„Gra o tron”: 14 najlepszych piosenek

Kit Harington fot. Najlepszepiosenki.pl


„Gra o tron” stała się popkulturowym fenomenem. Kto by pomyślał, że opowieść o smokach i zombie wzbudzi takie emocje. Tymczasem od dawna „Gra o tron” to coś więcej niż seria powieści George’a R.R. Martina czy przede wszystkim serial HBO. Cykl zainspirował także muzyków choć nie w takim stopniu, jak można było przypuszczać. Nam niemniej udało się wybrać 14 najlepszych piosenek mniej lub bardziej związanych z telewizyjną serią „Gra o tron”.

14. Ramin Djawadi – „Main Title”

Zacząć należy oczywiście od początku. Walczykowy temat przewodni z „Gry o Tron” stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych serialowych motywów XXI wieku. Kompozycja Ramina Djawadi towarzyszy dość rozbudowanej czołówce produkcji HBO. Irańsko-niemiecki twórca napisał „Main Title” zaledwie po obejrzeniu dwóch pierwszych odcinków cyklu. Twórcy zasugerowali mu, by utwór przypominał podróż, wędrówkę z uwagi na mnogość miejsc i bohaterów serialu „Gra o Tron”. Na główny instrument, Ramin Djawadi wybrał wiolonczelę. – Do wiolonczeli dołączają później solowe skrzypce, co sugeruje wzajemne oddziaływanie różnych bohaterów – tłumaczył kompozytor. Następnie słyszymy całą orkiestrę, a wprawne ucho odkryje nawet 20-osobowy kobiecy chór, który wykorzystano po prostu jak kolejny instrument. Panie nagrywały w Pradze.

13. SZA, The Weeknd and Travis Scott – „Power Is Power”

Ostatniemu sezonowi serialu „Gra o Tron” towarzyszy pseudościeżka muzyczna. „For the Throne” to rzekomo muzyka inspirowana cyklem HBO. Rzekomo, bowiem kompletnie bowiem nie słychać tego w utworach. Takie „Power Is Power” jest naprawdę niezłe, ale nawet spojrzenie Ramsaya Boltona nie skłoniłoby mnie do przyznania, że jest w tym kawałku klimat „Gry o tron”.

12. Rosalía and A. Chal – „Me Traicionaste”

Podobnie sprawa ma się z Rosalią. „Me Traicionaste” to ciekawy, nowoczesny numer. Hiszpanka może jeszcze kilka odcinków „Gry o Tron” widziała, na siłę można by na przykład znaleźć inspiracje mroczną Melisandre, ale pochodzący z Peru pan A. Chal widział co najwyżej „Tron”.

11. Anthrax – „Soror Irrumator”

Zupełnie nie rozumiem łączenia hip-hopu z serialem „Gra o tron”, co innego metal. Toż tam zła mnóstwo, a smoki to jeden z ulubionych tematów na przykład heavymeatalowych kapel. Jedynym z niewielu metalowych akcentów jeśli chodzi o muzykę związaną z „Grą o tron” jest utwór Anthrax z mikstejpu „Catch The Throne”.

Anthrax - Soror Irrumator

10. Sam Coleman – „Hold the Door”

Jeden z ciekawszych, najbardziej zaskakujących wątków w całej „Grze o tron” to opowieść o Hodorze. Historia z genezą imienia bohatera z miejsca trafiła do popkultury. Sam Coleman, aktory który grał młodego Hodora, przygotował pełną dramaturgii balladę o wymownym tytule „Hold the Door”.

Na soundtracku do 6. sezonu cyklu „Gra o tron” znaleźć można także bonusowe, niewykorzystane w produkcji nagranie „Hodor”. Numer jest wariacją kompozycji „Three Eyed Raven”.

