Najlepsza piosenka 30 lat temu: Sinéad O’Connor – „Nothing Compares 2 U”

Sinéad O'Connor


Dokładnie 30 lat temu poznaliśmy największy przebój 1990 roku i największy przebój Sinéad O’Connor.

Przeróbka lepsza od oryginału

Jak „With A Little Help From My Friends” (w wykonaniu Joe Cockera) czy „Knockin’ On Heaven’s Door” (w wersji Guns N’ Roses), tak cover „Nothing Compares 2 U” przebiło popularnością oryginał. Autorem kompozycji był bowiem Prince, który napisał dla swego pobocznego projektu The Family (do posłuchania poniżej). Był to bardzo płody okres dla Prince’a, który niemal codziennie pisał jakąś piosenkę. Inżynier dźwięku współpracujący z artystą twierdził, że kawałek powstał w jego sali prób w Eden Prairie, w Minnesocie. Po godzinie pracy, miał tekst i od razu nagrał demo z wokalistami The Family – St. Paulem i Susannah Melvoin. Później Eric Leeds dodał saksofon.

Droga na szczyt

Nagranie z 1985 roku nie odniosło większego sukcesu, w odróżnieniu od wykonania Sinéad O’Connor, które w latach 90. znał każdy. Z melancholijnej, okraszonej syntezatorami piosenki Irlandka zrobiła pełną emocji, przejmującą, piękną power balladę, która wywindowała jej karierę. Choć dziewczyna o potężnym głosie miała już na koncie jeden album „The Lion and the Cobra”, była za jego sprawą znana raczej wśród poszukujących nowinek młodych entuzjastów muzyki i miłośników szeroko rozumianej alternatywy. Wszystko zmieniło się za sprawą właśnie „Nothing Compares 2 U”. Na pomysł nagrania coveru wpadł menedżer Sinéad, Fachtna O’Kelly.

„Nothing Compares 2 U” Sinéad O’Connor

Prawdziwe łzy

Wideo do singla promującego drugą płytę Sinéad O’Connor, „I Do Not Want What I Haven’t Got”, nakręcono w Paryżu. Reżyser John Maybury ostatecznie użył niewielkie fragmenty zrealizowane w plenerze. Zamiast tego, skupił się na bliskim ujęciu twarzy łysej artystki. O’Connor zgoliła głowę, gdy zaczęła nagrania, gdyż nie chciała być oceniana przez pryzmat swej urody. Łzy, które spływają po twarzy Sinéad były prawdziwe i spontaniczne, nikt tego nie zaplanował ani nie spreparował, po prostu wokalistka rozpłakała się, śpiewając piosenkę podczas pracy nad teledyskiem. Jak wyjaśniała później w wywiadach, zaczęła wspominać matkę, która zmarła w wypadku samochodowym w 1985 roku.

Przebój roku

„Nothing Compares 2 U” Sinéad O’Connor okazało się najlepiej sprzedającym się singlem 1990 roku. Piosenka spędziła 4 tygodnie na szczycie Billboardu, a także dotarła na najwyższe lokaty w wielu innych krajach. Klip otrzymał trzy statuetki MTV Video Music Awards, w tym za wideo roku. Sinéad była pierwszą kobietą, którą nagrodzono w tej kategorii. Utwór pomógł także płycie „I Do Not Want What I Haven’t Got”, która została wyróżniona Grammy w kategorii alternatywnej (choć Sinéad odmówiła przyjęcia nominacji i nagrody) oraz rozeszła się w nakładzie 7 milionów egzemplarzy.

„I Do Not Want What I Haven’t Got ” Sinéad O’Connor

Rękoczyny

Prince’owi nie podobała się wersja Sinéad O’Connor. Artyści spotkali się, ale raczej się nie polubili, delikatnie rzecz ujmując.

Prince próbował mnie pobić – przekonywała Irlandka w „Good Morning Britain”. – To było przerażające doświadczenie. Wezwał mnie kiedyś do swego domu, a ja durna poszłam sama. Bardzo nie podobało mu się, że nie byłam jego protegowaną, a jednak nagrałam jedną z jego piosenek. Domagał się, bym została jego protegowaną i przestała przeklinać w wywiadach. Powiedziałam mu, żeby poszedł do diabła, tymczasem on poszedł na górę i wrócił z poduszką, w której miał coś twardego. Uciekłam z domu i ukryłam się za drzewem. Potem trafiliśmy na siebie na drodze w Malibu około 5 nad ranem. Ja plułam, on próbował mnie uderzyć. Uciekłam i zadzwoniłam dzwonkiem do czyjegoś domu.

Nie do końca wiarygodna artystka upierała się, że Prince brał wówczas mocne narkotyki.

Wersja Prince’a

Prince w końcu nagrał swoją wersję „Nothing Compares 2 U” z gościnnym udziałem Rosie Gaines. Nagranie zamieszczono na kompilacji „The Hits/The B-Sides” w 1993 roku. Pierwotna wersja z lat 80. ostatecznie ujrzała światło dzienne w kwietniu 2018 roku (do posłuchania poniżej). Później wytwórnia Warner Bros. umieściła singel na pośmiertnej składance z nagraniami Prince’a „Originals”.

Sinéad O’Connor „Nothing Compares 2 U”

It’s been seven hours and fifteen days
Since you took your love away
I go out every night and sleep all day
Since you took your love away
Since you been gone I can do whatever I want
I can see whomever I choose
I can eat my dinner in a fancy restaurant
But nothing
I said nothing can take away these blues
‚Cause nothing compares
Nothing compares to you
It’s been so lonely without you here
Like a bird without a song
Nothing can stop these lonely tears from falling
Tell me baby where did I go wrong
I could put my arms around every boy I see
But they’d only remind me of you

I went to the doctor and guess what he told me?
Guess what he told me?
He said girl you better try to have fun
No matter what you do, but he’s a fool
‚Cause nothing compares
Nothing compares to you
All the flowers that you planted mama
In the back yard
All died when you went away
I know that living with you baby was sometimes hard
But I’m willing to give it another try
‚Cause nothing compares
Nothing compares to you
Nothing compares
Nothing compares to you
Nothing compares
Nothing compares to you


Sinéad O'Connor – Nothing Compares 2U [Official Music Video]

The Family – Nothing Compares 2 U

Prince – Nothing Compares 2 U (Official Music Video)

Sinéad O’Connor „Nothing Compares 2 U”
Data premiery: 8 stycznia 1990
Autorzy piosenki: Prince
Liczba odsłon na YouTube: 11 610 161
Liczba odsłuchów na Spotifyu: 105 228 486


Komentarze

Anka Szymla

Mimo młodego wieku Anka Szymla napisała już 7895 recenzji, które ukazywały się m.in. w Onecie i WirtualnejPolsce. Za swoim ulubionym zespołem potrafi pojechać nawet do... Berlina. Nie proście jej o przysługę podczas Australian Open bo jest wtedy mocno niewyspana. Kocha Dave'a Grohla, Roba Zombie, Trenta Reznora i Josha Homme'a. Zapomina o nich szybko gdy Polsat puszcza pierwszą "Szklaną pułapkę", bo najbardziej kocha Bruce'a Willisa z czasów gdy miał jeszcze odrobinę włosów.