Kto ostatnio był w dowolnym sklepie odzieżowym wie, że moda na lata 90. wróciła. Kresz, sztruks, dżinsowe kurtki z kożuszkiem i inne okropności. Inspiracji w dekadzie, która dała nam „Przyjaciół”, „Freedom! ’90” George’a Michaela, Davida Beckhama, „Vogue” Madonny, Cindy Crawford, grunge i dr. Douga Rossa (czyli George’a Clooneya w „Ostrym dyżurze”) szukają nie tylko projektanci mody. Charli XCX i Troye Sivan postanowili zabrać nas w sentymentalną podróż do 1999 roku.
Trzeba przyznać, że Charli XCX i Troye Sivan wybrali sobie ciekawy rok na wspomnienia. W 1999 roku wprowadzono euro (choć tylko w 11 krajach, początkowo wyłącznie w transakcjach bezgotówkowych, do powszechnego obiegu nowa waluta weszła 2002 roku), Polska została przyjęta do NATO, rozpoczęto emisję serialu „Świat według kiepskich”, zadebiutował teleturniej „Millionerzy”, do kin trafił „Pan Tadeusz”, zmarł Tomasz Beksiński.
Oczywiście, z amerykańskiej perspektywy wyglądało to nieco inaczej. Michael Jordan zakończył karierę, zmarł Stanley Kubrick, do kin trafił obraz „Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo”, a Red Hot Chili Peppers wydali „Californication”.
Jeszcze inaczej rok 1999 „zapamiętali” Charli XCX (ur. 2 sierpnia 1992 roku) i Troye Sivan (ur. 5 czerwca 1995 roku). Prawdę mówiąc, ten 1999 rok jest mocno symboliczny. Postaci, filmy i rzeczy, które widzimy na ekranie nierzadko pochodzą po prostu z lat 90. Za reżyserię pomysłowego wideo odpowiada Ryan Staake.
Steve Jobs
Steve Jobs był oczywiście współzałożycielem (ze Steve’em Wozniakiem) firmy Apple. W 1999 roku na rynku obecny był już widoczny w klipie iMac – wyróżniający się oryginalną obudową, ważący blisko 16 kg, komputer typu all-in-one (czyli jednostka i monitor nie były osobno). W 1999 roku Apple zrezygnował też z tęczowego logo na rzecz monochromatycznego jabłka.
TLC
TLC czyli Tionne „T-Boz” Watkins, Lisa „Left Eye” Lopes oraz Rozonda „Chilli” Thomas. Żeńskie trio łączące R&B, hip-hop i pop. Charli XCX i Troye Sivan do swego teledysku wybrali cytat z klipu „Waterfalls”, z 1995 roku. W 1999 roku grupa wydała album „FanMail”, z którego pochodzi inny przebój „No Scrubs”.
„Titanic”
Leo i Kate albo Jack i Rose. Jak kto woli. Oczywiście chodzi o kultową już scenę z filmu „Titanic” Jamesa Camerona. Do kin obraz trafił 19 grudnia 1997 roku (w Polsce 13 lutego 1998 roku). Dzieło wyróżnione zostało 11 Oscarami. 8 grudnia po raz pierwszy usłyszeliśmy „My Heart Will Go On” w wykonaniu Céline Dion.
Spice Girls
W skład brytyjskiego girlsbandu Spice Girls wchodziły Mel B („Scary Spice”), Mel C („Sporty Spice”), Emma Bunton („Baby Spice”), Geri Halliwell („Ginger Spice”) oraz Victoria Adams, później Beckham („Posh Spice”). Ich debiutancka płyta „Spice” (1996) rozeszła się w nakładzie ponad 31 milionów egzemplarzy na całym świecie. Łącznie panie sprzedały 85 milionów płyt. Sekwencja, którą przywołują Charli XCX i Troye Sivan pochodzi z teledysku „Say You’ll Be There” (1996). Wideo kręcono na pustyni Mojave w Kalifornii.
Skechers
Ta pozycja nie jest łatwa do zidentyfikowania. Jak ustalili internauci, chodzi prawdopodobnie o reklamę butów, dokładnie Skechersów. Internet był wówczas jeszcze w powijakach, więc w Polsce nie znaliśmy tego spotu. Za to mieliśmy… ojciec prać i stację Circle… tfu, Statoil;)
Backstreet Boys
Był girlsband, musi być i boysband. Backstreet Boys powstali w 1993 roku i ponoć wciąż działają. Zespół tworzą AJ McLean, Howie Dorough, Nick Carter, Kevin Richardson oraz Brian Littrell. Sprzedawali się lepiej niż Spice Girls, bo ich płyty kupiło ponad 100 milionów osób. W tym przypadku Charli XCX i Troye Sivan się postarali. Ujęcie, które widzimy w teledysku nawiązuje do przeboju „I Want It That Way” z 1999 roku.