Sam Coleman - Hold The door (Song) Music video

9. Mumford & Sons – „Devil in Your Eye”

Pomysłodawcy płyty „For The Throne” z jakiegoś dziwnego powodu myśleli, że połączenie hip-hopu oraz indie/folkowych ballad idealnie odda atmosferę Westeros. Oczywiście, nie udało się, ale przynajmniej Mumford & Sons się przyłożyli i w miarę czują „Grę o tron”. Szału nie ma, ale w porównaniu z większością i tak jest wybitnie.

8. The Hold Steady – „The Bear and the Maiden Fair”

We wstępie wspomniałam, że „Gra o tron” zainspirowała muzyków, choć nie w takim stopniu jak można było przypuszczać. Zasadniczo chodzi o to, że niewielu wykonawców nagrało nagrania specjalnie do serialu. Aż dziwne, że wytwórnie i samo HBO nie chciało jeszcze bardziej wydoić tej krowy. Jeden z nielicznych wyjątków należy do nowojorskiej rockowej formacji The Hold Steady. W pijacko-celtyckim klimacie ekipa z Brooklynu popełniła mianowicie interpretację „The Bear and the Maiden Fair”. Interpretację, bowiem Ramin Djawadi skomponował utwór, a George R. R. Martin napisał słowa, które można znaleźć w powieści. Panowie z The Hold Steady przygotowali numer na życzenie twórców serii „Gra o tron” – Davida Benioffa i D. B. Weissa.

The Bear and the Maiden Fair

7. Ramin Djawadi – „Light of the Seven”

Kompozycję „Light of the Seven” usłyszeliśmy w finale sezonu szóstego „Gry o tron”. Utwór rozbrzmiewa, gdy Cersei zleca wysadzenie Septu Baelora. Ten początkowo dość delikatny, kruchy numer, zaaranżowany przede wszystkim na fortepian od stycznia 2016 roku jest najczęściej streamowanym spośród wszystkich autorstwa Ramina Djawadiego na Spotifyu. Była to pierwsza fortepianowa kompozycja, która pojawiła się w serialu „Gra o tron”. W numerze pojawia się też chłopięcy duet śpiewający unisono.


Wiedziałem, że muszę zacząć od czegoś minimalistycznego a później rozbudowywać ten utwór – opowiadał Ramin Djawadi. – Budować napięcie, a jednocześnie nie zmieniać kierunku. Wszystko idealnie się zgrało. Scena jest genialna szczególnie, że trwa 9 minut, a prawie nie ma w niej dialogów.

Game Of Thrones Season 6 Episode 10 Music - Light of the Seven HD

6. Melanie Fiona – „Fight To Do It”

Ze wspomnianego wcześniej mikstejpu „Catch The Throne” pochodzi też dość nieoczywiste nagranie Melanie Fiony. „Fight Through It” to utwór na skraju ballady R&B i subtelnie rozbujanego reggae. – Chcieliśmy uchwycić mój muzyczny klimat, a jednocześnie stworzyć coś unikatowego z myślą o „Grze o tron”. Coś, co żyłoby własnym życiem – tłumaczy kanadyjska artystka.

5. Chloe x Halle – „Wolf at Your Door”

Z całego wydawnictwa „For the Throne” tak naprawdę przekonująco wypadają Chloe x Halle. W „Wolf at Your Door” jest coś folkowego, trochę może lekko robinhoodowego, a jednocześnie jest to nowoczesna, nostalgiczna i klimatyczna piosenka.

4. The National – „The Rains of Castomere”

Istnieje kilka wersji utworu „The Rains of Castomere”, zwanego również hymnem Lannisterów. Za najpopularniejszą odpowiadają The National.

