The Kills – „Ash & Ice” (Recenzja + Wideo + Odsłuch)

The Kills – "Ash & Ice" fot. Sonic/NajlepszePiosenki.pl

Najlepsze Piosenki Oceniają„Ash & Ice” brzmi bardziej jak kompilacja „The Best Of The Kills”, niż zestaw nowych utworów. Troszkę się tym rozczarowaliśmy, ale to wciąż jest 50 minut dobrej, do szpiku kości brytyjskiej muzyki.

Pięć lat czekaliśmy na nowy krążek najbardziej stylowego duetu w branży. W tym czasie Jamie Hince podróżował po Syberii i omal nie stracił kilku palców w wypadku, a Alison Mosshart spełniała się jako awangardowa malarka i wydała płytę z The Dead Weather, po odsłuchaniu której możemy potrzebować egzorcyzmów.„Doing It To Heath” to jeden z topowych kawałków w karierze The Kills, o ile nie najlepszy.

Zapowiadało się doskonale. Upubliczniony w marcu singiel „Doing It To Heath” był kwintesencją minimalistycznego stylu The Kills. Rzęsisty, bluesowy riff uzupełniały automaty perkusyjne. Nigdy wcześniej The Kills nie brzmieli tak mrocznie (co jest zapewne skutkiem ubocznym długiej ekspozycji Alison na oddziaływanie Jacka White’a). Co tu dużo mówić – to jeden z topowych kawałków w karierze The Kills, o ile nie najlepszy.

The Kills – Doing It To Death (Official Video)

Apetyty były więc ogromne. Gdy jednak album pojawił się w sklepach i na serwisach streamingowych, przeżyliśmy rozczarowanie. Pozostałe kawałki prezentują się jak ubodzy krewni „Doing It To Death”, a słuchaniu płyty towarzyszy natrętne deja vu. „Bitter Fruit” jest rozedrganą kopią „The Good Ones”, a numer „Impossible Tracks” chciałby zakumplować się z The Dead Weather, ale jest niewystarczająco złowieszczy.


Wciąż jednak znajdziemy tu sporo dobrych momentów m.in. na „Siberian Nights”, który według Jamiego Hince’a powstał w wyniku jego podróży po Syberii i erotycznych snów o Władimirze Putinie.

The Kills – Siberian Nights (Official Video)

Mocne zamknięcie nadaje „Whirling Eye”, najbardziej punkowe i zadziorne w zestawie, puszczające oko do tanecznego oblicza The Kills z okresu „Midnight Boom”.

Kwintesencją stylowego minimalizmu, popisowego numeru Alison i Jamiego, jest „Hard Habit To Break”. Wyróżnia się leniwe „Echo Love”, bardzo w stylu The Velvet Underground, idealne jako tło do powrotów z imprez autobusem linii nocnej (lub porannej :)). Mocne zamknięcie nadaje „Whirling Eye”, najbardziej punkowe i zadziorne w zestawie, puszczające oko do tanecznego oblicza The Kills z okresu „Midnight Boom”.

The Kills na żywo będzie można zobaczyć w tym roku na OFF Festiwal (Katowice, 5 – 7 sierpnia). Czy para królewska drugiej fali Cool Britannia sprawdzi się w alternatywnym otoczeniu? Czy ich nowe, ale podejrzanie znajome utwory z „Ash & Ice” skradną serce offowej publiczności? Nie powinno z tym być większego problemu.

The Kills – „Ash & Ice”
Premiera w Polsce : 3 czerwca 2016
Wytwórnia: Sonic

Najlepsze piosenki:

'Doing it to Death', 'Hard Habit to Break', 'Echo Home'

Komentarze

Podsumowanie Najlepszych Piosenek

Anita Ceglińska

Marzyła o siatkówce, a skończyło się na popkulturze. W ciągu dnia bada pokolenie Y, po godzinach recenzuje premiery filmowe i muzyczne. Choć spędza długie godziny na Tumblrze i konwentach, za nic nie przyzna się do bycia geekiem i obsesji na punkcie BBC i "Hannibala". Nie umie żyć bez koncertów. Jak każdy padawan Jacka White'a trzyma na parapecie dziesiątki płyt - powodów do dumy i wyrzutów sumienia. Kiedyś rzuci wszystko i wyjedzie na Islandię.