Eminem
Eminema oczywiście każdy zna, a przynajmniej kojarzy. To on odpowiada za modę na tlenionych facetów. W 1999 roku wydał swój drugi album, „The Slim Shady LP”. Troye’a Sivana widzimy stylizowanego na sławnego rapera z teledysku „The Real Slim Shady” z 2000 roku.
Nokia
Tak, lata 90. to czasy przedsmartfonowe. Komórki już jednak były i to całkiem popularne. Hitem były telefony firmy Nokia. Model 3210 trafił na rynek w 1999 roku i jednym z jego atutów była… możliwość wysyłania SMS-ów. Bateria wytrzymywała do 3 dni. Hitowy, rzekomo niezniszczalny model 3310 pojawił się w sprzedaży w 2000 roku i miał grę Snake.
„American Beauty”
Charlie w płatkach róż nawiązuje do sceny z filmu „American Beuaty” Sama Mendesa. Do kin nagrodzone 5 Oscarami dzieło trafiło w 1999 roku. W rolach głównych wystąpili Thora Birch, Allison Janney, Annette Bening oraz Kevin Spacey, dla którego od tego czasu wiele się zmieniło.
Marilyn Manson i Rose McGowan
Na rockowej scenie pierwsza połowa lat 90. to grunge, druga należała m.in. do Marilyna Mansona i jego grupy. Charyzmatyczny i kontrowersyjny muzyk największy sukces odniósł za sprawą albumów „Antichrist Superstar” (1996) i „Mechanical Animals” (1998). Z aktorką Rose McGowan rockman zaręczył się w lutym 1999 roku. Pozostali parą do stycznia 2001 roku. Rose pojawiła się u boku ukochanego, w wyjątkowo skąpej kreacji podczas gali MTV Video Music Awards w 1998 roku.
„Sims”
Ktoś tu nie odrobił pracy domowej. Gra „The Sims”, symulująca codzienne życie, zadebiutowała na rynku w styczniu 2000 roku.
G-Shock
G-Shock to linia odpornych na wstrząsy zegarków firmy Casio. W sprzedaży dostępne od 1983 roku. Do 1998 roku Casio wypuściło ponad 200 modeli G-Shocków. Jeden z nich można zobaczyć na ręce Keanu Reevesa w filmie „Speed: Niebezpieczna prędkość”.
„Matrix”
Skoro już wspomnieliśmy Keanu Reevesa. W latach 90. był jednym z najpopularniejszych aktorów, a to za sprawą takich filmów jak „Na fali”, „Dracula”, rzeczony „Speed”, „Adwokat diabła” i oczywiście „Matrix”. Absolutnie przełomowe dzieło, które na zawsze zmieniło gatunek science fiction. W kinach od 1999 roku.
Justin Timberlake
Ten kręcony słodziak to niewątpliwie Justin. Justin Timberlake był w latach 90. jeszcze członkiem N Sync. Z boysbandem wylansował m.in. przebój „Bye Bye Bye” z 1999 roku.
„Blair Witch Project”
W teledysku „1999” pojawia się tylko migawka, ale bez problemu można rozpoznać „Blair Witch Project”. Stylizowany na dokument horror z 1999 roku. Zrealizowany za 60 milionów dolarów obraz o „przygodzie” w lesie zarobił blisko 250 milionów dolarów.
P.S. 1
Britney Spears
Wielka nieobecna w teledysku „1999”. Jak można było nakręcić wideo o latach 90., i pominąć Britney Spears??? Nie mam pojęcia. Na dodatek to właśnie w styczniu 1999 roku popowa księżniczka wydała pierwszy album „…Baby One More Time”. Promujący płytę tytułowy singel, i jej krótką spódniczkę w kratkę, świat znał od jesieni poprzedniego roku.
P.S. 2
Kilka ciekawostek z roku 1999:
15 kwietnia rozpoczęto produkcję Poloneza kombi
26 maja Manchester United wygrał Ligę Mistrzów (pokonując Bayern Monachium)
1 czerwca zadebiutował Napster
21 czerwca odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia Orłów
11 sierpnia miało miejsce całkowite zaćmienie słońca
8 września reprezentacja Polski w piłce nożnej zremisowała bezbramkowo z Anglią (w ramach eliminacji do EURO)
12 października, jak podało ONZ, urodził się sześciomiliardowy mieszkaniec Ziemi
10 listopada powstała Światowa Agencja Antydopingowa
7 grudnia 1999 roku otwarto jedyną stację kolejową w księstwie Monako
Nobel w dziedzinie literatury trafił do Güntera Grassa, a pokojową nagrodę otrzymali Lekarze bez granic.