźć. Decapitated chyba też częściej niż kiedykolwiek zwalnia. Czasem dość długo pozwala nam za sobą iść, a potem włącza opcję skoku w nadprzestrzeń i opętańczo gna do przodu. Tytułowy numer to dobry przykład rosnącej wszechstronności i aranżacyjnej ciekawości Decapitated. Fajnie Mastodonem zaciąga troszkę „Nest”. Inne godne polecenia kawałki to „Blindness” oraz „Instinct”.Z wokalami mam problem. Niemijający. Do Rasty chyba nigdy się do końca nie przekonam. Ani do barwy, ani do sposobu interpretacji. Sauron miał growl z piekła rodem, Covan charyzmę. U Rasty tego nie ma. Potrafi krzyknąć, fakt, a krzyk ten ma wciąż core’ową nakładkę. Mam wątpliwości, czy wokalista jest w stanie wspiąć się na wyższy poziom. Pozostali muzycy na pewno, on… Przypuszczam, że wątpię. Michał Łysejko na bębnach sprawdził się doskonale, a jego instrument brzmi świetnie.

Utyskiwania na wokal nie zmieniają jednak oceny płyty. „Blood Mantra” to dużej klasy materiał i niemało na nim znakomitej muzyki. Reasumując, kolejny materiał Decapitated, o którym będzie się dużo mówiło na świecie. Mówiło, jak sądzę, w przeważającej mierze dobrze.

Premiera w Polsce: 22 września 2014
Wydawca: Mystic Production

Najlepsze piosenki:

'Blood Mantra', 'Nest', 'Blindness' oraz 'Instinct'

Komentarze

Podsumowanie Najlepszych Piosenek

Lesław Dutkowski

Marzy mu się "kolacja" w Rainbow Bar and Grill w Los Angeles, na której byliby, rzecz jasna, Lemmy Kilmister plus Keith Richards, Paul McCartney, Neil Peart oraz, żeby zachować parytet, Lisa Gerrard, Jarboe, Madonna i Lady Gaga. Wierzy, że wykręciłaby się z tego niezła imprezka z mnóstwem anegdot. Miłośnik futbolu. Jako dyscypliny, bez kibicowsko-kibolskich podtekstów. Na basie grać się nie nauczył, choć próbował (za krótko). W muzyce robi od przełomu wieków. Zaliczył dekadę w serwisach muzycznych dwóch wielkich portali. Narobił dla nich parę setek wywiadów i jeszcze więcej recenzji oraz newsów. Wciąż nie ma dość.