Słowa znane są z powieści „Nawałnica mieczy”, oczywiście autorstwa George’a R.R. Martina. Tematem jest natomiast zwycięstwo Tywina Lannistera nad zbuntowanymi wasalami rodu Lannisterów, Reyne’em i Tarbeckiem. Do walki doszło 40 lat przed wydarzeniami z serii powieści „Gra o tron”. W serialu numer po raz pierwszy pojawia się, gdy Tyrion Lannister gwiżdże jej fragment na początku drugiego sezonu. Wersja The National pojawiła się na napisach końcowych 9. odcinka drugiego sezonu. Później, w 4 sezonie mamy jeszcze interpretację muzyków Sigur Rós, którzy pojawiają się gościnnie jako weselni muzycy na ślubie Joffreya i Margaery. Następnie na soundtracku ósmego sezonu znalazło się „The Rains of Castomere” zaśpiewane przez Serja Tankiana, znanego z System of a Down.

3. Matt Bellamy – „Pray (High Valyrian)”

Matt Bellamy, wokalista Muse, obronił honor odpowiedzialnych za przedziwny twór jakim jest płyta „For The Throne”. Jak to u Bellamy’ego jest nieco patetycznie, ale mamy iście filmowy klimat, orkiestracje i ewidentne inspiracje nie tylko serialem „Gra o tron”, ale i ścieżką muzyczną Ramina Djawadiego. Szkoda, że nie chciało się poszukać więcej takich artystów.

2. Florence + the Machine – „Jenny of Oldstones”

Po pierwszym odcinku finałowego sezonu serialu „Gra o tron” można było się spodziewać, że jednak czeka nas jakaś solidna porcja tak zwanej muzyki popularnej związanej z serialem. Na napisach końcowych usłyszeliśmy bowiem nową, oryginalną kompozycję zespołu Florence + the Machine. Ładną, dobrą, w klimacie „Gry o tron”, a jednocześnie w stylu Florence. Na tym jednak się skończyło.

Muzykę celtycką mam we krwi, dlatego poczułam, że mogę zrobić coś fajnego do serialu – opowiadała wokalistka, Florence Welch. – Cała magia i rytuały, które oglądamy w „Grze o tron”, nie wspominając już o kostiumach – ta estetyka zawsze do mnie przemawiała.

Florence + the Machine - Jenny of Oldstones (Lyric Video) | Season 8 | Game of Thrones (HBO)

1. Mastodon – „White Walker”

Mastodon to muzycznie najlepsza rzecz, jaka spotkała nas w związku z „Grą o tron”. Nie dość, że członkowie amerykańskiej metalowej kapeli zagrali w serialu (wcielili się w dzikich i zombie), to na dodatek na mikstejpie „Catch The Throne” zamieścili znakomity numer „White Walker”. Wykraczający poza ich typowe kawałki, za to idealnie dopasowany do tematu piosenki.

Więcej o samej piosence, jak również całym zestawie „Catch The Throne” przeczytacie w naszym tekście „Gra o tron”: 9 najlepszych piosenek inspirowanych serialem.

Muzyczne statystyki „Gry o tron”

Na finał mamy dla was jeszcze garść ciekawostek związanych z muzycznym obliczem serialu „Gra o tron”.

Podsumowując, najpopularniejszym bohaterem „Gr o tron” okazuje się Tyrion Lannister . Tak przynajmniej wskazują dane liczbowe. Brat Cersei i Jamie’ego, doczekał się 7 700 fanowskich playlist.

Dla miłośników playlist, powstały ponadto oficjalne playlisty 7 rodów, na których znajdują się wyselekcjonowane przez HBO kompozycje. Zwolenników rodu Starków odsyłamy pod ten adres.

Game of Thrones: The End Is Coming to oficjalna playlista stworzona we współpracy z twórcami serialu „Gra o tron”, Davidem Benioffem oraz D.B. Weissem. – Szukaliśmy piosenek, które przekazywały te same emocje, które odczuwamy, gdy myślimy o serialu – wyjaśniali w rozmowie ze Spotify.

Jeśli wolicie nieoficjalne propozycje, ponad 250 000 użytkowników serwisu stworzyło swoje własne playlisty inspirowane uniwersum “Gry o tron”, a jeszcze więcej, playlisty dedykowane poszczególnym bohaterom. Nasza poniżej.


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze