Foals – „Everything Not Saved Will Be Lost – Part 1” (Recenzja + Odsłuch)

Foals fot. Najlepszepiosenki.pl

Najlepsze Piosenki OceniająWszystko czego nie ocalisz, zostanie stracone. Choć słowa te (po angielsku) mogą kojarzyć się z grami komputerowymi, na różnych poziomach idealnie wpisują się we współczesny klimat. Dokładnie tak jak nowa płyta Foals.

Bez basisty

Foals nie spieszyli się z nagraniem nowego albumu, nie poddawali się presji. Tym razem Brytyjczycy zrezygnowali ze współpracy z uznanym producentem i postanowili brzmienie materiału powierzyć swemu wokaliście, Yannisowi Philippakisowi. Utwory powstawały w okrojonym składzie, gdyż w 2018 roku basista zespołu Walter Gervers opuścił szeregi Foals. – Rozstanie jest przykre, ale pozostajemy przyjaciółmi – pisali muzycy w komunikacie. – Zawsze będzie naszym bratem, kochamy go i życzymy mu powodzenia w przyszłych przedsięwzięciach. Spędziliśmy 12 wspaniałych lat, od podróży niewielkim vanem po show na Pyramid Stage w Glastonbury. To koniec rozdziału, ale nie koniec książki.

Naiwnie progresywny album

Zasadnicze prace nad nową muzyką rozpoczęły się po wakacjach 2017 roku i okazały się tak owocne, iż powstały dwa krążki „Everything Not Saved Will Be Lost” (część druga ukaże się jesienią 2009 roku). – Mieliśmy mnóstwo materiału i wszystko nam się podobało – opowiada frontman. – Nie było tam nic do odrzucenia. Baliśmy się, że wyjdzie nam z tego jakiś naiwnie progresywny album, ale pierwsze reakcje były tak pozytywne, że uznaliśmy, że te utwory są zbyt dobre, by się ich pozbyć.

Pszczoły umierają a prawa człowieka są łamane

Na pierwszy singel muzycy wybrali „Exits” z niekoniecznie bezpośrednim, ale jednak politycznym komentarzem. – Kiedy otwierasz gazetę, czytasz, że pszczoły umierają, prawa człowieka są łamane, a świat ma kolejne problemy – wyjaśnia Yannis Philippakis. – Wszyscy jesteśmy poirytowani, zmartwieni i nie do końca wiemy, jak sobie z tym radzić. „Exits” to właśnie numer o tym, jak radzić sobie z tą frustracją.

W teledysku do piosenki grają znany z „Gry o tron” Isaac Hempstead Wright oraz francuska aktorka Christa Théret, która ostatnio zagrała w filmie „Gaspard jedzie na ślub”. Wideo nakręcono w Budapeszcie. Za reżyserię odpowiada Albert Moya, o czym już pisaliśmy w zestawieniu 17 najlepszych piosenek stycznia 2019.

FOALS – Exits [Official Music Video]

Ludzie kontra natura

Twórcą okładki do „Everything Not Saved Will Be Lost – Part 1” jest ekwadorski artysta, Vicente Muñoz. Zdjęcie, które wykonał powstało z użyciem filtra podczerwieni. Fotografia jest częścią serii „Sublimis”, w ramach której Muñoz przedstawia walkę człowieka z naturą w miejskiej przestrzeni. – W tym cyklu natura ukazana jest dramatycznie i abstrakcyjnie poprzez żywy czerwony kolor – wyjaśnia twórca. Tytuł serii pochodzi od tytułu 7-metrowego obrazu „Vir Heroicus Sublimis” („Man, Heroic and Sublime”) ekspresjonisty, Barnetta Newmana, które można podziwiać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MOMA) w Nowym Jorku.


Foals - "Everything Not Saved Will Be Lost - Part 1" fot. Najlepszepiosenki.pl

Foals – „Everything Not Saved Will Be Lost – Part 1” fot. Najlepszepiosenki.pl

„Everything Not Saved Will Be Lost – Part 1” ma kapitalną konstrukcję. Zaczyna się niepozornie, potem intryguje, lekko się rozkręca, wciąga, rozpędza się, by osiągnąć punkt kulminacyjny przy „On a Luna”, a później – nie bez suspensu – daje wytchnienie i pozostawia w zadumie.

Każdy numer jest inny, każdy ma inny klimat, inną energię, brzmi inaczej, a jednak wszystkie tworzą spójną całość. „White Onions” to gitarowa zadyma, „In Degrees” pulsuje iście tanecznym rytmem, „Syrups” ma w sobie coś progresywno-kosmicznego, „Cafe d’Athens” to wspomagana ksylofonem odrealniona podróż, „Sunday” choć skrywa najpiękniejszą melodię w zestawie, spokojnie mogłoby trafić na soundtrack kolejnego „Trainspotting”, a na finał czeka nas melancholijna ballada „I’m Done with the World (& It’s Done with Me)”.

W porównaniu z poprzednimi wydawnictwami, tym razem mamy więcej nerwowości, niepokoju, rozedrgania. Niektóre kawałki kipią, buzują, inne tylko podskórnie drżą, ale o gładkich powierzchniach nie ma mowy. Jest za to pewna surowość i dzikość.

Alternatywa nie indie

Foals niezmiennie obracają się w gitarowo-elektronicznej stylistyce, ale tym razem jest bardziej zadziornie (w części rockowej) i bardziej klimatycznie (w sferze indie), a w ogóle bardziej elektronicznie. Kwartet jakby jednocześnie zbliżył się i do Talking Heads, i Radiohead. Raczej nazwiemy ich muzykę alternatywnym rockiem, niż indie rockiem, co wydaja się kosmetyczną różnicą, ale o New Order nikt nie powie indie.

„Everything Not Saved Will Be Lost – Part 1” to płyta o niepokojach współczesnego świata. O Wielkiej Brytanii, o konsekwencjach polityki, o egzystencjalnych problemach i ludzkich bolączkach. Potężna, sinusoidalna dawka emocji ubrana w nowoczesne dźwięki.

Foals – „Everything Not Saved Will Be Lost – Part 1”
Premiera w Polsce : 8 marca 2019
Wytwórnia: Warner Music Poland

Najlepsze piosenki:

'On a Luna', 'In Degrees', 'White Onions'

Foals w Polsce

Z nowym albumem Foals przyjadą do Polski i latem zagrają na OFF Festivalu. O tych i innych artystach, którzy wystąpią w Katowicach przeczytacie w tekście Najlepsze piosenki OFF Festivalu 2019.

Czytaj więcej:
Foals – „What Went Down” (Recenzja + 5 najlepszych piosenek)
7 najlepszych piosenek Foals
28 najlepszych piosenek lutego 2019


Komentarze

Podsumowanie Najlepszych Piosenek

Anka Szymla

Mimo młodego wieku Anka Szymla napisała już 7895 recenzji, które ukazywały się m.in. w Onecie i WirtualnejPolsce. Za swoim ulubionym zespołem potrafi pojechać nawet do... Berlina. Nie proście jej o przysługę podczas Australian Open bo jest wtedy mocno niewyspana. Kocha Dave'a Grohla, Roba Zombie, Trenta Reznora i Josha Homme'a. Zapomina o nich szybko gdy Polsat puszcza pierwszą "Szklaną pułapkę", bo najbardziej kocha Bruce'a Willisa z czasów gdy miał jeszcze odrobinę włosów.